Dobré rady Najčítanejšie 

V mama hoteli je super!

Počet mladých dospelých, ktorí stále žijú s rodičmi rastie. Nie sú to vždy finančné dôvody. Často je to pohodlie a servis, ktorý majú doma zabezpečený. Mama a otec sú fajn, majú všetko, čo k životu potrebujú, vrátane plnej chladničky. Prečo by mali opustiť takéto dokonalé hniezdočko? Niektorí mladí dospelí ani nerozmýšľajú o tom, že by sa mali osamostatniť. Deti sa však musia osamostatniť. Ak to neurobia sami, musia na nich tlačiť  rodičia.

Každý tretí mladý dospelý človek žije s rodičmi

Nie všetci zostávajú doma dobrovoľne. „V súčasnosti si oveľa ťažšie hľadajú prácu,“ vysvetľuje psychológ Ivan Mokrý.  Často zastávajú len dočasné pracovné miesta. To súvisí s finančnou neistotou. Okrem toho, ani situácia s bývaním nie je ružová. Lacné byty sa dajú len veľmi ťažko zohnať.

Podľa údajov Štatistického úradu v roku 2019 žilo spolu s rodičmi 62% detí vo veku od 18 do 24 rokov a vo veku 30 rokov 12 % mužov a 5% žien. Je to aj vina rodičov, ktorí tento problém neriešia. Ešte pred dvadsiatimi rokmi bola situácia iná. Deti sa chceli dostať spod vplyvu svojich rodičov, lebo boli na nich prísni. Dnes majú rodičia a deti iný vzťah – priateľský, ústretový. Napriek tomu koexistencia dospelých detí s otcom a matkou nie je jednoduchá. Ani rodičia, ani deti nežijú svoj vlastný život, neustále sa prispôsobujú jeden druhému. Hlavne matky musia stále variť, upratovať, prať a žehliť. Napriek tomu, mnohí rodičia ani nechcú, aby deti odišli z domu. Možno preto, že sami nevedia, čo by robili bez detí. Dôvodom môže byť aj manželská kríza.

V každom prípade by sa rodičia mali zamyslieť nad tým, prečo ich dieťa nechce odísť z domu, či je to len jeho pohodlnosť, alebo obava zo samostatného života? Vtedy by mohol pomôcť psychológ. Lebo mnohí rodičia sa boja dať dieťaťu na vedomie, že by chceli, aby sa osamostatnilo. Je to pre nich nepríjemné, boja sa, aby dieťa nezranili, nestratili ho. V každom prípade sa táto mäkkosť nevypláca i keď rodičia nemôžu čakať, že sa im dieťa za to poďakuje, radí psychológ.

Ilustračné foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články