„Správne vykonaná hladovka je vlastne operáciou bez noža, pri ktorej telo jemnejšie ako najlepší chirurg odstraňuje bez výnimky všetko choré“- vraveli zástancovia liečebného hladovania už v dávnej minulosti.
Po celodennej pracovnej smene čaká chlapíka na stole voňavá polievka. „Dnes sa ti tá kuracia polievka mimoriadne vydarila“ – nezabúda pochváliť manželku. „Kuracia?“ – znie prekvapivá odpoveď. „To sa ti podarilo, tá polievka je z cukety!“ Cuketa je druh malej tekvice, ktorá rastie podobne ako uhorka. Je to veľmi rýchlo rastúca rastlina, háklivá na nízke teploty. Patrí medzi pomerne málo známu zeleninu. Názov pochádza z taliančiny, kde slovo zucchina znamená zdrobneninu od slova zucca, čo v preklade má význam tekvica. Pochádza z Južnej Ameriky a Mexika, dnes sa pestuje hlavne v krajinách Stredomoria. Čoraz väčšiu obľubu si získava i u našich záhradkárov. Dorastá do dĺžky až 40 cm a hmotnosti 2 kg. Pri ich nákupe však platí pravidlo: čím menšie a čerstvejšie sú, tým jemnejšiu a lahodnejšiu chuť majú. Mladé plody konzumujeme aj so šupkou, v ktorej sa nachádza väčšina živín. V predaji sú po celý rok. V prístupe k výžive sa ľudstvo ešte nikdy vo svojej histórii tak nevzdialilo od prírody a neporušovalo tak jej zákony, ako v súčasnosti. Človek si potravu zháňal veľmi ťažko a hlad bol prirodzenou súčasťou jeho života. Národy však netrpeli dlhodobým hladom, ale ani prebytkom. Hlad človek prežíval so stoickým pokojom. Pôst za účelom zachovania zdravia a mladosti odporúčali svojim pacientom takí myslitelia ako Pytagoras, Hippokrates či Avicena. Dnešný civilizovaný človek je v tomto smere úplne iný. „Oči by jedli, ale žalúdok už nevládze“ – charakterizuje porekadlo konzumné správanie dneška. Za nerozumný blahobyt a prebytok pravidelnej potravy platíme krutú daň v podobe civilizačných chorôb – cukrovka, vysoký krvný tlak, obezita, znížená dĺžka veku (na Slovensku je priemerná dĺžka života u chlapov v porovnaní so Švédskom o 8 rokov nižšia). „Chudobný choroby hľadá, k bohatému samé sa hrnú“ – hľadá príčiny ochorení ľudové príslovie. Nadmernou potravou rozmaznané telo nedokáže spracovať prijatú potravu, škodliviny z nej sa ukladajú a zanášajú kdekade, čas na oddych a „upratovanie“ neprichádza – zákonite vznikajú choroby. Tráviaci trakt ale nemá rád nadbytok! „Správne vykonaná hladovka je vlastne operáciou bez noža, pri ktorej telo jemnejšie ako najlepší chirurg odstraňuje bez výnimky všetko choré“- vraveli zástancovia liečebného hladovania už v dávnej minulosti. Prednosť majú oslabené, chorobami zmenené tkanivá, opuchy, zrasty, nánosy v cievach, nádory a iný neporiadok v tele. Všetky jedovaté látky sa z tela vypudzujú von. Moderný človek vie veľa vecí, ale zdá sa, že zlyháva v potrebe rozumne sa starať o svoje telesné zdravie… Pôstny čas sa teda i pre telo núka ako požehnanie, nie ako ťarcha alebo záťaž.
PS: Dr. Henry Bieler nazýva cuketu najzdravším druhom zeleniny, pričom poukazuje na jej zásaditý charakter a schopnosť dodávať organizmu sodík. 100 gramov cukety obsahuje len 14 kilokalórii a pokryje štvrtinu dennej potreby vitamínu C a šestinu kyseliny listovej. Je bohatým zdrojom betakaroténu, vápnika, fosforu a železa. Vhodná je pri dne, reumatizme, ochoreniach obličiek a močového ústrojenstva. Prospieva diabetikom i obéznym ľuďom. Konzumovať sa dá ako súčasť šalátov, ale i tepelne spracovaná dusením či smažením. Ochucujeme ju oreganom, tymiánom, bazalkou alebo zázvorom.
Text MUDr. Micha Slivka
Foto Pixabay