Dobré rady Zdravie 

Akupunktúra nie je všemocná, ale snaží sa nájsť príčinu bolesti a tak môže pomôcť

Už ste vyskúšali desiatku doktorov, ale stále sa nemôžete zbaviť bolesti krížov, nadváhy, alebo bolestivej menštruácie? Pomôcť vám môže akupunktúra.

„Bolí ma hlava. Nemáš prosím brufen?“ Často počujem podobnú otázku. Čo takto raz namiesto liekov poradiť si s opakovanou a najmä otravnou bolesťou hlavy inak, pomocou akupunktúry?

Táto metóda, ktorá je už niekoľko tisícročí súčasťou čínskej medicíny, je založená na vpichovaní tenučkých ihiel do tela – tie rozprúdia správnu energiu a tak telu pomôžu. To všetko je skombinované s užívaním byliniek, čínskym cvičením a diétou. Akupunktúrou sa dajú vyliečiť nielen migrény, ale aj menštruačné problémy (ako je bolestivosť, alebo poruchy cyklu), bolesti krížov, časté nachladnutie, nádchy, alergie, ekzémy, problémy s otehotnením a veľa ďalších neduhov. Výborne rieši aj nadváhu. „ Už som na chudnutie vyskúšala všetko možné, ale žiaľ nemám pevnú vôľu a tak diéty nepriniesli výsledok,“ hovorí grafička Jana Machová. „Teraz už mesiac chodím na akupunktúru. Pani doktorka mi pôsobí na body, ktoré ovplyvňujú nielen chudnutie, ale aj dobrú náladu a trpezlivosť. Možno to bude znieť ako z reklamy, ale naozaj sa výborne cítim a fakt mám dobrú náladu.“ To, že akupunktúra môže pomáhať aj s týmto problémom, potvrdzuje doktorka Ľudmila Bendová z Centra tradičnej čínskej medicíny. „Najlepšie výsledky sú, keď máte tri až päť kilo navyše, s tým sa výborne pracuje,“ hovorí. Keď má niekto nadváhu dvadsať – tridsať kilogramov, to je už ťažšie, ale aj s tým sa dá pomôcť. Tam už je to však otázka vôle, trpezlivosti a dlhodobej spolupráci s klientom.“

Zaujímalo ma, ako prebieha celá procedúra, či to bolí a ako dlho trvá. Kým som sa pani doktorky stihla opýtať, prišla klientka s akútnym prípadom, v ústach sa jej tvoria veľmi bolestivé afty, niekedy nemôže jesť aj niekoľko dní. A pretože sa kvôli plánovanému tehotenstvu bojí liečby kortikoidami, rozhodla sa vyskúšať akupunktúru. Doktorka Bendová si ju prezerá a hneď nasleduje záplava otázok: Ako sa potíte? Ste zimomrivá? Aké choroby sú v rodine? Bolieva vás hlava? Jete radšej sladké, alebo slané? Ako pijete? Akú máte menštruáciu? A tak ďalej. Po pätnástich minútach presne vie, kde má ihličky pichnúť a aké bylinky pomôžu v tomto prípade. Pacientka si ľahla na chrbát a o chvíľu má malé ihličky pri kolenách, pri prstoch na nohách i na rukách a v tvári.

„Pichajú sa veľmi tenučké ihličky, sú len 0,2 až 0,3 mm široké. U detí sa používajú ešte tenšie. Pichnutie tak buď necítite, alebo bolí asi poštipnutie komárom. Pri jednom sedení sa väčšinou nenapichuje viacej ako sedem až desať bodov a ihličky nie sú v tele dlhšie ako pätnásť minút. Väčšinou pomôže šesť až desať sedení a v niektorých prípadoch je vhodné užívať aj bylinky, väčšinou jeden až tri mesiace,“ vysvetľuje doktorka Bendová, podľa ktorej sa pomocou akupunktúry dajú vyriešiť nielen choroby kože, ale aj vrásky – znižuje sa tvorba vrások a naopak zvyšuje sa tvorba kolagénu.

„U detí sa väčšinou liečia bolesti bruška, nespavosť, časté nachladnutie, alergie a podobne,“ pokračuje doktorka Bendová v popise výhod akupunktúry. „U mamičiek tak často podporujeme kojenie. Je totiž veľmi dôležité pre imunitný systém dieťaťa, inteligenciu, aj proti zápalom. Ak teda mamičky majú problém s kojením, nech určite neprestanú a prídu sem,“ dodáva.

Na akupunktúru môžete chodiť aj preventívne. U zdravého človeka stačí raz ročne. Čínska medicína vychádza z príznakov, takže dokáže odhadnúť, aké choroby nás v budúcnosti môžu postihnúť, k čomu sme náchylní. Telo sa tak dá do rovnováhy, budete sa lepšie cítiť a budete tak predchádzať chorobám. Samozrejme, že čínska medicína nie je všemohúca a nevie rýchle vyriešiť niektoré akútne problémy, ako je zápal slepého čreva. Ale určite by sme na ňu nemali zabúdať. Veď aj niekoľko hodín letu na východ od nás má čínska medicína rovnakú váhu ako moderná medicína.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články