Aktuálne Zaujímavosti 

Prečítajte si niečo o Zlatej Zuzane a pridajte fotografiu vašej súpravy do komentárov

Priatelia, pripime si dnes na tiché výročie a jedinečný umelecko-priemyselný výkon. V lete tohto roku totiž uplynulo 115 rokov od narodenia sklárskeho majstra Jozefa Staníka, autora svetoznámej nápojovej súpravy Zlatá Zuzana. Na fotografii je naša likérová kolekcia. Vyrábali sa však rôzne verzie. Na trhu bola dokonca i garnitúra na pivo! Pokiaľ ide o farbu, okrem čírej ste si mohli vyberať zo šiestich kolorovaných obmien.
Majster Staník navrhol aj Zlatého Jana a Zlatého Jozefa. Zuzana ich však v predaji mnohonásobne prečíslila. Po celom svete sa jej predalo odhadom vyše 5 miliónov kusov!
Viacerí si iste pamätáte, že zohnať Zlatú Zuzanu niekedy v 70-tych a 80-tych rokoch nebolo vôbec jednoduché. Potrebovali ste mať na to dobré kontakty. Ani neviem, od koho sme dostali my tento náš servis. Ten človek sa za ním určite poriadne nabehal.
Takže, dvíham pohár na majstra Staníka, i na toho dobrodinca, od koho sme Zlatú Zuzanu dostali my.
PS: Mám prosbu: ak ju máte doma, odfoťte vašu Zuzanu (Jana, či Jozefa – myslím, samozrejme na poháre) a pridajte tú snímku do komentárov. Nech tu máme peknú vlastnú kolekciu pôvabného úžitkového skla. Vďaka!
Vojtech Keszeli

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články