Aktuálne Dobré rady 

Doprajte si kávu bez výčitiek. Koľko šálok denne je v poriadku?

Je len jedna otázka, ktorú rieši každý milovník kávy – koľko šálok denne môžem vypiť? Táto otázka by sa dala trochu zmeniť – koľko kofeínu zvládne moje telo denne prijať? Odpoveď na túto otázku je kľúčová, pretože nám prezradí, koľko šálok obľúbeného nápoja si môžeme dopriať. 

Káva z kvalitnej pražiarne kávy obsahuje nielen rôzne mikroživiny, ako napríklad horčík, zároveň obsahuje aj veľa antioxidantov. Veľa ľudí pije kávu najmä pre dennú dávku energie – kofeínu.

Koľko kofeínu denne môže naše telo prijať?

Bezpečná dávka je približne 400 mg na dospelého človeka – zodpovedá zhruba štyrom šálkam kávy. Avšak, rozprávame sa len o čistom kofeíne! Ten počas dňa prijímame aj v iných potravinách, napríklad v čaji, v kakaových bôboch alebo v energetických nápojoch.

Koľko šálok kávy je teda v poriadku?

Odborníci odporúčajú piť maximálne dve až tri šálky kávy denne, a to prevažne v ranných a skorých poobedných hodinách – poslednú šálku by sme si mali dopriať štyri až šesť hodín pred spánkom. Ak si chcete vypiť kávu neskôr, siahnuť môžete napríklad po bezkofeínovej alternatíve. V každom prípade je dôležité kupovať skutočne kvalitnú kávu do kávovaru.

Čo spôsobí zvýšené množstvo kofeínu?

Ak denne vypijete päť až šesť šálok kávy, môžete spozorovať, že ste nervóznejší, rýchlo vám bije srdce, potrebujete častejšie chodiť na toaletu alebo vás bolí hlava. Existujú ľudia, ktorí sú na kofeín veľmi citliví a aj malé množstvo vie spôsobiť nespavosť.

Ak si radi doprajete mliečnu kávu s mliečnou penou, dajte si rovnako pozor na množstvo, ktoré počas dňa vypijete. Čím viac mlieka do kávy pridáte, tým stúpa jej kalorická hodnota. Samozrejme, dať si jedno až dve cappuccina denne je v poriadku, ak ich však vypijete viac, počítajte s tým, že výsledky cvičenia sa nemusia dostaviť.

Zdroj foto: Depositphotos.com

Reklamný článok Seocentrum.sk

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články