Najčítanejšie Zaujímavosti 

Ženy, ktoré zmenili svet. Coco Chanel

Už takmer sto rokov sa názov Coco Chanel stal synonymom pre slová elegancia, jedinečnosť a rafinovaný štýl. Jej kostýmy sú špeciálne vyrobené pre štýlové a sebavedomé dámy, ktoré poznajú skutočnú hodnotu svojej krásy. Móda značky Coco Chanel je  milá, skromná, originálna, ale aj zvodná.

Tvídový kostým, lakovaná obuv na nízkom opätku s čiernou špičkou, perlové korále a preslávené ,,malé čierne“ šaty, ktoré sú povinnou výbavou každej ženy – to všetko dala svetu práve Coco Chanel. Coco dokázala spojiť praktickosť so ženskou zmyselnosťou. Napriek tomu, že jej modely obsahujú prvky z pánskej a športovej módy, sú dokonale ženské. Bola originálna aj netradičnými spôsobmi kombinácie látok a materiálov. Elegantné, ženské, pôsobivé, nadčasové, to všetko sú prívlastky, ktoré svet obdivu už veľa rokov bez rozdielu veku, storočia a miesta na zemi.

Zakladateľka fenomenálnej značky Chanel, ktorá je symbolom luxusu. Módna návrhárka, ktorá priniesla nezabudnuteľný chanelovský kostým. Oslobodila ženskú siluetu, bola nositeľkou jednoduchých splývavých šiat. Od polovice 20.storočia udávala tón svetovému módnemu priemyslu. Spropagovala praktický styling. Bola milovníčkou perál. Spôsobila revolúciu v módnom priemysle a právom bola nazývaná Kráľovná módy. Predbehla ducha svojej doby. Kariéra módnej návrhárky bola dôsledkom jej tvorivého ducha a túžby po nezávislosti. Coco bola drzá, nespútaná a smelá vo svojej tvorbe. Jej vplyv je nezabudnuteľný a trvá dodnes.

Gabrielle sa narodila do chudobnej rodiny vo francúzskom Saumure. Jej matka zomrela ako pomerne mladá. Gabrielle spolu so súrodencami sa ocitli v sirotinci. Navštevovala kláštornú školu. Vo svojich 18rokoch sa naučila šiť na stroji, svojej tete pomáhala v obchode s odevmi. Spievala šansóny a tak vznikla aj jej prezývka Coco. Blízky priatelia ju však volali Mademoiselle. Do vyššej spoločnosti sa dostala vďaka svojmu milencovi Etiennovi Balsanovi, s ktorým žila na zámku. Jej ďalším mužom bol diplomat Arhur Capel, ktorý jej pomohol otvoriť niekoľko obchodov najskôr s klobúkmi, potom športovým oblečením. Postupne sa obchody rozrástli o košelové šaty a ikonické malé čierne šaty.

V roku 1912 si otvorila svoj prvý butik. V roku 1916 uviedla svoju prvú kolekciu. Jej krédom v móde bola funkčnosť a jednoduchosť oblečenia. „Móda nie sú iba šaty. Móda je vo vzduchu a rodí sa ako závan vetra. Človek ju vycíti. Je na oblohe a na ceste.“ Jej cieľom bolo, aby sa nositeľky jej modelov cítili samé sebou a pohodlne. Pre jej vzťah s nemeckým dôstojníkom Hansom Güntherom von Dincklage bola podozrievaná z kolaborácie s nacistami. Uchýlila sa do exilu v Švajčiarsku. Na jej tvorbu mali vplyv jej milenci. Vytvorila kolekciu diamantových a platinových šperkov s názvom „Haute Joaillerie“.

V roku 1921 sa zrodil jej parfum Chanel No.5, ktorý je dodnes najpredávanejším parfumom na svete. „Tento parfum nie je iba nádherný a voňavý. Obsahuje moju krv, pot a milión zlomených snov,“ charakterizovala ho Coco.

V roku 1926 uzreli svetlo sveta malé čierne šaty. „Ženy myslia na všetky farby, ale nenapadne ich neprítomnosť farby. Povedala som, že čierna farba má v sebe všetko. Biela takisto. Obidve sú absolútne krásne. Ide o dokonalý súlad.“

V roku 1939 zatvorila svoj Dom módy. Na scénu sa vrátila v roku 1954 fenomenálnym úspechom, predstavila tvídový kostým, prešívanú kabelku, dvojfarebné topánky. V roku 1954 ikonický kostým, ktorý pozostával s krátkeho lemovaného saka bez goliera a sukne po kolená. Od roku 1955 až do konca života chodila každý deň do práce oblečená v pršiplášti stiahnutom v páse. Navrhovala divadelné aj filmové kostýmy.

Zomrela vo veku 87 rokov v apartmáne v hotely Ritz.

Foto Wikipedia, Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články