Najčítanejšie Zdravie 

Denisa žije s metastatickým nádorom prsníka 9 rokov. Nevie, čo bude ďalej, lebo jedinú možnosť liečby jej žiaľ poisťovne odmietajú preplatiť!

Nádor jej metastázoval do pečene a liečba ciklibmi je momentálne jej jedinou možnosťou. Bohužiaľ, žiadosť o preplatenie jej zamietli doteraz štyrikrát(!),  odmietli ju dve zdravotné poisťovne, štátna i súkromná.

Napriek tomu, že Denisa počas celého trvania ochorenia pracovala a platila odvody, nemá podľa  nich na preplatenie liečby nárok. Už štvrtý mesiac si ju teda uhrádza sama a rast metastáz sa zastavil. Aby mohli liečbu financovať, Denisa s manželom predali auto. „Cítim sa ako v zlom filme. Vždy som sa o svoje zdravie starala. Nikdy som sa nesťažovala, len málokto vedel, že mám rakovinu. Boj s úradmi je vyčerpávajúci, ale nevzdávam to. Musím to dokázať, chcem ešte žiť,“ hovorí sympatická mladá žena.

Denisa ochorela na rakovinu prsníka, keď mala len 32 rokov. Na sonografické vyšetrenia pŕs chodila pravidelne.  “Zistili mi v prsníkoch cysty, preto som navštevovala gynekológa každého pol roka. Nádor mi vznikol napokon na úplne inom mieste, než som mala cysty, počas šiestich mesiacov od poslednej kontroly. V januári som bola na sone a v júni už mal nádor niekoľko centimetrov,“

Denise zistili genetickú mutáciu BRCA1, ktorá súvisí so vznikom rakoviny prsníka v mladom veku. Musela podstúpiť obojstrannú mastektómiu- odstránenie prsníkov. Vybavila si ju v Budapešti, kde jej zároveň počas operácie urobili aj plastiku prsníkov. “Nezažila som vďaka tomu ten šokujúci pocit, že by som sa zobudila s prázdnou hruďou,“ hovorí o zákroku, ktorý sa aj dnes na Slovensku robí len výnimočne. Operáciu v zahraničí  jej zdravotná poisťovňa neuhradila.

 

Denisa absolvovala niekoľko cyklov chemoterapie a hormonálnu liečbu. „Mnohí ľudia z môjho okolia netušili, že som chorá. Na chemoterapiu som išla vždy s úsmevom, nie som typ človeka, ktorý by vešal hlavu a vopred sa vzdával. Bohužiaľ, krátko po ukončení hormonálnej liečby mi stúpli hladiny onkomarkerov. Vyšetrenia ukázali, že nádor metastázoval do pečene,“ hovorí.

Onkologička jej odporučila liečbu ciklibmi. Denisa ich berie už štvrtý mesiac a do liečby s manželom investovali už tisíce eur. „Neviem, čo bude, keď sa nám minú peniaze. S manželom sme sa kvôli ochoreniu museli vzdať túžby mať deti. Celý čas sa podporujeme navzájom, manžel bez mihnutia oka predal auto. Naozaj je však toto jediný spôsob, ako zostať nažive? Dokedy to vydržíme?,“ pýta sa Denisa.

Rovnakú skúsenosť majú bohužiaľ na Slovensku stovky žien s metastatickým nádorom prsníka. Liečba cielenou molekulárnou liečbou- „ciklibmi“ a tiež ďalšie formy modernej onkologickej liečby bežné v okolitých krajinách zostávajú na Slovensku takmer nedostupné.

Október bude v znamení ružovej farby – farby, ktorá symbolizuje lásku, ženskosť a zdravé prsia. Vyzývame aj Vás, aby ste sa zapojili do prevencie, podporili niektorú z charitatívnych či vzdelávacích aktivít, povedali spolu s nami NIE RAKOVINE prsníka a pomohli zmierniť zbytočné utrpenie žien  a ich rodín, kde sa rakovina prsníka vyskytuje.  Tu by som ešte rada pridala, že tričká, rúška, visačku do sprchy a nálepku Vám radi zašleme v rámci mesiaca osvety PINK OKTOBER a v rámci darcovského programu DARUJME.sk na www.nierakovine.sk – klikni CHCEM PRISPIEŤ.

Jana Pifflová Španková

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články