Aktuálne Zdravie 

Čo sú to antioxidanty a prečo sú pre naše zdravie nevyhnutné?

Antioxidant je látka, ktorá dokáže likvidovať voľné radikáli. Tie poškodzujú bunkové membrány, ohrozujú stabilitu a obnovu bielkovín. Antioxidanty obmedzujú proces oxidácie v organizme alebo v zmesiach, v ktorých sa vyskytujú. Pridávajú sa ako prídavné látky do potravín, ktoré by boli oxidáciou nadpriemerne poškodzované (napr. rastlinné oleje). Podľa zdroja sa antioxidanty delia na prirodzené a na syntetické. Prirodzenými zdrojmi antioxidatov sú najmä ovocie a zelenina. Vo výžive je snaha uprednostňovať prirodzené antioxidanty, pretože výskumy poukazujú na ich pozitívne pôsobenie a lepšiu využiteľnosť v organizme. Kladne sa hodnotí prítomnosť antioxidantov pridávaných do potravín. Nielenže predlžujú trvanlivosť potravín, ale ich užívanie má priaznivé účinky aj na zdravie – v priaznivom pôsobení na výskyt srdcocievnych chorôb a niektorých typov rakoviny.

Najvýznamnejšie antioxidanty

Karotenoidy

Karotenoidy sú skupinou červených, oranžových a žltých farbív, ktoré sa vyskytujú v rastlinnej potrave, najmä v ovocí a zelenine. Z viacerých epidemiologických štúdií vyplýva, že karotenoidy môžu priaznivo pôsobiť v prevencii niektorých druhov rakoviny. Nachádzajú sa v žltých, zelených a v červených druhoch ovocia a zeleniny (mrkva, pažítka, špenát, kel, šípky, marhule). Odporúčané denné dávky sú pre ženy 5 – 6 mg, pretehotné ženy 8 mg, dojčiace 10 mg, pre mužov 6 – 8 mg. Hypovitaminóza sa môže prejavovať napr. suchou, drsnou kožou, predčasným starnutím kože a podobne.

Vitamín E

Vitamín E reprezentuje prakticky 4 podobné látky. Najúčinnejší je á-tokoferol. Tokoferoly sú žlté oleje, bez chuti, zápachu, nerozpustné vo vode, rozpustné v tukoch a v tukových rozpúšťadlách. Vitamín E je účinný antioxidant. Jeho antioxidačná schopnosť spočíva v tom, že zastavuje radikálne reťazce alebo vychytáva voľné radikáli. V organizme človeka pôsobí ako  prirodzený antioxidant, zabraňuje antioxidácií nenasytených mastných kyselín. S vitamínom C vytvára synergický komplex, pričom vitamín C regeneruje vitamín E. Hrá dôležitú úlohu pri liečení sivých očných zákalov spôsobených poškodením šošovky voľný mi radikálmi a chráni pred ochorením vencových ciev. Vstrebávanie vitamínu E podporuje selén. Účinok sa zvyšuje, ak sa používajú spoločne. Epidemiologickými štúdiami sa potvrdil jeho ochranný účinok pri liečení aterosklerózy. Ovplyvňuje tvorbu červených krviniek, zúčastˇˇnuje sa obnovy a rastu svalovej hmoty a ďalších tkanív, má močopudné účinky, čím znižuje krvný tlak. Podporuje činnosť  pohlavných žliaz. Jeho najlepšími zdrojmi sú obilné klíčky, zelená listová zelenina, celozrnná múka. Zo žvočíšnych zdrojov sú to: vaječný žĺtok, obilniny, ryby, pečeň, vnútornosti, mlieko. Odporúčané denné dávky pre dospelých sú 12 – 16 mg, pre dojčiace ženy 18 mg. Hypovitaminóza sa môže prejavovať napr. poruchami generačných funkcií.

Vitamín C

Kyselina askorbová patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode. Je citlivá na teplo a vysoko citlivá na oxidáciu. Ovplyvňuje funkciu bunkového jadra tým, že sa zúčastňuje na vzniku deoxyribonukleonovej kyseliny. Je potrebná na reguláciu metabolizmu aminokyselín, udržiavanie pevnosti cievnych stien a tkanivové dýchanie. Podporuje vstrebávanie železa, stimuluje tvorbu bielych krviniek, vývoj kostí, zubov a chrupaviek, podporuje rast. Vitamín C je tiež dôležité antioxidačné činidlo, ktoré chráni iné vitamíny, polynenasýtené mastné kyseliny, cholesterol LDL a enzýmy pred poškodením voľnými radikálmi. Nachádza sa v šípkach, citrusovom ovocí, čiernych ríbezliach, jahodách, brusniciach, kivi, zo zeleniny najmä v petržlenovej vňati, brokolici, paprike, paradajkách, karfiole, špenáte a v zemiakoch.

Foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články