Krása Najčítanejšie 

Vypadávajú vám vlasy? Odborníci na trichológiu by vám mohli pomôcť

Čo je to trichológia? Pýtame sa odborníčky Alexandry Malíkovej. Je to veda o vlasoch. Slovo trichos – chlp, vlas, je gréckeho pôvodu. Keďže vlasy vyrastajú z kože, trichológia zahrňuje aj ďalšie odbory, dermatológiu, ktorá sa zaoberá kožou, ďalej je to kozmetológia. Dnes sa o vlasy staráme – umývame si ich, farbíme, lakujeme. Na trhu máme množstvo prípravkov, ktoré nám, pomáhajú udržiavať vlasy v dobrej kondícií a ak máme dobrého kaderníka, ten by mal hneď  rozpoznať, či sme v dobrej kondícii.

Čiže keď prídeme ku kaderníkovi, to ako keby sme prišli na vyšetrenie?

Tak by som to nepovedala. Kaderníci sú síce odborníci, ktorí absolvujú rôzne školenia, stále sa zdokonaľujú a ak máme toho svojho kaderníka, ten by mal poznať, že vlasy nemáme v dobrej kondícii, mal by nás upozorniť na  zmeny a ak sú vážnejšieho charakteru, mal by nám odporučiť  trichologické vyšetrenie.

Aké sú varovné signály, kedy by človek mal navštíviť trichológa? Keď napríklad chlapovi začnú vypadávať vlasy?

Keď začnú vlasy vypadávať, to je už neskoro. Tomu práveže treba predchádzať i keď u mužov je to vo väčšine prípadov genetická záležitosť. Vlasy vyrastajú z kože, sú jej produktom a v tejto súvislosti majú svoj veľký význam. Chránia hlavu pred chladom, slnečným žiarením, pred teplom, tlmia náraz. Vlas vyživuje krvné riečisko a je chránený mazovou žľazou. Ak sa zvýši činnosť týchto mazových žliaz, vlas stráca svoju kvalitu a signalizuje nám to, že niečo nie je v poriadku.

Ako vyšetrujete tieto poruchy? Nie je to bolestivé?

Nie. Vyšetrujeme pomocou kamery, ktorá 200 krát zväčšuje povrch pokožky, ktorú prenáša na obrazovku počítača. Samozrejme, že ja osobne mám už veľké skúsenosti a viem pomerne ľahko určiť diagnózu už aj pri pohľade na pokožku, ale som rada, že pri zväčšení to môže vidieť aj pacient. Pri 200 násobnom zväčšení vidíme rôzne poruchy mazotoku, pri ktorých  prenikli do pokožky škodlivé látky. Niekedy to môže byť spôsobené aj hormonálnymi zmenami. Najčastejšou poruchou býva seboroická dermatitída. Je to vlastne zápal mazových žliaz, ktorý spôsobuje rýchlejšie odumieranie kožných buniek. Tuk sa odlupuje, je agresívny a môže spôsobiť podráždenie pokožky. Túto poruchu spôsobujú hlavne ľadviny.

Vrátim sa k tým mužom, ktorým tak skoro vypadávajú vlasy.To znamená, že majú seboroickú dermatitídu?

Ako som už hovorila, je to aj otázka genetiky, ale je fakt ten, že čoraz viac mladým mužom po 20-tke začnú vlasy rednúť.Veľmi zaujímavé a doteraz geneticky nezdôvodnené je, že vypadávajú na hornej časti lebky. Dolný veniec často zostáva nedotknutý, dokonca tam sú vlasy oveľa pevnejšie a aj rýchlejšie rastú a to platí aj pre ženy.

Keďže vlasy sú korunou krásy, veľa ľudí uverí rôznym prostriedkom z reklám, ktoré zaručujú krásne husté vlasy už za krátky čas…

Musíme si uvedomiť, že kým sa vytvorí korienok a vlas vystúpi nad kožu, to môže trvať aj 3-4 mesiace. Je to niekoľkomesačný proces, čiže žiadne zázraky čakať nemôžeme.

Ako nám teda vy môžete pomôcť?

V prvom rade musíme zistiť príčinu. Často to bývajú poruchy slinivky, alebo štítnej žľazy. Keby sme išli na sonografiou, tieto orgány nemusia vykazovať žiadnu zmenu. Porucha môže byť spôsobená nerovnováhou určitých látok v organizme, ktoré sa prejavia na pokožke, kde sa končia nervové zakončenia. To sa potom odrazí na kvalite vlasov. Pokožka môže byť začervenalá, môže svrbieť, odlupovať sa. Určité zmeny na vnútorných orgánoch sa dajú zistiť aj zo zmien na oku, ucho je veľmi citlivé, dlane, ale aj nohy. Aj rôzne výrastky na koži sú určitým signálom poruchy organizmu. Keď si to všetko pospájame, mali by sme dostať  pomerne presný pohľad o stave organizmu.

Koža je veľmi dôležitý orgán, ktorý dokáže absorbovať nielen škodlivé látky, ale aj tie, ktoré prospievajú celému organizmu.

Foto Pinterest.com

Text LIS

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články