Aktuálne Dobré rady 

Prečo je pre naše telo potrebná surová potrava?

Enzýmy sú životnou silou potrebnou pri každom biologickom procese tela, nemôžeme bez nich prakticky nič robiť – dýchať, smiať sa, piť alebo čítať. Jedlá bohaté na enzýmy dodávajú človeku vitalitu, sviežosť a životnú energiu. Keďže pri teplote nad 48 stupňov Celzia sa ničia, žiadna varená potrava ich neobsahuje (mikrovlnná rúra nie je až taká dokonalá ako to tvrdia výrobcovia. Surová potrava bohatá na enzýmy posilní imunitu, zrýchli liečebné procesy, zlepší trávenie. Enzýmy sa nachádzajú hlavne v ovocí a zelenine, liečivých rastlinách, obilninách, strukovinách, mimoriadne účinné sú v ovocných šťavách, ale i vo včelích produktoch – med, peľ, propolis. Veľmi vysoký obsah je v jadrách orechov, ale i v slnečnicových a tekvicových semenách (niekedy je lepšie mať vo vrecku namiesto „éčok“ slnečnicu.
 „Čím viac enzýmov získate, tým zdravší budete. Ak si doplníte potrebné množstva enzýmov, možno sa zbavíte bolestí, ktoré predtým boli bežnou súčasťou vášho života“ – povzbudzujú dietológovia a dodávajú: „Ľudia, ktorí jedia na enzýmy bohatú stravu takmer netrpia na degeneratívne ochorenia (cukrovka, reuma, vysoký krvný tlak), sú výkonní, mnohí dokonca zabudli, že človek môže byť i prechladený. Nedostatok enzýmov je naopak príčinou obezity a chronickej únavy. U ľudí s rakovinou je pravidlom extrémne nízka hladina niektorých enzýmov (hlavne superoxid dismutáza). „Liek môže pomôcť telu počas choroby, chirurgický zákrok môže byť za určitých okolností nevyhnutný, ale schopnosť liečiť má v sebe telo samé“ – tvrdí japonský gastroenerológ Hiromi Shinya, ktorý gastroskopom vyšetril žalúdky takmer 300 tisíc pacientov. „Po dlhoročnom pozorovaní pacientov si dovolím tvrdiť, že kvalitu trávenia a zdravotného stavu čriev dokážeme ovplyvniť dobrou stravou viac, ako farmakologickou liečbou. A enzýmy v nej hrajú nenahraditeľnú úlohu.“ „Naše fyzické telo skrýva v sebe múdrosť, ktorá nám, jeho obyvateľom chýba. Dávame mu príkazy, ktoré nedávajú zmysel“ – dopĺňa ho americký románopisec Henry Miller (1891 – 1980). Tí, ktorí jedia hlavne varenú stravu majú dvakrát väčší pankreas. Pri experimentoch na zvieratách sa dokázalo, že nedostatok enzýmov spôsobil zmenšenie mozgu a zväčšenie štítnej žľazy (aj pri dostatku jódu). Anglický biochemik Barry Halliwell tvrdí, že enzýmy chránia bunku nielen pred starnutím a zápalovými procesmi, ale i pred pôsobením radiácie.
PS: „Počas svojej lekárskej praxe (50 rokov) som kolonoskopicky (optické zariadenie na vyšetrenie hrubého čreva) vyšetril tisíce osôb“ – zdôveruje sa v knihe o enzýmoch Dr. Hyromi Shinia. „Bol som svedkom neuveriteľného vyliečenia mnohých rakovín i zápalových ochorení čriev rôznych príčin. Pochopil som, že ako lekár musím telu vytvárať priestor, aby sa liečilo samo. Svojím pacientom som po odstránení rakovinových buniek nasadil veľmi prísnu diétu s obsahom enzýmov, netoxickou stravou a čistou vodou. Navyše si myslím, že prirodzenou cestou k ľudskému zdraviu je i spokojný a zmysluplný život. Radostné nadšenie je kľúčom, ktorý prinúti enzýmy pracovať pre nás.“
Text MUDr. Michal Slivka
Foto Pixabay.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články