Aktuálne Dobré rady 

Vianočné hľadanie

Vianoce bývajú v čase, kedy sa  tešíme na sneh, na radostné  a voľnejšie obdobie, kedy okrem vianočnej nálady, duchovnej radosti, tradícii, stretnutia s najbližšími, sa niektorí tešia hlavne na darčeky.

Ešte stále prežívame adventný čas. Ako ste ho prežívali, keď ste boli deti? Aj vy ste objavovali, hľadali, ale aj prežívali trochu inak tento čas? My, ktorí sme už vo veku babičiek, si spomíname, ako sa v tomto čase dokončovalo páranie peria, aby sa na Luciu  povymetali všetky kúty v dome. Chodil z domu do domu Mikuláš s anjelom a čertom. Začalo sa viacej vypekať, dom voňal medovníčkami a inými dobrotami. My deti  sme ich tajne pojedali, aj domácu kolekciu. Dokonca sme viazali na salónky a kolekciu nitky,  aby sme ich mali za čo vešať na stromček. V dome bolo všetko v pohybe, nábytok, chladnička, sporák, čistil sa komín, všetko s čím sa celý rok nehýbalo, bolo v pohybe. Aj koberce skončili vonku na prachári, kde chvíľku viseli, kým sa dôkladne vyprášili prachárom a keď bol sneh, skončili na zemi, kde sa (ekologicky) dočistili snehom. Vtedy by si aj snehová perina zaslúžila prezliecť svoju obliečku.

Pohyb bol aj inde. V upratanej  špajzy, kde nebolo až tak, čo upratovať, veď aj okraje políc už lemovali naškrobené biele krajky, ale špajza sa nám deťom zdala, ako najlepší úkryt pre darčeky. Hľadali sme, objavovali.  Zaujímalo nás, čo sa skrývalo vzadu vo veľkých hlbokých policiach alebo pod policami. Keď sa nám podarilo niečo nájsť, tipovali sme, kto to dostane. Po pár sklamaniach a rokoch sme prestali hľadať.

Hľadanie darčekov mnohí dnes vnímame úplne inak. Skôr hľadáme, s akým darčekom by sme niekoho potešili, nie kde sa doma ukrýva. Niekedy máme problém s výberom. U niektorých  ľudí výborne funguje lístok s nákupným zoznamom, kde sa píše všetko, čo treba nakúpiť a aj lístok s vecami po ktorých túžia. Tým, že aj ja mám teraz najviac práce, pretože cez môj e-shop ide veľa vianočných darčekov, snažím sa ľudom poradiť, dať zopár tipov aj cez svoj blog.  Aj ja hľadám darčeky od slovenských remeselníkov, sledujem nové knižné vydania, ponuky cez sociálne siete. Nebehám po obchodoch, len v najnutnejšom prípade.

Sledujem aj problematickú situáciu  doma, vo svete, aby som pomohla aj tým, ktorí pomoc potrebujú.

Vianoce je obdobie radosti, Ježiška, kolied, kedy by sa mal v našom vnútri udomácniť pokoj,  a z nášho vnútra šíriť láska a pohoda.

Tak si týchto pár dní pred Vianocami užime ešte pekný adventný čas.

PS: Tip na darček nájdete aj www.baja.sk/aktualne

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články