Aktuálne Zdravie 

Trpíte alergiou alebo ste prechladnutí? Ako tieto ochorenia rozpoznať a liečiť?

Tečie vám z nosa a počas dňa si kýchnete aspoň stokrát? Zvýšili ste dávky vitamínu C a používate nosové spreje na uvoľnenie dýchania, ale prechladnutia sa neviete stále zbaviť? Ak vaše zdravotné problémy pretrvávajú dlhšie ako týždeň, môže byť príčinou vášho ochorenia alergická nádcha. Ako však rozpoznať alergickú nádchu od prechladnutia, keď príznaky oboch ochorení sú si veľmi podobné?

Tečie vám z nosa a počas dňa si kýchnete aspoň stokrát? Zvýšili ste dávky vitamínu C a používate nosové spreje na uvoľnenie dýchania, ale prechladnutia sa neviete stále zbaviť? Ak vaše zdravotné problémy pretrvávajú dlhšie ako týždeň, môže byť príčinou vášho ochorenia alergická nádcha. Ako však rozpoznať alergickú nádchu od prechladnutia, keď príznaky oboch ochorení sú si veľmi podobné?

Hoci si mnohí z nás alergie spájajú s jarným a jesenným obdobím, u väčšiny pacientov sa však stretávame s celoročným výskytom alergických prejavov. Počet alergikov neustále pribúda a odhaduje sa, že až 40 % z nich o svojej alergii nevie alebo jej liečbu zanedbáva. Nezodpovedný prístup k ochoreniu však môže viesť k závažnejším komplikáciám, ako je napríklad vývoj nových alergií, vznik astmy alebo tvorba nosových výrastkov, takzvaných polypov, ktoré môžu sťažovať dýchanie.

Ako rozlíšiť alergickú nádchu od tej infekčnej?

Napriek tomu, že prechladnutie a alergická nádcha majú mnoho spoločných prejavov, príčiny oboch ochorení sú veľmi odlišné. Každé z nich si preto vyžaduje osobitý prístup a liečbu. Infekčná nádcha alebo prechladnutie je vírusové ochorenie, ktoré sa vyskytuje celoročne a je prenášané z jednej osoby na druhú priamym alebo nepriamym kontaktom. Typickými prejavmi sú únava, bolesti hlavy a svalov, upchatý nos, nádcha a kýchanie. Pridružiť sa taktiež môže zvýšená teplota, bolesť hrdla a kašeľ.

Alergická nádcha je chronické neinfekčné zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Pre mnohých sa môže zdať zanedbateľným problémom v porovnaní so závažnými srdcovocievnymi alebo onkologickými ochoreniami. Opak je však pravdou. Toto ochorenie vo významnej miere ovplyvňuje kvalitu života pacienta. Často prejavy ochorenia obmedzujú človeka v každodenných aktivitách, znižujú schopnosť sústrediť sa a pri dlhšom trvaní môžu spôsobiť aj psychické napätie a podráždenosť.

Spoločnými prejavmi v porovnaní s infekčnou nádchou sú najmä upchatý nos, kýchanie, vodnatý sekrét z nosa, svrbenie očí a občas aj bolesti hlavy a hrdla. Pri diagnostike pravej príčiny ochorenia sa lekári zameriavajú najmä na jeho dĺžku, ktorá je najlepším rozlišovacím znakom ochorení. Prechladnutie dokáže pacienta zvyčajne potrápiť okolo sedem až desať dní, ale alergická nádcha môže pretrvávať aj niekoľko týždňov.

Kedy navštíviť lekára?

V prípade, že komplikácie pretrvávajú dlhšie ako týždeň, odporúča sa navštíviť lekára, aby zhodnotil ďalšiu liečbu. Lekári varujú najmä pred zanedbaním liečby v skorých fázach ochorenia. Neliečenie príznakov môže viesť k vzniku prieduškovej astmy, ktorá sa nedá úplne vyliečiť, možno zmierniť len jej priebeh. Astma sa prejavuje ťažkosťami s dýchaním, ktoré sú spôsobené zúžením dýchacích ciest.

Paradoxne najväčšou hrozbou pre človeka je on sám, a to ak zľahčuje pretrvávajúce príznaky alebo sa rozhodne pre samoliečbu, ktorá nie je pri danom ochorení vhodná. Rizikom sú hlavne nosové kvapky, ktoré si môžu pacienti bežne kúpiť v lekárni. Nosové kvapky potlačia príznaky alergickej nádchy, ale neliečia príčinu ochorenia. Uvoľňujú dýchanie a zmierňujú tečúcu nádchu, ak sa však používajú dlhšie ako sedem dní, môže si pacient vytvoriť na ne návyk.

Liečba prechladnutia a alergickej nádchy

Pri liečbe prechladnutia sa, naopak, nosové spreje odporúča používať na zmiernenie prejavov ochorenia, opäť však platí obmedzenie na dĺžku používania, t. j. maximálne jeden týždeň. Odporúča sa oddych na lôžku, zvýšený prísun tekutín a vitamínov. Pri vážnejších komplikáciách môžu byť chorému nasadené antibiotiká, ak by sa potvrdila aj bakteriálna infekcia.

V prípade alergickej nádchy lekári odporúčajú výplachy nosa a prínosových dutín nosovými kanvičkami slanou vodou alebo naparovanie nad slanou minerálnou vodou.  V lekárni si môžu alergici zakúpiť nosové spreje s obsahom látok, ktoré potláčajú prejavy alergických reakcií takzvané antihistaminiká. Podľa potreby je možné dávku zvýšiť na dva vstreky tri až štyrikrát denne. Pri kvapkách alebo sprejoch s obsahom antihistaminika nie je dĺžka liečby presne ohraničená, pacient má pokračovať s používaním až do zlepšenia príznakov. Okrem sprejov a kvapiek môžu alergici posilniť a urýchliť nástup účinku aj perorálnymi tabletami, ktoré sú však bez lekárskeho predpisu dostupné maximálne v balení desať tabliet. Správnym prístupom a dobrou liečbou si kvitnúcu jar užijete s ľahkosťou.

Autor: Mgr. Katarína Nagyová, farmaceutka z lekárne Dr.Max

Foto Pixabay.com

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články