Aktuálne Zdravie 

Seniori, pre svoju imunitu robte maximum

Imunita – základ pevného zdravia, u seniorov obzvlášť. Najmä táto skupina je oveľa viac ohrozená rôznymi vírusmi a baktériami. Ich obranyschopnosť už nie je v takej kondícii, ako u mladších ročníkov. Nie vždy tomu musí byť tak, pre jej posilnenie však treba urobiť maximum.

Už od narodenia nás proti atakom choroboplodných mikroorganizmov chráni tzv. prirodzená imunita (nešpecifická), ktorá je daná geneticky. V priebehu života sa k nej pridružuje „získaná“ (špecifická ) imunita, ktorá sa formuje na základe kontaktu s vírusmi a baktériami.

Ak je však z akýchkoľvek dôvodov tento náš obranný mechanizmus oslabený, napr. prirodzene aj vekom, organizmus sa nedokáže účinne brániť. Starší ľudia zvládajú aj „obyčajnú“ nádchu ťažšie, ako mladšie vekové kategórie. Preto by sa pred nimi mali chrániť- kľúčom je práve silná a odolná imunita. Alfou a omegou je pritom strava bohatá na vitamíny a minerálne látky. Dôležité je  najmä  železo, zinok, selén a vitamíny C,E a A .  Tieto „životabudiče“ nájdeme v strukovinách, mäse, celozrnných výrobkoch, rybách, v ovocí a zelenine. Prirodzeným spôsobom posilňovania imunity je otužovanie, ktoré vedie k dokonalejšej obrane proti infekciám z nachladnutia. Dobrým tipom môže byť pravidelné ranné striedavé sprchovanie. Hoci zo začiatku  nemusí byť príjemné, telo si časom zvykne.  Zabúdať netreba ani na pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu. Dopriať si treba tiež dostatok spánku  a pokiaľ je to možné, vyhýbať sa stresujúcim situáciám. Dlhotrvajúci stres totiž spomaľuje a komplikuje imunitnú obranu. Jedným z účinných pomocníkov môže byť tiež enzýmový liek Wobenzym. Tento voľno predajný prípravok cielene pomáha posilniť oslabenú imunitu prostredníctvom obsiahnutých enzýmov. Pokiaľ vás už postihlo nepríjemné ochorenie, prípadne zápal, ktorý je potrebné preliečiť antibiotikami, užívanie enzýmov priaznivo ovplyvňuje priebeh choroby, pomáha skrátiť dobu liečenia, podporuje lepší prienik antibiotík do tkanív a tiež i zabrániť opakovaniu či prechodu do chronického štádia. Wobenzym teraz dostanete v novom praktickejšom balení 300tbl., ktoré sa hravo zmestí do akejkoľvek lekárničky, príručnej batožiny či vrecka. Vďaka tomu ho môžete mať po ruke vždy, keď to potrebujete. Viac na www.wobenzym.sk

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články