Zdravie 

Sme „chorá“ generácia?

Moderná doba so sebou neprináša len neustále technické pokroky a nové objavy, ale má i odvrátené stránky – najmä rôzne zdravotné diagnózy. Tie sú neraz výsledkom vplyvu nepriaznivých vonkajších faktorov (smog, slnečné žiarenie, znečistené životné prostredie,…). Ľudia pred štyridsiatimi rokmi nemuseli zápasiť s takým množstvom civilizačných ochorení, ako my dnes. Môže za to slabší imunitný systém? Ako sa naša odolnosť líši od tej, ktorú majú naši starí rodičia?

Trendy alergie

Podľa štatistík trpel pred 150 rokmi alergiou jeden z desiatich ľudí. A dnes? Z alergie sa stala doslova pandémia a niektorou z jej druhov trpí takmer každý tretí človek. Nie je to tým, že by sa tak výrazne zmenila genetická predispozícia civilizácie, ale spôsobom života a prostredím, v ktorom žijeme. Vedecké štúdie ukázali, že farmársky spôsob života môže významne zabrániť rozmachu alergií u detí. V tomto prostredí sa totiž nachádzajú baktérie, ktoré pozitívnym spôsobom ovplyvňujú rozvoj obranyschopnosti detského organizmu do jedného roku. Ďalším aspektom je užívanie antibiotík, pretože s počtom antibiotických liečebných postupov u detí do 6 rokov priamoúmerne stúpa i riziko vzniku alergie.

Faktory oslabujúce imunitu v dnešnej dobe:

 • Chronický stres – najväčší hráč v procese oslabovania obranyschopnosti organizmu dnešnej civilizácie. Kým v minulosti bol poháňaný strachom zo zabezpečenie jedla, dnes za ním stoja najmä ambície a snaha, o čo najlepšie materiálne zabezpečenie.
 • Extrémne športovanie – ľudia chcú často z dňa na deň prehupnúť do štádia aktívneho športovania, pričom si stanovia až prehnane motivujúci cieľ napr. do roka zabehnem maratón, budem mať vyrysované brucho a pod. Ak však bolo dovtedy telo zvyknuté na pohodlie a maximom preň bola jedenkrát do týždňa prechádzka parkom so zmrzlinou v ruke, môže byť imunita v šoku. Pohyb je zdravý, no nemal by byť nárazový, ale v rozumnej miere.
 • Prostredie, v ktorom žijeme – mladí, ale i starší ľudia sa čoraz viac centralizujú vo väčších mestách, kde je imunita vystavovaná oveľa škodlivejšiemu ovzdušiu ako na dedinách. Ľudia žijúci mimo miest trávia oveľa viac času vonku, napríklad starostlivosťou o svoju záhradku či bicyklovaním po okolí. Nehovoriac o tom, že si doma môžu vypestovať skutočné bio produkty.
 • Nezdravá životospráva a obezita – v dnešnej dobe je pohľad na rodinku obedujúcu vo fast foode normálnym javom. Skúste sa však zamyslieť nad tým, koľko vitamínov, či iných pre telo prospešných látok v menu, ktoré svojim deťom objednávate, nájdete a akú výživnú hodnotu im tým zabezpečujete. Nečudo, že imunita nemá palivo na svoje normálne fungovanie.
 • Prehnaná čistota – ak svoje deti a ich okolie od narodenia príliš často umývate a dezinfikujete, vystavujete ich riziku, že môžu byť ľahkým terčom pre alergie, astmu alebo ekzém. Možno je to paradox, ale infekcie a zdravá dávka špiny imunitný systém z dlhodobého hľadiska trénujú. Preto netrávte v obchode v oddelení s čistiacimi prostriedkami či dezinfekčnými gélmi na ruky zbytočne veľa času. Naši starí rodičia ich nemali a pozrite akí zdraví jedinci z nich vyrástli.
 • Málo času – či si to priznáte alebo nie, žijeme v mimoriadne uponáhľanej dobe. Večne nás tlačia nejaké termíny, otváracie hodiny, schôdzky a my si musíme vytvárať hotový rozvrh dňa. Ak však zrazu ochorieme alebo začneme cítiť, že na nás niečo lezie, na vyležanie a vyzdravenie nemáme v diári proste miesto. To však znamená nielen to, že našej imunite nedáme na zotavenie priestor, ale i to, že budeme potenciálnym šíriteľom vírusov v našom okolí.
 • Pohodlná doba – nad dnešným trávením voľného času by naši predkovia len zalamovali rukami. Hodiny strávené pozeraním televízie, brázdením po internete či návštevami divadla, viete si predstaviť, ako tento čas využívali naši starí rodičia? Aktívne a najmä na čerstvom vzduchu. A za to sa im ich obranyschopnosť plnohodnotne odmenila.

Ako na imunitu?

Dobu nezmeníme a nie je ani v našej moci ovplyvniť vplyv vonkajších faktorov vplývajúcich na náš organizmus. Jediné, čo môžete urobiť, je starať sa viac o svoj organizmus a imunitný systém. Telo potrebuje dostatok vitamínov a minerálnych látok. Dožičte si ich v čerstvej zelenine, ovocí, či v rybách. Ak má vaše telo nedostatok dôležitých látok, organizmus nefunguje ako má. Nepreháňajte to s alkoholom a zabudnite na cigarety, pretože tie žiadny osoh vášmu telu neprinesú. Práve naopak. Potenciálnym klincom do rakvy pre imunitný systém je nedostatok spánku a každodenný stres. Zlá nálada, negatívne pocity, stresové situácie, opakované nadmerné telesné a psychické vyčerpanie prináša oslabenie obranyschopnosti, a tým aj náchylnosť k zasiahnutiu ochoreniami. A preto si doprajte pravidelnú dávku relaxu a pokoja. Ráno alebo večer osviežte telo studenou sprchou, lebo otužovanie je jednou z ciest ako na silnejšiu imunitu. Zapotiť sa môžete v saune, prekrvíte tým pokožku, podporíte látkovú výmenu a reguláciu krvného tlaku. A nezabudnite ani na pravidelný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu, ktorý obranyschopnosť nabudí.

Šesť pravidiel pre silnejšiu imunitu:

 1. Pitný režim

Nielen zdravá strava, ale aj dostatok tekutín v tele vplýva na imunitu. Vyhnite sa však koncentrovanému alkoholu, ktorý imunitný systém zabíja. Nedbajte na dostatočný prísun tekutín len v lete, ale denne vypite 2-3 litre, ideálne čistej vody alebo bylinkových čajov. A to i v chladnejších dňoch. Tekutiny v organizme udržiavajú sliznice vlhké, a tak sa v nich nemôžu usadiť vírusy ani baktérie.

 1. Spánok

Doprajte si denne minimálne osem hodín spánku. Zaspávajte a vstávajte v pravidelnom čase. Počas spánku dokáže organizmus nazbierať dostatok energie na celý deň a práve jeho nedostatok sa vie skrývať pod oslabenou imunitou.

 1. Pohyb

Pohyb nie je len zábavou, ale aj príležitosťou ako si vyčistiť hlavu, oddýchnuť si, odbúrať stres, zlepšiť si kondíciu a dodať telu potrebnú dávku energie a šťastia.

 1. Otužovanie a nohy v teple

Ráno alebo večer si doprajte studenú sprchu. Zapotiť sa môžete v saune, a tak odbúrate stres, prekrvíte pokožku, podporíte látkovú výmenu a reguláciu krvného tlaku. Základom je nielen otužovať, ale i udržiavať optimálnu telesnú teplotu, najmä dolných končatín. Studené nohy vedia potrápiť v podobe nepríjemného prechladnutia ale aj zápalov močových ciest. Preto noste ponožky aj papuče.

 1. Nestresujte

Ak sa denne ocitáte v stresových situáciách a pracujete vo vypätom prostredí, za krátky čas sa môže táto situácia odraziť aj na vašom zdraví. Imunitný systém je vzájomne prepojený s centrálnym nervovým systémom. A preto- žiaden stres!

 1. Enzýmy sú cesta

Problémy s oslabenou imunitou nás môžu trápiť celý rok. Keď je naše telo výrazne oslabené, či už zmenou počasia, prostredia, stresom či nadmerným zaťažením, cítime sa unavení a sme viac ohrozovaní rôznymi ochoreniami. Pri oslabenej imunite môžeme jednoduchšie dostať napr. chrípku, ktorá je spôsobená vírusmi, alebo angínu, ktorej pôvodcom sú baktérie. Posilnenie oslabenej imunity je dlhodobý proces, ktorému zodpovedá aj spôsob podpornej terapie. Pre osoby s oslabenou imunitou je najlepšie začať užívať enzýmový liek Wobenzym. Začať s užívaním je dôležité v období, kedy je telo najviac ohrozené – teda v chladné dni a pri zvýšenej fyzickej či psychickej námahe alebo pri strese, a to na dobu niekoľkých týždňov. Pokiaľ už niekoho virózy alebo angíny sužujú, je najlepšie začať užívať enzýmy čo najskôr. Okrem potrebného posilnenia imunity, enzýmy pomáhajú rýchlejšie a lepšie zvládnuť ochorenia. Pri súčasnom užívaní s antibiotikami zvyšujú účinnosť prípadnej antibiotickej liečby. Pokiaľ by sme sa chceli chrániť v období rekonvalescencie proti prípadnému ochoreniu alebo prechodu zápalu do chronického stavu, je tiež vhodné užívať enzýmový liek.

 

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články