,,Ak niekto vynájde liek pôsobiaci na zdravie ako orech vynesie mu to rozprávkové bohatstvo“- myslia si odborníci na výživu.
Lieskové orechy priaznivým spôsobom ovplyvňujú zdravie ľudí už odpradávna – staroveký predpis miešania roztlčených lieskovcov s medom a ich podávanie pri kašli sa ľudovo traduje dodnes. V kresťanskej tradícii sa orech prirovnával ku človeku – zelený obal symbolizoval svalstvo, tvrdá škrupina predstavovala kosti a chutný plod bol obrazom ľudskej duše. ,,Ak niekto vynájde liek pôsobiaci na zdravie ako orech vynesie mu to rozprávkové bohatstvo“- myslia si odborníci na výživu. Lieskové orechy sú energeticky veľmi výdatné, veď obsahujú až 60% tukov. Konzumácia 100g sa kalorický vyrovná hlavnému jedlu. Ak by sme takto prijaté kalórie chceli ,,spáliť“ museli by sme sa 2,5 hodiny prechádzať, alebo 3/4hodiny intenzívne behať. Tieto tuky sú však veľmi kvalitné a pre človeka životne dôležité. Hlavne omega – 3 a omega – 6 mastné kyseliny (nachádzajú sa v rybách, sójovom a repkovom oleji, v orechoch), ktoré si telo nevie vytvoriť samo a preto musia byť prijímané v potrave, chránia pred infarktom a aterosklerózou. Výskyt infarktov je u Eskimákov až 400 krát nižší ako u iných národností. Tí však často konzumujú ryby a z celkového množstva prijatých tukov tvoria omega mastné kyseliny až 13%, u Európanov je to len 1%. Omega mastné kyseliny sú dôležité i pre správny vývoj mozgu, zraku a pamäti, podporujú koncentráciu a koordináciu, preto ich treba núkať deťom v predškolskom i školskom veku. „Môj švagor vyčítal v knihách informácie o liečivých účinkoch lieskovcov a začal ich vo väčších množstvách pojedať“- vraví istý pán: ,,V priebehu mesiaca pribral 2,5kg!“ Lieskovce je vhodné dopriať si pravidelne, no netreba zabúdať na striedmosť. ,,30 gramov lieskovcov (asi 20 kusov) päť ráz v týždni a nepriberiete ani gram“- tvrdia vedci z Harvardu: ,,Zároveň znížite riziko vzniku infarktu až o 25%! 16rokov sme porovnávali veľkú skupinu žien pravidelne konzumujúcich orechy so skupinou, ktorá orechy v potrave nemala. Účinné látky v orechoch priaznivo ovplyvňovali hladinu inzulínu a glukózy v krvi a znížili riziko vzniku cukrovky 2.typu až o 20%. Nemôžeme Vám dať jednoduchšiu radu pre zdravie ako zjesť päť krát v týždni malú hrsť lieskovcov.“ Väčšina ľudí ma v strave nedostatočné množstvo vitamínu E. Ten je charakterizovaný ako silný antioxidant, povzbudzujúci imunitný systém a chrániaci srdce i cievy. Zo všetkých druhov orechov (mandle, arašidy, pistácie, vlašské orechy) ho najviac obsahujú práve lieskovce. Dnes sa často rozpráva o polyfenoloch, látkach ktoré bránia vzniku rakoviny. Veľa sa ich nachádza v jablkách, cibuli, zelenom čaji ale i vo víne. Milovníci červeného vína radi poukazujú na jeho liečivý účinok súvisiaci s vysokým obsah polyfenolov. Hrsť orechov obsahuje viac polyfenolov ako 4dl červeného vína.
PS: Novodobé výskumy poukazujú na fakt, že medzi pravdepodobnosťou vzniku Parkinsonovej choroby a konzumáciou orechov existuje spojitosť. Čím častejšie orechy konzumujeme, tým viac znižujeme riziko tohto nepríjemného neurologického ochorenia.
Text MUDr. Michal Slivka
Foto