Aktuálne Dobré rady 

Pažítka predstavuje stály a lacný zdroj vitamínu C. Podobne ako cesnak, cibuľa či pór.

Zo záhradky v týchto dňoch zbierame všetko, čo dokáže posilniť naše zdravie. Nám hneď pri plote rastie pažítka. Za svoje meno vďačí latinskému názvu cepula, čo znamená „malá cibuľa“. V Čine sa používala na ochutenie jedál najmenej pred 2000 rokmi. Poznatky o jej liečivých vlastnostiach priniesol do Európy benátsky kupec Marco Polo (1254 – 1324) po návrate z ciest po oblastiach východnej Ázie. V minulosti rástla na mnohých miestach prirodzene vo voľnej prírode, v súčasnosti sa väčšinou pestuje. Pažítka predstavuje stály a lacný zdroj vitamínu C (až 80mg na 100g).…

Zobraziť viac
Dobré rady Najčítanejšie 

Buďte vďační za to, čo máte a nesústreďujte sa na to, čo vám chýba, hovorí pani Milka Vášáryová.

Byť šťastný je niečo, čo sa dá naučiť a cvičiť. Nie je to len otázka náhody alebo osudu, ale aj vlastnej voľby a postoja. Existuje mnoho spôsobov, ako zvýšiť svoj pocit šťastia a spokojnosti so životom. Niektoré z nich sú:  Buďte vďační za to, čo máte a nesústreďujte sa na to, čo vám chýba. Vďačnosť je jedným z najúčinnejších prostriedkov na zlepšenie nálady a zdravia. Môžete si napríklad písať denník vďačnosti, kde si každý deň zapíšete tri veci, za ktoré ste vďační.  Buďte milí a láskaví k sebe aj k…

Zobraziť viac
Aktuálne Dobré rady 

Začína sa nový deň. Skúsme dnes na jeho začiatok použiť starý, osvedčený recept, aby sme ho využili čo najlepšie?!

Nový deň je vždy príležitosťou na nové začiatky, nové výzvy, nové skúsenosti a nové radosť. Každý deň nám prináša možnosť zmeniť niečo na sebe, na svojom živote, na svete okolo nás. Každý deň nám dáva šancu byť lepšími, šťastnejšími, múdrejšími a láskavejšími.  Ako teda začať nový deň tak, aby sme ho využili čo najlepšie? Ako sa pripraviť na to, čo nás čaká? Ako sa vyhnúť stresu, frustrácii, sklamaniam a negatívnym emóciám? Ako sa naplniť energiou, optimizmom, nádejou a pozitívnymi emóciami?  Jednou z možných odpovedí je použiť starý, osvedčený recept, ktorý…

Zobraziť viac
Dobré rady Najčítanejšie 

Daj si pohov, daj si pivo!

Začnem trochu inak. Nie je to žiadna nová vec, že môj syn mal viacero porúch učenia, ktoré mu komplikovali štúdium. Pri jednej z mnohých príležitostí, kedy som bola v škole riešiť absolútne nekompetentné postupy učiteľov,  mi jeden z nich povedal „no dobre, má tie poruchy, ale on je stále veselý, smeje sa, má dobrú náladu! Ale asi by na ňom malo byť vidieť, že sa trápi, že je skľúčený…“To sú tie očakávania. Stále niekto niečo očakáva. Študent s problémami v učení, ktoré si ale nezavinil, sa má podľa očakávania učiteľa…

Zobraziť viac
Aktuálne Dobré rady 

Škorica. Nemeckí výskumníci poukazujú na jej schopnosť ničiť baktérie v močových cestách. Japonci vyzdvihujú schopnosť upokojovať podráždený žalúdok

Škorica už v stredoveku bola po čiernom korení najpopulárnejšou koreninou na svete. Pravý škoricovník sa prirodzene vyskytuje len na Srí Lanke. Ostrov bol takmer 200 rokov výlučným exportérom škorice. Obchod s touto koreninou spočiatku kontrolovali Portugalci, neskôr Holanďania a nakoniec Angličania. V druhej polovici 18. storočia škoricovník priniesli do Indie, na Jávu a Seychely, čo ohrozilo monopolné postavenie Cejlónu. Najväčším dovozcom škorice je Mexiko. Škorica je vo svojej podstate sušená stromová kôra predávaná vo zvitkoch, alebo ako mletý prášok. Predstavuje aromatický, hrejivý a celkovo posilňujúci prostriedok na zahnanie nádchy, zimných…

Zobraziť viac
Dobré rady Najčítanejšie 

Povzdych 83 ročnej dámy: „Keby som teraz mala 60 rokov…“

Dobré rady 83 ročnej dámy, ako byť v zrelom veku spokojný Dávajte si pozor na postavu, lebo nikto iný to za vás neurobí. Jedlo si vyberajte, cvičte a obliekajte sa tak, aby ste sa dobre cítili.Nestretávajte sa s ľuďmi, ktorí sa sťažujú, že sú už starí. Ovplyvnilo by vás to a tiež by ste sa cítili starí. Namiesto toho sa obklopte ľuďmi, s mladým a veselým duchom. Hýbte sa každý deň bez ohľadu na to, ako ste unavení. Cvičenia vás naplnia energiou a prídu aj nové úspechy. Cestujte, keď môžete. Je…

Zobraziť viac
Dobré rady Najčítanejšie 

Máme pre vás „elexír mladosti.“ Predpokladá sa, že nasledovná kombinácia skutočne účinne omladzuje bunky.

Všimli ste si, že niektoré ženy sú s pribúdajúcimi rokmi krajšie? Má na to každá z týchto žien svoj recept? S najväčšou pravdepodobnosťou sú to, ženy, ktoré dodržiavajú určité pravidlá zdravého životného štýlu, lebo všetci máme rovnaké orgány. Ale ako s telom naložíme, čím ho budeme „kŕmiť,“ to výrazne ovplyvní náš externý vzhľad. Chceme sa s vami podeliť o 6 pravidiel nestarnúcich žien. Snáď vám pomôžu, ako prekonať starobu, alebo aspoň zmierniť jej prejavy. Tu sú pravidlá: Sledujte svoje trávenie Črevá by mali fungovať ako hodinky. Zápcha je otrava tela,…

Zobraziť viac
Aktuálne Dobré rady 

Má dovezený ľadový šalát viac vitamínov ako medvedí cesnak?

Sme dvojčlenná rodina a stravujeme sa len a len doma a môžem s hrdosťou povedať, že stále sa stravujeme pestro, plnohodnotne a chutne. Tým, že bývame na dedine som sa naučila robiť si určité zásoby, aby som nemusela za každým kilom múky utekať do obchodu. Raz za tri týždne urobíme naozaj veľký nákup v jednom reťazci určenom hlavne pre  podnikateľov. Majú tam veľké balenia. Napríklad maslo môžete kúpiť v jednom balení 4 kusy po 250 gramov. Vždy jeden kus vyberiem a ostatné uložím do mrazničky. V mrazničke mám aj dostatok…

Zobraziť viac
Aktuálne Dobré rady 

Cibuľu, cesnak a petržlenovú vňať nemusíte zakaždým čistiť

Takto jednoducho si vyrobíte ochucovadlo do polievok, do ryže, mäsa, na ryby. Potrebujeme: 1 kg cibule 3 cesnakové hlavičky 1/2 pohára oleja 1/2 lyžice soli 1/2 balenia petržlenovej vňate Všetko spolu rozmixujeme, naplníme do pohárov, dobre uzavrieme a odložíme do chladničky, kde dlho vydrží. Ochucovadlo bude vždy po ruke, keď prídete hladní domov a nemusíte zdĺhavo čistiť  cibuľu, ani cesnak. Foto Pixabay.com

Zobraziť viac
Aktuálne Dobré rady 

Brezová voda je hotový poklad!

Brezová voda je jednou z núkajúcich sa užitočných možností. S kamarátom sme sa teda vydali do lesa. V brezovom háji sme si našli dostatočne hrubú brezu a do nej navŕtali 2 cm dierku. Do tej sme zasunuli umelohmotnú trubičku, ktorej koniec ústil do dvojlitrovej fľaše. Prakticky hneď začala vytekať priezračná, sladkastá tekutina, ktorá v priebehu niekoľkých hodín naplnila plnú fľašu. „Vidíš, takúto vodu môžeme získavať práve vďaka tomu, že strom ešte nemá listy“ – poúča ma kamarát. „V polovici apríla by z navŕtaného otvoru nevytiekla ani kvapka.“ A ako to…

Zobraziť viac