Aktuálne Zdravie 

Viete o tom, že káva, čučoriedky, kurkuma a dokonca aj vajcia sú zdravé potraviny pre náš mozog? A ktoré sú škodlivé?

Zdravé potraviny pre mozog sú dôležité pre jeho správne fungovanie a prevenciu rôznych ochorení. Mozog potrebuje dostatok živín, ktoré mu dodávajú energiu, podporujú tvorbu nervových buniek, zlepšujú pamäť, náladu a kognitívne schopnosti. Medzi zdravé potraviny pre mozog patria napríklad:  Ryby, ktoré sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre štruktúru a funkciu mozgových buniek1 2.  Káva, ktorá obsahuje kofeín a antioxidanty, ktoré zvyšujú hladinu energie, zlepšujú náladu a znižujú riziko Alzheimerovej choroby1 2.  Avokádo, ktoré obsahuje vitamín K a folát, ktoré pomáhajú predchádzať tvorbe krvných zrazenín v mozgu…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Duševné násilie nemusí páchať len partner. Môžu to byť aj deti, kolegovia či kamaráti

Často neviditeľný, no o to závažnejší problém. Duševným násilím trpí viac ako 48 % žien a stretol sa s ním takmer každý. Urážky, klamstvá, poučovanie či vyhrážanie. Aj tieto formy patria k prvým prejavom duševného násilia. Ako s ním bojovať? Pomôcť môže stanovenie hraníc i terapia. Aj slová môžu byť násilím Násilie vo všeobecnosti má mnoho podôb. To najznámejšie je bezpochyby fyzické a sexuálne násilie. V mnohých prípadoch sa však zabúda na duševné násilie, ktoré tiež dokáže zanechať podobné, v niektorých prípadoch aj väčšie rany ako to fyzické. Duševné alebo inak nazývané psychické násilie pozostáva z citového a slovného týrania.…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Ľudia, ktorí konzumujú grapefruity denne, môžu znížiť hladinu celkového cholesterolu až o 20 %

Nedostatok čerstvého tuzemského ovocia v zimných mesiacoch máme možnosť nahradiť ovocím z tropických oblastí. V predajniach sa nám núka grapefruit. „Nemám obzvlášť v obľube grapefruit. Odrádza ma jeho nakyslastá až nahorkastá chuť“ – vraví mladý muž. Napriek tomu je vhodné mať tento zdroj vitamínov občas poruke. Dr. James Gerda – profesor gastroenterológie na univerzite vo Floride skúmal účinky grapefriitov na organizmus človeka. V záveroch svojich štúdií uvádza, že ľudia, ktorí konzumujú grapefruity denne, môžu znížiť hladinu celkového cholesterolu až o 20 % a výrazne upraviť vzťah medzi „dobrým“ HDL cholesterolom…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Riziko trombózy vieme výrazne znížiť, ak budeme rešpektovať týchto 10 rád:

„Na následky krvných zrazenín zomrie každoročne v Európe dvakrát toľko ľudí ako na následky AIDS, rakoviny prsníka, karcinómu prostaty a dopravných nehôd dohromady,“ hovorí Medzinárodná spoločnosť pre hemostázu a trombózu. To znamená, že v Európe zomrie každých 37 sekúnd jeden človek na trombózu. Pod trombózou teda rozumieme uzatvorenie cievy krvnou zrazeninou (trombom). Najčastejšie sú postihnuté hlboko uložené žily v dolných končatinách. Z dolných končatín sa krvná zrazenina veľmi často vyplaví do pľúcneho obehu. Ide o veľmi dramatický stav, ktorý nezriedka končí aj smrťou. Riziko vzniku krvnej zrazeniny vieme výrazne znížiť, ak budeme rešpektovať týchto 10 rád: Hýbte…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Keď sa povie chróm, zbystriť pozornosť by mali hlavne ľudia postihnutí cukrovkou.

Práve cukrovka a ateroskleróza sú v dnešnom svete typické choroby civilizovaných krajín, v ktorých priemyselne spracovaná, blahobytná potrava vykazuje nízky obsah chrómu. Chróm je biogénny minerálny prvok, ktorého pozitívny účinok na ľudské zdravie bol objavený v päťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Je významným regulátorom cukru v krvi a úspešne sa používa na kontrolu hladiny cukru v krvi u diabetikov. Chróm totiž pomáha inzulínu lepšie si plniť svoju funkciu. Doslova pomáha otvárať dvere do buniek, aby sa inzulín (a cukor) mohol dostať dnu a tak zbavil telo vysokej hladiny cukru a inzulínu…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Zima prináša aj nečakané alergie. Ako zistite či ste alergický na zimu? Urobte si test, ktorý nájdete v článku.

Alergické prejavy môžu byť počas jarných a letných dní poriadne vyčerpávajúce. S príchodom chladných mesiacov sa nejeden alergik teší, že si od sezónnej alergie aspoň trochu oddýchne. Nadšenie sa však veľmi rýchlo vytratí, keď sa k prechodnému nachladnutiu postupne s poklesom teploty pridajú aj iné nepríjemné symptómy. Citlivosť na zimu, mráz, či na studenú vodu nie je príliš častá. Napriek tomu, že telo nezvádza boj s alergénom, reakcia môže byť veľmi podobná, pretože práve chlad ľahko dokáže imitovať alergické prejavy. Reakcia na chlad sa vyskytne v priebehu pár minút a…

Zobraziť viac
Najčítanejšie Zdravie 

Poučné, povzbudzujúce, inšpirujúce. Povedať niečo rozumné o bolesti, bez ilúzií a tárania, nie je jednoduché.

Milí priatelia! Blížia sa Vianoce a tak dovoľte krátke zamyslenie… Zdravie, pokoj, šťastie, radosť či nádej – to sú hodnoty, ktoré túži vlastniť každý. A čo bolesť? Tú sa snažíme čo najšikovnejšie obísť. Vyhnúť sa jej. Je naivné myslieť si, že sa to trvalo podarí. „Kto nikdy nepozeral na svet cez slzy, nevie o ňom nič“ – napísal francúzsky dramatik Viktor Hugo (1802 – 1885). Životná cesta obyčajne nie je rovina vystlatá mäkkou trávou, skôr je to vrch posiaty kopou skál. Každý z nás prežíva drámu na svojej vlastnej ceste.…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Zdravý človek nepotrebuje jesť päťkrát denne, tvrdí všeobecná lekárka Olga Lepskaia

Ľudia na Slovensku konzumujú množstvo sacharidov, veľa mastného a vyprážaného jedla, pričom s tým začínajú už deti v materskej škole. Na raňajky jedia často chlieb s nátierkou a takmer ku každému jedlu dostávajú sirupovú vodu alebo mliečne nápoje. Výsledkom je populácia s kardiovaskulárnymi a civilizačnými chorobami.  „Podľa najnovších údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je dobré, aby človek vykonával fyzickú aktivitu s primeranou intenzitou po dobu minimálne 150 minút týždenne. Chôdza nestačí, naše telo by sa malo zahriať v správnom tempe. Vhodné športy sú plávanie, bicyklovanie, ale napríklad aj beh. Keby sme toto odporúčanie dodržali, nástup cukrovky 2. typu by…

Zobraziť viac
Najčítanejšie Zdravie 

Psychické choroby sa dedia z 50% v línii matka – dcéra. Kedy navštíviť psychiatra?

Žijeme časy, aké si nikto z nás nepamätá. Svoje urobila pandémia a aj aktuálna situácia, ktorú veľa ľudí nevie zvládať bez strachu a stresu. Dostávajú sa často do stavov úzkosti a depresie. A aj psychiatrické ambulancie sú plnšie, ako kedykoľvek predtým. Psychiatrička Jana Feldmarová, ktorú vyspovedala v podcaste Odznova, moderátorka Martina Valachová, pripomenula, že starať sa o svoju psychiku je v dnešnej dobe veľmi dôležité. A odpovedala aj na tieto otázky Je psychická choroba ešte stále tabu? Viete rozoznať či je človek lenivý alebo jeho letargia vyplýva napríklad z depresie? Rodíme sa s predispozíciou na psychickú chorobu? Priberá…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

„Cukrovka nie je len o aplikácii inzulínu, ale aj o vhodnej diéte a fyzickej aktivite,“ hovorí diabetologička

Nebolí, ale zabíja. Reč je o diagnóze diabetes mellitus, známej ako cukrovka, ktorou na Slovensku trpí každý štrnásty obyvateľ. Až 25 % pacientov trpiacich cukrovkou pritom o svojom ochorení ani netuší. S cieľom zvýšiť povedomie o tomto ochorení si každoročne pripomíname Svetový deň diabetu, ktorým je 14. november.   Cukrovka je chronické metabolické ochorenie, ktoré vzniká v prípade, že podžalúdková žľaza nedokáže vytvárať dostatočné množstvo inzulínu, alebo ho tvorí normálne až zvýšene, avšak tkanivá v tele sú nedostatočne citlivé na jeho účinok. Deficit tohto hormónu má za následok zvýšenie hladiny…

Zobraziť viac