Dobré rady Najčítanejšie 

Skúste to aj takto – naše „vychytávky“

44 rád a výborných trikov pre domácnosť

1. Neviditeľné diery

Vytrhnutý špendlík, klinček, či hmoždinka zanechajú na bielej stene nepeknú stopu. Ľahko zmizne pomocou papierovej vreckovky. Jednoducho kúsok odtrhnite a pokrčte do tvaru diery a potom strčte dovnútra. Čo odstáva, odtrhnite. Zvyšok opatrne uhľadte kladivkom a zľahka navlhčite.

2. Aby vešiačiky nepadali

Určite to poznáte – praktické vešiačiky s prísavkou, ktoré sa dajú v kupeľni tak perfektne umiestniť kdekoľvek chcete a pritom nemusíte vŕtať obkladačky. Keby však prísavky tak často nepadali…. Ale my vieme, ako na to. Obkladačku postriekajte lakom na vlasy, dve – tri sekundy počkajte a potom vešiačik pripevnite.

3. Koniec zápachu topánok

Čudujete sa? Čoskoro nebudete. Typický pach z topánok zaženiete kúskom kriedy. Jednoducho ju vložte dovnútra a nechajte, aby vytiahla všetok nepríjemný zápach.

4. Čistý vzduch

Keď sa návštevy zdvihne a v obývačke zostane po nej len šedý oblak, vysypte popoľníky, umyte ich a dosucha osušte. Potom do nich nasypte trošku mletej kávy. Nepríjemný pach cigaretového dymu zmizne skôr, ako keby ste celú noc vetrali.

5. Voňavý domov

Aj bez chémie to dokážete. Umyte citróny a potom kôru nakrájajte na tenké pásiky. Rozdeľte ich do misiek s vodou. Aróma sa bude najlepšie rozvíjať, keď misky postavíte na radiátor.

6. Klinec po hlavičke

Nechce sa vám čakať kým príde manžel, aby si on natĺkol prst? Nečakajte. Vezmite si obyčajný hrebeň, ním klinec chyťte a bez strachu ako to dopadne s vašim prstom. tlčte.

7. Na pivo pálenkou

Ak vaša drahá polovička neudržala v ruke pevne polliter a pivo zanechalo stopy na košeli či tričku, zbytočne sa nerozčuľujte. Vezmite trošku pálenky, zrieďte ju s vodou a zmesou potrite fľak. Potom odev normálne vyperte a bude ako predtým.

8. Zelená tráva

Tak tú dostanete z textilu pomocou niečoho kyslého. Môžete skúsiť čerstvú citrónovú šťavu, alebo ovocný ocot. Ale postupujte opatrne, aby ste nezotreli aj farbu alebo potlač. Na biele to však perfektne funguje.

9. Žehlička ako nová

Na pripálenú žehličku je výborný sprej na čistenie rúry. Z toho, čo máme po ruke pomáha aj soľ alebo zubná pasta. Nanesieme na žehličku a utrieme. Vápenatých usadenín sa zbavíme tak, že do nádržky nalejeme roztok pripravený z dvoch dielov vody a jedného dielu octu. Žehličku rozohrejeme na plný výkon a paru necháme prúdiť, dokiaľ nádržka nie je prázdna.

10 .Mrkvička na tričku

Ak sa snažíte, aby vaše dieťatko zdravo jedlo, potom sa to stane raz – dva. Škvrnu na tričku očistíte takto: vezmite detský olej a fliačik poriadne utrite. Zmizne bez vášho úsilia. Mastnotu dočistite benzínom a potom tričko vyperte.

11. Stopy od fixky

Fígeľ je jednoduchý. Na škvrnu nastriekajte obyčajný lak na vlasy, nechajte pôsobiť asi štvrť hodiny a potom odev vyperte v bežnom prášku.

12. Snehobiele goliere

Tie sa na košeliach udržujú dosť ťažko. Prirodzená mastnota pokožky na krku sa postará, aby špina bola poriadne zažraná, že? Skúste ho vyčistiť pomocou saponátu na umývanie riadu, ten mastnotu rozpustí a golier je zase biely.

13. Múka bez molí

K tomu vám dopomôže jednoduchý fígeľ. Mole zle znášajú vôňu bobkového listu a preto niekoľko lístkov rozmiestnite v skrinke i na regáloch, kde múku skladujete a mole sa odsťahujú o ulicu ďalej.

14. Odožeňte mravcov

Elegantne a rýchlo klinčekom. Toto korenie mravce neznášajú, takže im ho nasypte na cestičky. Napríklad na okenné parapety, balkón, alebo do rohu miestností. Mravce zmiznú a navyše bude u vás voňať ako na Vianoce.

15. Zbavte sa rybičiek

Nemajú rady vôňu levandule a citrusov, takže v kúpeľni nakvapkajte trošku aromatického oleja. Môžete tam umiestniť aj na kus papiera nastrúhaný zemiak. Ráno nájdete rybičky pod ním a môžete ich vyhodiť. Podobným lákadlom je aj sadra rozprášená na vlhkej bavlnenej handričke.

16. Vinné mušky

Na tie platia len pasce. Zoberte prezreté ovocie, na druhu nezáleží. Umiestnite ho na misku a prikryte papierom a pevne zviažte. Potom na ňom urobte nožničkami niekoľko malých dierok. Mušky vôňa ovocia priláka, vletia dovnútra, ale už nenájdu cestu von.

17. Bazalkou proti osiam

Ale, prosím čerstvú. V čase keď sú osy najčulejšie, to nebude žiaden problém. Postavte si ju na stôl v kuchyni, ale prekážať nebude ani v detskej izbe. Udrží osy v úctyhodnej vzdialenosti a vy budete mať pokoj.

18. Na pečené kura s pivom

Kto má rád pekne vypečené kuriatko, mal by v miske zmiešať trochu piva s medom. Zmesou potom budete kura potierať. Nebojte sa, že bude chutiť sladko, naopak prekvapí vás svojou delikátnosťou.

19. Zemiaky ako majú byť

Aby sa nerozvarili, pomôže jednoduchý trik. Do vody pridajte trochu tuku, postačí aj kúsok masla. Chuti zemiakov neuškodí a pomôže ich zachovať pekne pevné.

20. Opečené a chrumkavé

Zemiaky ešte raz a trochu inak – pokrájajte ich na plátky a hoďte na rozpálený tuk. Poprášte troškou múky, obráťte a znovu poprášte. Osoľte, pridajte cibuľu alebo ďalšie prísady.

21. Aby tuk nestriekal

Ak milujete vyprážané jedlá, potom asi časti čistíte šporák poprskaný tukom. Ako si ušetriť prácu? Rozpálený tuk na panvici trošku osoľte, bude menej striekať.

22. Priveľa korenia

Trošku ste to prehnali s korením a jedlo sa nedá jesť? Nebojte sa, ešte sa to dá zachrániť. Dve jablká nakrájajte na kocky a prihoďte do hrnca. Chvíľu povarte a uvidíte, že sa ostrosť zmiernila.

23. Jednoduché zdobenie

Ak chcete dezert ozdobiť nastriekanou šľahačkou alebo čokoládou, ale neviete ako suroviny dostať do vrecka, aby nezostalo viacej na stenách? Ľahká pomoc. Vrecko umiestnite do vyššieho hrnca alebo pohára a čo najviac zhrňte smerom von. Potom plníme priamo do špica vrecka.

24. Džús vylepší omáčku

Šťava z pečeného mäsa dostane vynikajúcu chuť jednoduchým trikom : na panvici necháme zozlatnúť trošku cukru a zalejeme ho kvapkou jablkového džúsu. Rozmiešame, aby sa cukor poriadne rozpustil, potom pridáme do výpeku.

25. Na marcipán so strúhadlom

Ak chcete s touto pochúťkou vylepšiť cesto, nespoliehajte sa na to, že marcipán je mäkký a ľahko sa zapracuje. Radšej ho nastrúhajte. Bude sa vám lepšie miesiť a v ceste bude rovnomernejšie.

26. Orieškový zázrak

Chystáte pomleté orechy do cesta? Potom ešte chvíľu počkajte a nasypte ich rýchlo na panvicu. Krátko orestujte a nechajte vychladnúť. Potom bude orechová aróma intenzívnejšia.

27. Zázvor do cesta

Nemusí ho byť veľa. Naozaj len veľmi málo zázvoru pridajte do kysnutého cesta. Urobí s ním divy. Cesto bude chutnejšie a navyše lepšie stráviteľné, čo pocítia najmä žlčnikári.

28. Vyčistite termosku

Zázračne jednoducho a bez drhnutia to ide pomocou surových zemiakov. Ošúpte ich, nadrobno pokrájajte a nasypte ich do termosky. Na niekoľko minút ju zavrite a potraste ňou. Zemiaky vysypte, termosku vypláchnite a kochajte sa, ako sa vnútri leskne.

29. A ešte ju navoňajte

Aj vám vadí, ako po čase prijíma zápachy, ktorých sa neviete zbaviť? Vezmite použitý filter na kávu – stopy kávy sú žiadúce – navlhčite ho a nechajte pôsobiť dva dni. Potom termosku vyčistite, bude bez zápachu.

30. Citrón do mikrovlnky

Citrón nakrájajte na plátky, vložte do vhodnej misky, prelejte vodou a vložte do mikrovlnky. Zapnite ju na 5 – 7 minút. Potom misku vyberte a môžete začať čistiť. Vďaka citrónovej pare ide špina dole veľmi ľahko.

31. Plastová fólia na šporáku

Stane sa, že sa vám na varnú dosku prilepí kúsok plastovej fólie. Drží pevne, takže čo s ňou? Pomoc je jednoduchá. Vezmite odlakovač na nechty a tampón. Fóliu ľahko odstránite. Sporák potom ešte umyte čistou vodou.

32. Škrabance na skle

Či sú to sklenené výplne dverí, alebo doska stola, na mäkké ryhy a škrabance platí obyčajná pasta na zuby. Poškodené miesto dôkladne ňou niekoľko minút potierajte pomocou handričky a ryha zmizne.

33. Aby sa mramor leskol

Mramorové dosky bývajú aj pri dobrej údržbe matné a vyzerajú, že na ne nemáte veľa času. To sa dá zmeniť, keď mramor budete leštiť leštiacim voskom na autá. Mramor potom vyzerať ako nový a navyše prach sa z neho bude ľahšie zotierať.

34. Ryža do vázy

Po niekoľkých dňoch každá kytica zanechá vo váze nepekný povlak. Ten sa zle čistí ak je váza úzka. Čo s tým? Vodu vylejte, do vázy nasypte surovú ryžu a niekoľko minút ňou trepte. Ryža vázu dokonale vyčistí.

35. Čisté hrnčeky

Čierny čaj zanecháva na hrnčekoch povlak, ktorý sa dá odstrániť len ťažko. Ak chcete, aby boli zase ako nové, zoberte soľ, nasypte do hrnčeka a nasucho vydrhnite.

36. Poliaty koberec

Ak máte malé deti, potom využite úžasnú saciu silu súčasných plienok. Na vyliaty džús alebo čaj okamžite pritlačte plienku a tekutina je hneď z koberca preč. Potom už len handričkou dočistite.

37. Peršan v plnej kráse

K tomu mu dopomôžete kyslou kapustou (nie sterilizovanou!). Pol kila kapusty pohádžte po koberci a metlou dobre premeťte. Nechajte vyschnúť a vyčistite. Farby zažiaria v novej sviežosti.

38. Pekné kvetináče

Aj vy máte radi tie obyčajne hlinené? Len keby sa na nich tak rýchlo nerobili nepekné škvrny. Predídete im tak, že kvetináč dookola vyložíte nepriepustnou fóliou. Dno nechajte voľné, aby voda mohla odtekať.

39. Popol proti hmyzu

Smrdí vám popol z cigariet? Hmyzu, ktorý nás obťažuje asi tiež. Zistíte to, ak popolníky nebudete vysypávať do odpadového koša, ale trošku popola roztrúsite do kvetináčov a kochlíkov.

40. Lesklé listy

Izbové kvety s veľký mi listami budú vyzerať očarujúco, ak ich potriete handričkou namočenou v pive. Ale musíte ho dobre vyžmýkať, aby piva nebolo veľa a nezapchalo póry na listoch.

41. Zemiakové hnojivo

Keď zemiaky uvaríte, vodu zlejte a počkajte až vychladne. Potom ju nalejte na izbové rastliny. Prospeje im to a budú sa mať k svetu.

42. Sviečky dlhšie horia

… keď ich necháme zamrznúť. Jednoducho ich uložíme do mrazničky a necháme ich tam aj mesiac. Čas horenia tortových sviečok sa tak trojnásobne predĺži.

43. Preč s voskom

Pozostatky v svietnikoch, to je problém. Väčšie kusy stuhnutého vosku sa dajú odtrhnúť, na zvyšok si zoberte fén. Fúkajte horúci vzduch tak dlho, kým zvyšok sviečky nezmäkne a potom ho vytrite papierovou utierkou.

44, Odlepujeme plagát

Či ho máte na tapetách, či na bielej stene, vždy hrozí, že kúsky lepenky zanechajú stopy. To sa ale nemusí stať, ak zoberiete fén a horúcim vzduchom lepenku zmäkčíte. Potom sa dá ľahšie odlepiť.

.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články