Aktuálne Zdravie 

Antibiotiká – zďaleka nie všeliek a detská astma z pohľadu čínskej medicíny

Antibiotiká – zďaleka nie všeliek !

„Boli sme na dovolenke a môj ani nie ročný syn dostal v noci horúčku vyše 40 stupňov. Privolaný lekár bez zaváhanie predpísal antibiotiká. Nepáčilo sa mi to, ale mala som o dieťa strach, a tak som nenašla odvahu vzoprieť sa. Náš pediater mi neskôr potvrdil, že rozhodnutie lekára bolo, mierne povedané, unáhlené. Dnes by som synovi v takom prípade urobila studený zábal a dala mu liek na zrazenie horúčky. Je to už trinásť rokov, odvtedy sa veľa zmenilo. Aj keď ešte aj dnes existujú lekári, ktorí antibiotiká predpíšu ihneď bez ohľadu na to, či sa dá choroba liečiť aj iným spôsobom. Je to pre nich asi najjednoduchšie. Na druhej strane mnohí pacienti majú pocit, že keď im lekár nepredpíše antibiotiká, chce ich odbiť. Žiadny iný spôsob liečby neuznávajú.

Základný rozdiel je už v pôvodcovi ochorenia. Ak sú nim baktérie, antibiotiká sú namieste.. Ak je však choroba vírusového pôvodu, antibiotiká na ne nezaberú. Ak ich užívame nadmerne a zbytočne, môže sa stať, že keď ich niekedy naozaj budeme potrebovať, už nám nezaberú.

Ale aj v prípadoch, keď antibiotiká sú namieste, musíme zachovať rozvahu. Napríklad tak, že v prvej fáze nepohrdneme obyčajným penicilínom a nebudeme tvrdohlavo žiadať moderné preparáty, ktoré sa užívajú len dvakrát , alebo dokonca raz denne. Ísť na komára kanónom je nielen zbytočné, ale aj nebezpečné. Vyzerá to síce dobre, keď vám lekár predpíše širokospektrálne antibiotiká, ale už aj u nás sa stále častejšie objavujú baktérie, ktoré sú voči niektorým skupinám odolné. Takým príkladom sú baktérie spôsobujúce angínu. Našťastie tá je ešte stále citlivá na penicilín, dá sa teda pomerne rýchlo vyliečiť bez veľkého zaťaženia pacienta. Existujú však bakteriálne kmene, na ktoré už známe antibiotiká nepôsobia a liečenie závažných zápalov pľúc či zápalu stredného ucha je potom veľmi zložité, náročné a bolestivé.

Všeobecne platí, že čím je spotreba antibiotík väčšia , tým je väčší počet rezistentných kmeňov baktérií. Už niekoľko rokov po objavení penicilínu sa vyskytol stafylokok, ktorý si vypestoval odolnosť na tento liek. Slabšie mikróby neprežili, zostali len tie silné a tie potom odovzdali genetickú informáciu svojim potomkom alebo príbuzným.

Ak vám lekár často predpisuje antibiotiká, žiadajte od neho vysvetlenie. Ak napriek tomu nebudete spokojní, informujte sa inde. Vzťah lekár – pacient by mal byť založený na obojstrannej dôvere. Naše zdravie určite za to stojí.

Detská astma z pohľadu čínskej medicíny

V posledných rokoch sa výskyt astmy výrazne zvýšil a to žiaľ hlavne u detí. Moderná západná medicína tento problém zvlášť nerieši, resp. len potláča príznaky, ale príčina zostáva. Preto s pribúdajúcim časom trvanie tejto choroby a jej priebeh sa zhoršuje, čo má za následok nasadenie razantnejších liekov. Pozrime sa teraz na tento problém z hľadiska tradičnej čínskej medicíny. Astma je výsledkom kombinácie vonkajších a vnútorných príčin. Nedostatočnosť pľúc, ľadvín a sleziny spolu s akumuláciou vlhkého hlienu, vedie k výraznému oslabeniu organizmu, ktorý pri  vonkajšom ataku, ako je napríklad náhla zmena počasia, alebo výskyt niektorých alergénov, reaguje typickými akútnymi astmatickými príznakmi.

Z hľadiska životosprávy patrí medzi hlavné príčiny nadmerné sledovanie televízie, najmä akčné žánre, alebo časté hranie počítačových hier. Oboje spôsobujú v organizme napätie, ktoré sa neuvoľňuje a začne vytvárať tzv. patologické teplo: zlé držanie tela a nedostatok pohybu, stále sa opakujúce infekčné ochorenia s použitím antibiotík, ktoré oslabujú slezinu, nadmerná konzumácia zahlieňujúcich potravín, ako je napríklad kravské mlieko a mliečne výrobky, biely cukor, arašidy, atď., chemické prísady v jedle, stres a záporné emócie najmä zo strany rodičov, napríklad ich časté hádky, kortikosteroidné krémy na liečbu ekzémov, ktoré sú často i súčasťou astmy.

Z hľadiska čínskej medicíny sa astma delí na dva základné druhy – astmu teplého a chladného typu.

A teraz niekoľko odporučení

Maximálnu pozornosť venujte strave. Snažte sa výrazne obmedziť, alebo aj vynechať konzumáciu mlieka a mliečnych výrobkov. Vyberajte si skôr potraviny so značkou bio či eko, vynechajte všetko, čo je výrazne sladké (sušienky, sladené nápoje, atď.) Tieto sladkosti nahraďte napríklad sušeným ovocím. Dieťa by malo mať svoj režim a chodiť skoro spať, malo by mať dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, ideálne je pridať cvičenie čchi kung pre deti. Vysedávanie pri televízii a počítači nahradiť rekreačným športom, alebo iným, pre dieťa zaujímavým koníčkom (napr. tanec, spev, hudobný nástroj, keramika….). Rodičia by mali úplne vylúčiť emocionálny atak. To znamená nehádať sa s partnerom pred dieťaťom a vyvarovať sa aj iných vzájomných konfliktov. V prípade rozchodu treba brať maximálny ohľad nie na seba, ale na dieťa i za cenu osobnej obete, samozrejme v rámci dohodnutých partnerských pravidiel.

A ešte malé upozornenie. V rámci vylúčenia chémie sami od seba nevynechávajte užívanie liekov na astmu, ktoré predpísal lekár. Vášmu dieťaťu by ste tým neprospeli, skôr naopak. Toto sa môže realizovať až po dohode, veľmi pomaly v priebehu niekoľkých mesiacov a to až po úvodnej konsolidácii organizmu čínskou medicínou.

Na záver : Tradičná čínska medicína nie je rýchla, ale účinná.

Spracované podľa záverov Seminára Európskej univerzity tradičnej čínskej medicíny.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články