Moje bývanie Najčítanejšie 

Pozrime sa do spálne našich predkov. Nostalgia je silná emócia!

Toto sú mnou náhodne vybrané farebné vizualizácie z objemných katalógov moderného nábytku prvej polovice dvadsiateho storočia. Áno, aj tie mnohými z nás dobre známe ‘kasne’ z kuchýň našich starých mám, ktoré ešte v nejednej domácnosti dodnes slúžia svojmu účelu, sú pôvodne z katalógu. A nie z akéhokoľvek. Existovali samostatné katalógy s kompletnými návrhmi spální, obývačiek i kuchýň. Všetok nábytok navrhovali a katalógy zostavovali renomovaní architekti, dizajnéri.

Pretože katalógy boli adresované najmä výrobcom nábytku, okrem farebnej vizualizácie obsahovali aj presný technický výkres v mierke 1:10, na základe ktorého potom šikovný stolár vyrobil zákazníkom objednaný nábytok. Teraz vám takýto krásny nadčasový nábytok ‘stvorený’ podľa katalógu aj ukážem. Bol to nábytok mojich svokrovcov. Vyrobil ho ich synovec Igor Trombiáš.

 

Zdá sa, že nostalgia je silná emócia! Možno by ste radi videli aj ďalšie farebné vizualizácie návrhov nábytku našich starých mám. Zaujímavé sú aj kuchyne. Asi to nebude náhoda, že zrovna katalóg s návrhmi kuchynského nábytku, ktorý vlastním, je najopotrebovanejší.

Bude to zrejme tým, že onoho času práve o kuchynský nábytok prejavovala u majstra stolára najväčší interes aj klientela.

Text a foto Vojtech Keszeli a Igor Trombiáš

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články