Najčítanejšie Zdravie 

Ženy, búši vám srdce? Preteky s časom nevyhráte, so zdravím áno! Radí MUDr. Šimková

Obdobie klimaktéria prináša do života ženy veľa zmien. Táto fyziologická životná etapa prichádza na začiatku pozvoľna, potom zvykne udrieť plnou silou. Najčastejším a veľmi nepríjemným príznakom hormonálnych zmien ženy v tomto období, sú návaly horúčav. Hormóny estrogén a progesterón, ktoré pri tomto „procese“ zohrávajú dôležitú úlohu, však môžu spôsobovať aj ďalšie ťažkosti. Napríklad búšenie srdca. Klimaktérium trvá aj 10 rokov a má viacero fáz Klimaktérium alebo ľudovo nazývaný prechod, začína žien individuálne. Najčastejšie prichádza v období od 45. do 55. roku života. Môže nastúpiť aj oveľa skôr alebo naopak, neskôr. Celé obdobie klimaktéria trvá…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Vedeli ste, že krv môžete darovať aj sám sebe? Túto možnosť využíva stále viac pacientov

Autotransfúzia (pozn. darovanie krvi sám sebe) je alternatívou darovania krvi. Krv sa odoberá od pacienta pred plánovanou operáciou, pričom je potrebná spolupráca pacienta, chirurga a transfúziológa. Ako taká autotranfúzia prebieha sme sa opýtali Bc. Adriany Pelčovej zo zvolenskej nemocnice Agel. Odber sa vykonáva v dostatočnom predstihu pred operáciou, ak to je možné, vykonajú sa minimálne 2 odbery. Autotransfúziu je vhodné vykonať pred plánovanou operáciou, kde sa predpokladajú väčšie krvné straty, u pacientov dostávajúcich veľký počet transfúzií, ktorí si už vytvorili protilátky proti cudzím krvinkám alebo ktorí mali v minulosti po …

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Riziko trombózy vieme výrazne znížiť, ak budeme rešpektovať týchto 10 rád:

„Na následky krvných zrazenín zomrie každoročne v Európe dvakrát toľko ľudí ako na následky AIDS, rakoviny prsníka, karcinómu prostaty a dopravných nehôd dohromady,“ hovorí Medzinárodná spoločnosť pre hemostázu a trombózu. To znamená, že v Európe zomrie každých 37 sekúnd jeden človek na trombózu. Pod trombózou teda rozumieme uzatvorenie cievy krvnou zrazeninou (trombom). Najčastejšie sú postihnuté hlboko uložené žily v dolných končatinách. Z dolných končatín sa krvná zrazenina veľmi často vyplaví do pľúcneho obehu. Ide o veľmi dramatický stav, ktorý nezriedka končí aj smrťou. Riziko vzniku krvnej zrazeniny vieme výrazne znížiť, ak budeme rešpektovať týchto 10 rád: Hýbte…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Nemusíte „len prežívať,“ žite naplno ako sa len dá! Martin Knut- Liga za duševné zdravie

Na Slovensku sa za posledných 15 rokov strojnásobil počet pacientov, liečiacich sa na depresívnu poruchu. Okrem samotnej depresívnej nálady, je ďalším hlavným príznakom depresie tzv. anhedónia – neschopnosť prežívať pozitívne emócie či pôžitky, teda neschopnosť tešiť sa zo života každý deň. Ďalšími symptómami depresie sú aj poruchy spánku a s tým súvisiace problémy s ranným vstávaním a dennými aktivitami. Ľudia trpiaci depresiou preto nezvládajú ich bežné rutinné aktivity. Súčasná moderná liečba však vie pacientom veľmi dobre pomôcť a pokryť všetky spomínané symptómy. Depresia narúša bežné fungovanie človeka Depresia je psychická porucha, ktorá trápi všetky vekové…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Podvýživa sa týka aj obéznych

Na dôsledky a komplikácie podvýživy umierajú vo vyspelých európskych krajinách tisíce ľudí. Na Slovensku trpí podvýživou viac ako tretina ľudí, u ktorých významne oslabuje fyzické funkcie, schopnosť bojovať s akýmkoľvek ochorením a dokonca aj znižuje účinnosť niektorých liekov. Pomôžte svojim blízkym Malnutrícia je vážny zdravotnícky problém. Netýka sa totiž len vychudnutých ľudí, ako si mnohí mylne myslia, naopak, podvýživou trpia aj obézni. Nehodnotí sa podľa hmotnosti, ale dôležitá je hladina rôznych živín v organizme. Napríklad nedostatok bielkovín nemusí ovplyvniť váhu, no je to typ podvýživy, ktorý môže mať vážne zdravotné následky.…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Šalvia ako liek na všetko

Šalvia je jednou z najtrendovejších a  najobľúbenejších liečivých bylín. Jej liečivá sila je známa už tisícročia. Rástla v záhradách a za každým kláštorným múrom. V minulosti sa ňou liečili všetky choroby. Používali ju najmä tí chudobnejší, ktorí si nemohli dovoliť lekára. Tí ocenili jej liečebnú silu. Ale používala sa aj na kozmetické účely a v kuchyni. A to sa nezmenilo dodnes. Šalvia pomáha pri mnohých chorobách Má antibakteriálne účinky, je to dobrý antiperspirant, hojí rany a pôsobí protizápalovo. A to je dôvod, prečo sa táto zázračná rastlina používa pri liečení dýchacích ciest, bolestiach hrdla, ďasien a na rany. Po stáročia…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Moja mama mala vždy urobenú nechtíkovú masť…

…lebo vedela, že nechtíková masť je základným liekom na všetky ťažko hojace sa rany, vredy, opuchy, zapareniny, preležaniny, omrzliny a popáleniny. O  nechtíkovej masti sa hovorí ako o všelieku, preto by nemala chýbať v domácej lekárničke. Vynikajúcu prácu odvedie prakticky pri všetkých kožných chorobách. Natierať si ňou môžete ekzémy, akné, ale vďaka nej sa vám uľaví aj pri zápaloch žíl, kŕčových žilách a preležaninách.  Pomáha aj proti plesni na nohách a jej zásluhou rýchlejšie blednú aj modriny. Ako si nechtíkovú masť robila moja mama? Pripravte si rovnaké diely bravčovej masti…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Je lepšie mať v zrelom veku nejaké to kilo navyše?

V živote každej ženy je menopauza špeciálnym obdobím. Na tele sa objavujú rôzne zmeny. Najčastejšie je to zmena hmotnosti. Napriek tomu, že väčšina žien nezmení svoj životný štýl a výživu, ich hmotnosť rastie. Niektoré sa vzdajú a len sa tíško „prizerajú“ ako im kilá pribúdajú, iné chcú za každú cenu schudnúť, zbaviť sa prebytočného tuku. Je to najmä odraz dnešnej spoločnosti, médii a ich neustále masírovanie, že len štíhle ženy sú pekné. Takto sa v našom mozgu uložia stereotypy, že len chudý človek môže byť zdravý a krásny. Takýto prístup…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Je možné prekonať chorobu silou myšlienky, veríte na psychosomatiku?

Je to veľmi zložitá téma a je vám chcem len priblížiť, o čom premýšľam. Aj samotní lekári priznávajú, že ľudský mozog je veľmi zložitý a nevieme s istotou povedať, prečo sa určité veci dejú. Prečo sme chorí?  Každý psychológ vám povie, že vždy sa dá nájsť príčinná súvislosť, ktorá predchádzala našej chorobe. Niekedy je to jasnejšie, inokedy menej. Existuje pojem ako „sekundárny benefit,“to znamená, že choroba prišla preto, aby sme vo svojom živote niečo vyriešili. Nie každý si to uvedomí. Je predsa oveľa jednoduchšie užiť nejakú tabletku, ako začať niečo…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Vedeli ste, že univerzálnym liekom pre srdce a cievy sú kvalitná čokoláda a orechy

Medzi najčastejšie rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení patria sedavý spôsob života, fajčenie, stres, nadváha, poruchy metabolizmu tukov, inzulínová rezistencia, neliečený vysoký tlak, pohybová inaktivita či nadmerná konzumácia alkoholu. Najväčší vplyv na výskyt kardiovaskulárnych ochorení (KVO) má však životný štýl, t. j. výskyt modifikovateľných rizikových faktorov. Veľké epidemiologické štúdie ukazujú, že najčastejšími rizikovými faktormi ischemickej choroby srdca sú faktory – artériová hypertenzia, dyslipidémia a fajčenie. Aterosklerotický proces začína vo veľmi mladom veku. Jeho prevencia by sa mala začať tak skoro, ako je to len možné. V čím mladšom veku sa zistia rizikové faktory, tým intenzívnejšie…

Zobraziť viac