Najčítanejšie Vaše príbehy 

Kúpili ruinu a prerobili na nádherný kaštieľ

Tento kaštieľ bol postavený ešte v 17. storočí. Odvtedy mal viacero majiteľov a po znárodnení v ňom bola škola. Ale ako to už vtedy bolo, neboli peniaze na opravu a kaštieľ chátral, až kým ho v roku 1998 nekúpili manželia Podolskí.

Anna Podolská, veľmi šikovná talentovaná žena. Jej manžel Peter je banský inžinier s obrovskými skúsenosťami. Po roku 1989 odišli navštíviť dcéru, ktorá žije v Austrálii. V tom čase veľké spoločnosti rušili ťažbu zlata, lebo už bola pre ne nerentabilná a tak si Peter povedal, že tu si overí svoje schopnosti a skúsenosti banského inžiniera a v Austrálii si založil ťažobnú firmu na zlato. Využil to, že u nás sa rušili mnohé bane a tak nakúpil potrebnú techniku za lacné peniaze. Doviezol do Austrálie a hlboko vo vnútrozemí, v púštnej oblasti otvoril baňu. Len si predstavte, čo všetko museli spolu s manželkou a jedným spoločníkom zvládnuť. Zohnať ľudí, postaviť ubytovanie, priviesť vodu, elektrinu, skrátka všetko, aby sa tam dalo žiť a pracovať.  Aby sa im ťažba vyplatila, museli nájsť lokalitu, kde sa z jednej tony dali získať 2 gramy zlata. Peter ako skúsený banský inžinier mal dobrý nos na hľadanie zlatých žíl, ale aj tak práca bola nesmierne ťažká a aj nebezpečná. Okrem zlých klimatických podmienok tam žili aj nebezpečné živočíchy vrátane jedovatých hadov. V týchto veľmi ťažkých podmienkach vydržali niekoľko rokov a oplatilo sa.

Anna Podolská prežila svoje detstvo v kaštieli a tak veľmi túžila mať svoj vlastný kaštieľ. Po návrate z Austrálie sa im podarilo získať ruiny kaštieľa. Zrekonštruovali ho vrátane krásneho parku, v ktorom rastú vzácne dreviny ako platan javorolistý, ginko dvojlaločné, ľaliovník tulipánokvetý.

Zariadiť interiér dvojposchodového kaštieľa bolo už úlohou domácej panej. Keďže má vzťah k umeniu, k histórii, kaštieľ je plný starožitného nábytku, na stenách visia krásne obrazy, interiér dopĺňajú sochy a iné dekoračné predmety.

Manželia Podolskí si tu žijú svoj spokojný život. Často prichádzajú deti a vnúčatá, ktoré žijú  po celom svete. Ale radi sa stretávajú aj so svojimi priateľmi.

Takí sú manželia Podolskí. Celý život tvrdo pracovali, aby po sebe niečo zanechali!

Foto Pexels

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články