Najčítanejšie Vzťahy 

Toxické vzťahy. Ako sa netrápiť kvôli tým, ktorí sa netrápia kvôli nám!

On si chodí na chaty, s chalanmi na žúrky, koketuje a naháňa iné baby, či si veľmi rozumie s alkoholom, trávou či automatmi. A vy sa idete zblázniť – lietate okolo detí, naháňate korunu, suplujete jeho nezodpovednosť, nespoľahlivosť a schytávate za to, samozrejme, iba výčitky, poníženie a slová o tom, aká ste neschopná. V tomto je dobrý, hundranie, zhadzovanie a vyvolávanie konfliktov je jeho najsilnejšou zbraňou. (Pozor, aby som nenakladal iba na mužov – neraz sa to deje aj v opačnom garde, teda že žena na všetko kašle, je flákačkou, užívačkou či paničkou a za všetko ešte aj viní muža, ktorý vykonáva v domácnosti „láskavého“ otroka).
Na konzultáciách sa vždy pýtam, „na čo ste čakali, čo ste si mysleli, že ho zmení“? Viete, čo sa mi dostáva najčastejšej odpovede? „Ja som si myslela, že ho zmením láskou, mojou dobrotou, že si všimne, čo všetko robím, ako driem a že sa začne pomaličky meniť“.
Nie. Takto sa to udeje málokedy. Človek, ktorý vyrastal v neurotickom detstve, kde nebol podporovaný, bol naopak ponižovaný, lásky a pozornosti sa mu nedostalo, prípadne mu bolo všetko dovoľované a nebol vedený k tolerancii, schopnosti vedieť sa zaradiť do prirodzenej hierarchie, k úcte k rodičom, všetko za neho žehlili a vybojovali rodičia, a ak si takýto človek osvojil dirigentské paličky vo všetkom a nad všetkými vládnuť a uzurpovať, takýto človek sa nikdy nezmení, keď na neho budete pôsobiť iba dobrom.
To vy sa musíte zobudiť, začať si vážiť samú seba a nastaviť každému človeku, ktorý vám blíži zrkadlo, mantinel, posilniť schopnosť brániť sa. Manipulátora zobudíte veľakrát iba tvrdou stenou, jasným stanovením pravidiel (neraz nefunguje ani toto a rozvod je nevyhnutný, ale k nemu sa budete musieť pretrpieť).
Pevel „Hirax“ Baričák
Foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články