Obyčajná soľ, ale na čo si dať pozor pri jej kúpe?
Posoliť si vajíčko, šalát, či pečené mäso, to je samozrejmosť a bežná rutina. Bez soli by to nebolo ono. Navyše zložky soli – sodík a chlorid sú pre človeka životne nevyhnutné. Pre zdravý život postačuje šetrné používanie soli. Denný príjem soli by nemal prekročiť 6g. Toto množstvo zahŕňa aj soľ v hotových potravinách ako je chlieb, syr, údeniny, nielen soľ používanú v domácnostiach pri varení.
Keď soľ, tak s prísadami
Keď sa má použiť soľ, tak spotrebitelia volia najradšej soľ s jódom a fluoridom. Tým zlepšujú obsah jódu v tele. Jód je dôležitý pre fungovanie štítnej žľazy a fluorid pomáha bojovať so zubným kazom. V obchodoch ponúkajú oba varianty soli.
Módne soli bez doplnkového úžitku
Módne druhy soli ako napr. Himalájska, morská alebo „Sel de Guerande“ sú stále viac obľúbené vo vrcholnej gastronómii, ale aj v domácnostiach. Ale ich použitie nemá či už zdravotné, alebo chuťové výhody. Himalájska soľ sa napríklad skladá z 97 % normálnej kuchynskej soli, t.j. chloridu sodného. Nepatrný obsah iných minerálnych látok nepokrýva ich dennú spotrebu.
Morská soľ s nepatrným obsahom jódu
Morská soľ má podobné zloženie, od 95% do 98 % je z chloridu sodného. Zvyšok tvorí voda a malé množstvo minerálnych látok. Ďalšia nevýhoda: obsah jódu v morskej soli je malý v porovnaní s jódovanou soľou, a preto nepostačuje na pokrytie potreby jódu v organizme. Takže ak nežijete pri mori a nekonzumujete niekoľkokrát do týždňa morské plody, najlepší spôsob ako pokryť svoju dennú dávku jódu je používať jódovanú soľ. Vďaka zavedeniu jódovanej soli sa na Slovensku prestali vyskytovať ochorenia štítnej žľazy spôsobné nedostatkom jódu v strave.
Soľ v spracovaných potravinách
Spotrebitelia si musia dávať pozor nielen na spotrebu soli v domácnostiach. Viac ako 80% dennej spotreby soli sa nachádza vo výrobkoch ako je chlieb, hotové jedlá, údeniny a syr. V zložení hotových jedál je uvedená hodnota „jódovanej jedlej soli,“ alebo len „jedlá soľ,“ či obsah soli v jedle. V reštauráciách, u pekára alebo mäsiara je najlepšie sa pýtať.
Príliš veľa soli škodí, ale aj málo
Štipka soli dá polievke správnu chuť. V mrazenej pizzi a v škatuli raviol je však až polievková lyžica soli. Slané jedlá chutia lepšie, ale veľmi slaná strava negatívne vplýva hlavne na krvný tlak a tým sa podieľa na vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Ak máme veriť novej štúdii, podľa odporúčaní žije iba veľmi málo ľudí. Príliš veľa soli pripraví o život približne 1,6 miliónov ľudí. V priemere každý gram soli zvyšuje krvný tlak asi o 2,11 (systolická hodnota) a 0,74 mmHg (diastolická hodnota). Tomu sa pridáva vek. U 55 ročných a starších sa krvný tlak zvýši o 2,97 (systolický). Autori vedeckých štúdií zverejnili zaujímavé pozorovanie. Zistili, že krvný tlak ešte viac stúpa pri strave chudobnej na draslík. Strava bohatá na draslík má ochranný efekt. Veľa draslíka sa nachádza v sušenom ovocí, hríboch, v mandliach a v orechoch. Spolu so sodíkom je draslík zodpovedný za činnosť svalov srdca. Preto je dôležitý vyrovnaný obsah sodíka a draslíka v organizme.
A záver ešte upozornenie. Čínsky výskumníci našli vo vzorkách morskej soli veľké množstvo plastových častíc.
V mori sa to len tak hmýri plastovým odpadom – odhodené plastové smeti, priemyselný odpad alebo aj mikroguľôčky z kozmetických výrobkov. Tento odpad sa pôsobením prírodných vplyvov zmenšuje a je pohlcovaný obyvateľmi mora. To, že morské živočíchy a raticová zver stále častejšie požierajú plastové čiastočky a dostávajú ich do potravinového reťazca je známa vec. Existujú dôkazy, že plastové mikročastice sú aj v morskej soli. Čínski výskumníci v supermarketoch kúpili soľ 15 rôznych výrobcov – morskú soľ, kamennú soľ a varenú soľ, ktorá sa získava zo soľanky. Pri analýzach našli v každej vzorke plastové častice, hlavne polyethylenterephthalat (PET), ktorý sa mohol dostať do výrobkov pri výrobe alebo balení. Morská soľ však obsahovala najvyššiu koncentráciu plastových častíc.