Najčítanejšie Vzťahy 

Ako sa našli Lenka a Julo? Nová láska v zrelom veku

S Lenkou sme sa prvýkrát stretli v marci 2009. Lenka mala 52, ja o štyri roky viac. Za naše stretnutie vlastne „môže“ týždenník Báječná žena, v ktorom som mal pravidelnú poradňu ako zdravo žiť, ako sa optimálne stravovať, ako sa hýbať, ako schudnúť, či vyformovať postavu…Lenka mi zavolala a dohodla si so mnou osobné stretnutie. Vraj dlho nad tým premýšľala, lebo je skôr introvert a nepatrí k ľuďom, ktorí urobia prvý krok. Pre mňa ako osobného trénera boli podobné telefonáty a stretnutia samozrejmosťou, bol som na ne zvyknutý.

Bývalá aktívna hádzanárka Lenka mala za sebou dve manželstvá. V prvom ani po rokoch nemala dieťa. V druhom sa jej narodil vytúžený syn David. Jeho otec zomrel tragicky v marci 2008. Lenka si uvedomila, že zostala na syna sama a rozhodla sa urobiť niečo pre svoje zdravie. Zavolala mi.

Ja som sa prvýkrát oženil ako 21-ročný. Zobral som si svoju prvú lásku. Máme spolu dve deti. Nevyšlo nám to podľa predstáv. Nevyšlo mi ani druhé manželstvo, z ktorého mám jedného syna. (Pre „horoskopárky“ bude určite zaujímavé, že obidve ženy sa narodili v znamení barana v rovnaký deň, mesiac a rok.) Snáď by som poznamenal, že človek sa nežení a nevydáva s úmyslom, že sa rozvedie. Pri uzatváraní manželstva je presvedčený  o tom, že to je na celý život. V čase, keď som sa stretol s Lenkou bol som rozvedený, žil som sám.

Naše prvé stretnutie s Lenkou malo charakter osobného rozhovoru. Akejsi anamnézy, ktorá predchádzala vypracovaniu individuálneho tréningového a stravovacieho programu. Som presvedčený o tom, že dojem z človeka sa vytvára pomerne rýchlo. Buď vám je niekto sympatický alebo nie. Pritom nejde len fyzický vzhľad, ide tiež o to ako sa na vás pozerá, ako rozpráva, ako tvorí vety, ako gestikuluje…Myslím si, že po určitých skúsenostiach ľahko poznáte kto sa správa prirodzene, kto sa pretvaruje alebo na vás niečo hrá, prípadne sa snaží urobiť dojem. Musím sa skromne priznať, že v tejto oblasti nie som zďaleka taký psychológ akým je Lenka. Ona má človeka prečítaného a zmapovaného do troch minút. Nespomínam si, že by sa niekedy zmýlila. Vie presne kto hovorí pravdu a kto klame. Myslím si, že by bola z nej skvelá vyšetrovateľka. Pritom pracovala v materskej škole, deťom veľmi dobre rozumie a má ich rada.

Jednou z možností ako so mnou spolupracovať ako s trénerom je chodiť ku mne na osobné tréningy. Lenka sa rozhodla, že musí niečo so svojou nadváhou urobiť a dochádzala zo Šale za mnou do Nitry na tréningy. Taká hodina osobného tréningu poskytuje niekoľko možností ako človeka spoznať. Niekedy je po tréningu priestor prehodiť pár viet aj na iné témy. Čím sa s človekom častejšie stretávate, tým ho viac spoznávate. V našom veku neexistuje nič také, že zamilovanie na prvý pohľad. Najdôležitejšia je názorová zhoda na dôležité veci v našom živote. Nie, nemusíte, vlastne ani nemôžete sa zhodovať vo všetkom. To by možno zaváňalo pretvárkou, či dokonca falošnosťou. Ak sa zhodnete názorovo na trávení voľného času, na tom, čo považujete v živote a vo vzťahu za dôležité (vernosť, pochopenie, vzájomná úcta, tolerancia), ale napríklad i v otázkach svetonázoru, viery, politiky, postupne vás to zbližuje.  Najdôležitejšie sú prirodzenosť a úprimnosť. Keď sme toto vzájomne jeden u druhého objavili, zašli sme na prvú spoločnú kávu. Trvalo však niekoľko mesiacov kým sme sa spoznali natoľko, že sme sa rozhodli spolu žiť. (Pre superbabky – horoskopárky: Lenka je ryba, ja som rak.) A začali sme objavovať nový nepoznaný svet. Išli sme spolu na prvý výlet do prírody. Hoci sme predtým nevedeli poriadne  vymenovať ani najznámejšie kopce slovenských hôr, dnes už poznáme takmer dokonale všetky vrchy Malej a Veľkej Fatry, Nízkych a Západných Tatier vrátane Roháčov a absolvovali sme tiež niekoľko túr vo Vysokých Tatrách. Našli sme si spoločného koníčka, ktorý nás doslova opantal. Milujeme prírodu a pobyt v nej. Ale nielen to, veľa času venujeme bicyklovaniu (predsa ide o pobyt v prírode) a tiež radi spolu cestujeme a spoznávame iné mestá. Za roky strávené spolu sme videli a zažili toho viac ako za celý život predtým.

 

Na doplnenie: Lenka je mimoriadne starostlivá, riadi domácnosť i práce okolo domu, je tiež znamenitá kuchárka. Väčšinu našich spoločných fyzických aktivít vymýšľa ona. Ja som teda dobre vybral. A či aj ona? Uvidím, keď si to prečíta.

Nie sme si istí, či náš príbeh je dobrým príkladom, či dokonca návodom, ako si nájsť partnera vo vyššom veku. V každom prípade si nemyslíme, že sme výnimoční a že niečo také ako sa stalo nám, sa môže prihodiť každému. Nestačí však len nečinne sedieť. Treba sa stretávať s ľuďmi, zájsť do divadla, na športové podujatie, či do spoločnosti…Niekedy môže stačiť niekomu zatelefonovať…

Text a foto Julius Karabinoš

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články