Najčítanejšie Vaše príbehy 

Spoznávate? Celebrity osemdesiatych rokov. Zo stretnutia televíznych redaktorov a moderátorov

Svetozár Košický, Ada Straková, Andrea Bugošová, Libuša Sabová, Peter Maťašovský, Ivan Paška, Juraj Paška, Leo Moravčík, Marta Gajdošíková, Izabela Pažítková a mnohí ďalší.

Peter Maťašovský, najznámejší redaktor – odborník na poľnohospodárstvo. Pamätáte sa?

 

Mená, ktoré rezonovali v slovenskom spravodajstve 80-tych rokov.  Pre tých mladších, ako keby ste v súčasnosti hovorili o Švajdovi, Kmotríkovej, či Ňunézovi. Dnes by sa len ťažko ubránili bulvárnym médiám. Vtedy si žili normálny život obyčajných ľudí, hoci ich každý na ulici poznával. Robili prácu, ktorá ich bavila, napĺňala a boli to naozaj profesionáli naslovovzatí. Veď dopracovať sa na post moderátora televízneho spravodajstva nebolo vôbec jednoduché. Každý jeden z nich začínal, ako sa vraví od piky. Od asistenta, cez tzv. helfra skúseným moderátorom, k nakrúcaniu denných aktuálnych jednoduchých správ, až k zložitejším reportážam. Potom nasledovali kamerové skúšky, hodiny so skúseným logopédom, učiteľom jazykového prejavu, atď. Najskôr „menej sledované“ správy a po takýchto skúsenostiach prišli najviac sledované spravodajské relácie – Televízne noviny, Aktuality, ale opäť len tí najlepší z najlepších.

Všetci sa vždy mohli spoľahnúť na vynikajúcich režisérov spravodajstva. Zľava:  Ladislav Pilz, František Trurtz, Emil Preisach a Štefan Felix.

Koho z nich spoznávate? Anica Škodová. Moderovala Televízne noviny a neskôr pôsobila s manželom v Moskve. Juraj Paška výborný československý  moderátor.   Vojto Nôta začínal ako programový hlásateľ. Tibor Repta a Ján Púchovský – zahranično – politickí spravodajcovia.

Vlastne až teraz po rokoch zisťujú, že boli naozaj výborný kolektív. Marta Gajdošíková je v súčasnosti riaditeľkou RTVS2. Vtedy vynikajúca moderátorka Aktualít. Nakrúcala kvalitné reportáže z Banskobystrického kraja. Aj vďaka nej sme poznávali krásy prírody tohto regiónu.

 

Ponúkame malú galériu. Možno niekoho spoznáte na fotografiách  režiséra Štefana Felixa. Milé stretnutie bývalých kolegov sa stáva  tradíciou. Teraz bolo už deviate, teda po 33 rokoch.

 

 

A ešte moja spomienka na moderovanie.

 

Foto Kaco Felix

Text Libuša Sabová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články