Najčítanejšie Vaše príbehy 

Nenájdete sa tu?

Čo tým chcel vlastne povedať? Dlhodobý vzťah má veľa výhod. Keď sa prezliekame do pyžama, nemusíme sa schovávať, lebo náš objemnejší zadok, či jazvu po cisárskom reze už aj tak stokrát videl. Súčasne už tak trošku rozumieme tomu, čo hovorí aj keď mlčí.

Komunikačný šum“ medzi partnermi nevzniká kvôli zadubenosti tej – ktorej strany, ale preto, že v sebe máme geneticky zabudované úplne odlišné prístupy k životu. Chytrá manželka s tým nebojuje, nesnaží sa muža meniť, ale učí sa čítať medzi riadkami. Najhorších je prvých osem rokov.

„Čakám len na to, kedy vypadneš!“

Alena je vydatá pätnásť rokov a vždy, keď sa schyľuje k jej odchodu na služobnú cestu, manžel Vladimír niekoľkokrát za deň utrúsi, ako je rád, že už konečne vypadne. Sotva však Alena prekročí hranice, začne od neho dostávať esemesky, čo robí a potom ďalšiu, prečo mu neodpovedá. Po návrate ju čaká veľká náruč, aby hneď na druhé ráno v rannom chvate plný hnevu neutrúsil: Prečo si sa vôbec vracala? Bez teba tu bol taký kľud.“

Z vonkajšieho pohľadu si Vladimír zaslúži kopanec. Alena už dávno pochopila, že jeho vrčanie preložené do ženského jazyka znamená „bude mi za tebou smutno, ale nepriznám to.“ Veď neprítomná manželka nesie v sebe rysy dokonalosti, ktoré, keď je nablízku, nemá. A takmer v každom mužovi drieme umelec, túžiaci pretvoriť beztvarú hmotu na dielo k obrazu svojmu. Škoda, že takmer každá žena si po čase pletie tvorivé sily a buzeráciu…

„Naozaj to chceš počuť?“

Ako sa dožiť diamantovej svadby? Mali by upustiť od teórie, že partneri si vždy musia hovoriť pravdu do očí. Čistú pravdu nám totiž povedia len naši nepriatelia. Čo pozitívne pre náš vzťah vyplynie z toho, keď tridsaťpäťročnému partnerovi vydesenému z reorganizácie firmy úprimne pripomeniete, že mu na trhu ujde vlak, pretože je lenivý učiť sa angličtinu? Hrozne sa pohádate, prípadne zaľahne na gauč so slovami „povedala si, že som nanič, tak som teda nanič a nič odo mňa nechci.“ A ako poteší pre zmenu vás, keď nedopnete zips na sukni a na to konto vás ubezpečí: „ Veru, starneš a si tučná! To Ivana od nás z práce vyzerá i po tých troch deťoch na dvadsaťpäť.“ Nakoniec by vlastne ani neklamal…

„Už ideš spať?“

Niektoré dialógy sa opakujú stále dookola a o chvíľu ich tak dobre poznáme, že ich už ani nehovoríme nahlas a napriek tomu prebiehajú. Je desať hodín večer. On: Už ideš spať? Vy (zívate ako krokodíl): Dobrú. On: Tak dobrú. Pretlmočená verzia  znie však inak. On: A čo takto sex? Vy: Dnes preboha nie, som strašne unavená On: To si stále! (Resumé: aj tak pod perinou po vás šmátra). Alebo iná situácia. Vy (vľúdnym tónom): O mesiac už budú Vianoce. On: Nie!!! Deti nechápavo čumia, ale vy ste mu v podtexte práve povedala, že tento rok je pre zmenu rad na vašej matke, aby prišla na celé sviatky, pretože vlani sa išlo k jeho rodičom. Na čo odpovedá, že 24. 12. pôjde za kamarátmi do krčmy.

„Hm“

„Tak ako bolo?“ opýta sa muž (alias indián Ten, ktorý čumí do debny, i keď mu niečo hovorím) po vašom príchode z práce konverzačným tónom a očakáva, že mu odpoviete spôsobom, akým by vám odpovedal on sám. Teda krátko a úderne: „ Fajn!“ Alebo: „Nič moc, eventuálne „ Ako vždy.“ A ďalej sa nebudete zdržovať zbytočným rozprávaním a zamierite ku sporáku. Vy ste mu ale práve chceli vyliať srdiečko. Až po štvrťhodine ticha si všimne, že máte červené oči – a všimne si to len preto, že stále ešte NECHYSTÁTE večeru. Keď mu na jeho otázku „Čo sa deje?“ sarkasticky odpoviete „Nič, len sa pokojne pozeraj na správy. Nič v mužskom slovníku znamená nič. Jeho pozornosť pritiahnete len tak, ak opíšete stav rodinného konta, ale nádrže na benzín v aute.

„Nechcem ťa rozčúliť, chcem ti pomôcť!“

Muži nešetria nevyžiadanými radami. Najmä vo chvíľkach, keď od nich chcete, aby si vypočuli, že vám treští hlava z dieťaťa, ktoré utieklo na dvor a jedlo piesok, kým ste jednou rukou v hrnci miešala obed a druhou žehlila. „Mala si ten piesok predtým preosiať, aby mu nezabehli kamienky,“ starostlivo konštatuje. Nekričte na neho. Ako má vedieť, že našim hlavným cieľom je hovoriť hocičo len preto, aby ste sa zbavili stresu. A že chceme účasť a nie rozobratie situácie, pretože akékoľvek analýzy nás po takomto dni rozrušujú.

„Ty si akási chytrá“

To, že sa muž vyžíva v poskytovaní rád ale neznamená, že by ocenil, keď robíte to isté. V tej chvíli je v strehu, pretože ho považujete za nekompetentného a slabého. Muži si to, že ich žena chcela poučovať pamätajú pomerne dlho a niekedy preto aj trucujú. Ak napríklad chcete, aby vám vysvetlil chod a všetky funkcie nového mixéru, pozeráte ako obarená, keď utrúsi: Mňa sa nepýtaj, ja som len taký malý blbec, opýtaj sa tých tvojich chytrých kamarátok.“

„Klebety ma nezaujímajú“

Vladimír Alene spomenul, že u zubára stretol ich spoločnú spolužiačku Jarku, ktorú nevideli od maturity. Ale v šoku zistila, že Jarka sa znovu vydala. Vladimír sa už samozrejme nespýtal, že za koho. Nezistil, ako jej partner vyzerá, čím bol pred revolúciou, čím je teraz a čím chce byť. Nedozvedela sa od neho ani to, či má bývalá spolužiačka deti. Na otázku, o čom sa teda celé dve hodiny bavili, Vladimír nevinne odpovedal: „ Rozprával som jej vtipy o blondínkach.“ Kým my ženy ideme hlavne po citoch, vzťahových prepletencoch a väzbách vrátane ich celej histórie a veľmi sa na tom zabávame, muži ich až na výnimky považujú za nepodstatné klebety.

Zvládnem to sám“

„Zbláznila si sa? Zoberie päť stoviek len za to, že vymenil tesnenie!“ uzavrie partner debatu. O čo išlo? O to, že pred štyrmi týždňami začal robiť novú kúpeľňu a vás už skutočne nebaví umývať si hlavu v kuchynskom drese a deti sprchovať vo vedre. Preto ste mu oznámila, že zavoláte skutočného inštalatéra. Ak si muž z toho, že je na manuálne činnosti ľavý neurobí svoju image, našľapujte po špičkách. Ak si na svojej zručnosti zakladá a len „ nemá čas,“ zaútočili ste na jeho manuálne a organizačné schopnosti a chcete ho zosmiešniť. Ak chcete dostať inštalatéra ( alebo opravára aut, počítačového odborníka, murára….) do domu v kľude, zdôrazníte, že je to len preto, aby si chudáčik váš prepracovaný manžel aspoň trochu oddýchol.

„Skočím si len na jedno“

Tešíte sa, čo prinesie ďalší diel Ordinácie v ružovej záhrade, ale váš manžel akurát pozerá na druhom programu skoky na lyžiach a hovorí „ miláčik, ešte päť minút“. V tomto prípade skočte pozerať televíziu k susedke. Päť minút pri rozpozeranom športovom prenose v skutočnosti znamená tri hodiny i viac. To je to isté ako keď povie, že už o päť minút konečne vynesie ten kôš, alebo si skočí do svojej obľúbenej krčmičky len na „jedno“. A naopak: ak dáva pozor na plačúceho kojenca, päť minút sa mení na pol dňa a vešanie vypratých záclon na nehorázne vyhlásenie „celú sobotu som manželke pomáhal s domácimi prácami.

Pripravila DP

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články