Aktuálne Zaujímavosti 

S Jurajom Drobom o letných aktivitách v Bratislavskej župe

Na aké nové, respektíve rozvojovo pokračujúce projekty sa môžeme tešiť?

Významným projektom na podporu tranzitného prepojenia cyklotrás Záhoria na Malé Karpaty je už 2. ročník letného víkendového turistického vlaku Záhoráčik s väčšou prepravnou kapacitou pre bicykle. Týmto projektom sa po 15. rokoch obnovila vlaková doprava na úseku Zohor- Plavecké Podhradie. Cieľom projektu je zvýšiť návštevnosť subregiónov Záhorie a Malé Karpaty cykloturistami, turistami a návštevníkmi bratislavského regiónu. Tento projekt bol realizovaný v spolupráci so Želežničnou spoločnosťou Slovensko a má ambíciu rozšíriť sa o ďalšie inovatívne služby v danej oblasti. Záhoráčik bude premávať od 28.4.2018 do 14.10.2018 v soboty, nedele a štátom uznané sviatky. Cesta vlakom je príťažlivá aj pre rodiny s deťmi, milovníkov železnice alebo partie peších turistov, ktorí preferujú verejnú dopravu a rýchlejšie sa dostanú do východiskového bodu dôležitých zaujímavých historických a prírodných turistických trás – napr. Plavecký hrad, vrch Vápenná, vrch Vysoká,  jaskyňa v Plaveckom Podhradí, vodná nádrž Lozorno a ďalšie.

 

Tipy: Vystúpte v obci Sološnica, ktorá je východiskovým bodom turistickej trasy na vrch Vápenná (3. najvyšší vrch Malých Karpát-752 m.n m.) s rozhľadňou s krásnymi panoramatickými výhľadmi alebo 5. mája navštívte Kvetinový jarmok. Zdatní cykloturisti  sa môžu vydať cyklotrasou cez Malé Karpaty do Doľan, kde môžete ochutnať výborné vína alebo pokračovať smerom na Častú a navštíviť najkrajší hrad v Malých Karpatoch – Červený kameň.

 

Celoročnú dostupnosť moderného produktu víno, husacina, turistika a pamiatky pre obyvateľov Bratislavy ale aj návštevníkov hlavného mesta podporuje zážitkový autobus – Malokarpatský expres, ktorý po prvý krát v tomto roku predĺži svoju trasu aj do Rakúska. Okolie hlavného mesta Slovenska Bratislavy ponúka veľké množstvo zaujímavostí a produktov pre všetky vekové kategórie – v regióne Malé Karpaty, ako aj na severe rakúskej spolkovej krajiny Burgenland, pri Neziderskom jazere. Návštevník tu nájde historické a kultúrne pamiatky, vrchy a lesy Malých Karpát, jazero a šíru panónsku rovinu v oblasti Seewinkel s rovnomenným národným parkom, folklór, remeslá a tradície, rekreačné strediská, a v neposlednom rade výbornú gastronómiu s vynikajúcou produkciou vína v oboch krajinách. Malokarpatský expres ponúka obyvateľom Burgenlandu, turistom, ktorí tam trávia dovolenku, a vďaka prípojom aj obyvateľom a turistom z Viedne, navštíviť Bratislavu a najzaujímavejšie ciele pod Malými Karpatmi, a naopak, obyvateľom Bratislavského kraja spoznať krásy a zaujímavosti burgenlandskej Pannónie.

Dostupnejší sa tak stane bratislavský región pre rakúskych návštevníkov a zároveň pre obyvateľov bratislavského regiónu sa ponúknu nové možnosti trávenia voľného času. Malokarpatský expres bude premávať cez víkendy a  v štátom uznané sviatky na trase Červený kameň – Modra – Bratislava – Neusiedl am See – Podersdorf od 15.6.- do 16.9.2018. Súčasťou autobusu bude aj príves pre bicykle s maximálnym počtom do 12 ks.

Tipy: Vystúpte Malokarpatským expresom v Modre – časť Piesok neďaleko areálu Bike parku – pumptrackovej dráhe, kde si môžete vyskúšať svoje zručnosti jazdy a kondíciu. Pokračovať môžete rôznymi cyklotrasami až na hrebeň Malých Karpát.

Pribudnú aj cyklotrasy? Kde konkrétne?

Malokarpatsko-šúrska cyklomagistrála, známa pod názvom JURAVA sa v tomto roku prepojí v úseku z Vajnor cez Čiernu vodu až v Ivanke pri Dunaji tzv. JURAVA II. Pôjde o novovybudovaný úsek, ktorým sa prepojí subregión Malé Karpaty a Podunajsko. Dĺžka tohto prepojenia je 4,8 km.

Po hrebení Malých Karpát by sa mala vyznačiť Štefánikova cyklomagistrála od Pezinskej baby až po sedlo Buková, ktorá prepojí Bratislavský samosprávny kraj s Trnavským v úseku cca 40 km.

 

Veľmi lákavou aktivitou je turistika….

Pripravili sme pre Vás návrh itineráru, kedy môžete využiť 2-dňovú Bratislava CARD a ušetriť až 38,- Eur

 1. deň
 • návšteva slovenskej ľudovej majoliky-R (Pezinok – Grinava)
 • obed v reštaurácii Pezinský Preš (Pezinok)
 • návšteva Malokarpatského múzea so zážitkovou ochutnávkou miestneho vína (Pezinok)
 • návšteva Aquaparku Senec (Senec)
 • návšteva vinotéky Dubovský & Grančič – degustácia (Svätý Jur)
 1. deň
 • prehliadka Mestskej veže v Modre/návšteva Múzea Ľudovíta Štúra/Múzea slov. keramickej plastiky (Modra)
 • návšteva hradu Červený kameň (Častá)
 • obed v reštaurácii Gurmánsky Grob (Slovenský Grob)
 • vyhliadkový let športovým lietadlom (Dubová)
 • návšteva vinotéky Pavúk-wine restaurant (Modra)
Atraktivita Miesto Ušetríte (Eur)
sieťový lístok (48 hod.)  BSK plus vybrané obce 13,80
návšteva slovenskej ľudovej majoliky-R Pezinok-Grinava 1,00
reštaurácia Pezinský Preš Pezinok 1,35
Malokarpatské múzeum Pezinok 4,00
Aquapark Senec Senec 3,00
vinotéka Dubovský & Grančič – degustácia Svätý Jur 1,80
Mestská veža/Múzeum Ľudovíta Štúra/Múzeum slov. keramickej plastiky Modra 1,00
hrad Červený kameň Častá 7,00
vyhliadkový let športovým lietadlom Dubová 3,15
vinotéka/reštaurácia Pavúk-wine restaurant Modra 2,14
Celkovo                                                                       38,24

 

Na aké akcie by ste chceli obzvlášť upozorniť?

1.5. 2018 – Prvý máj: Deň otvorených ateliérov v Novej Cvernovke

5.5. – Piknik vo vinohradoch

19.5.- Noc múzeí a galérii 2018 aj v regióne BSK

Do 15.7. – Výstava z Lego kociek

10.6.-17.6.- Bratislavské korunovačné slávnosti

9.6. – Hrad Červený kameň –  Harfa a husle (komorný koncert) 

7.7. a 18.8. Barón Pálfi (nočné prehliadky) Červený kameň

7.7. – Víno a levanduľa Modra

4.8.2018 – Bratislava River Surfing Day by Divoká Voda (Areál Divoká voda)

11.8. Víno pod hviezdami Modra  

24.-25.8.2018 – Záleská divadelná púť – Medzinárodný festival divadla pre deti

01.09.2018 – XXI. Rímske hry (21.ročník) a LIMES Days (5 ročník 2018) Rusovce

2.-3.9.- Dni majstrov ÚĽUV

V lete bývajú problémom kúpaliská a vodné plochy. Ako sa na to župa pripravuje?

Čo tak navštíviť Bio bazén Borovica – zdravé kúpanie v srdci prírody, Kamenný mlyn pri Plaveckom Štvrtku. Okrem toho Plávajte v čistej vode a úživajte si maximálne pohodlie, ktoré prináša bio-bazén. Na rozdiel od chemicky čisteného bazéna je bio-bazén úplne bez chemikálií. Prírodné bazény majú výhody konvenčných bazénov, ale zároveň rešpektujú životné prostredie a zdravie človeka. Bio-bazény pracujú na báze vlastného čistenia vody, čo zabezpečujú vodné rastliny vo filtračnej časti bazéna. Ak k tomu pridáme okolitú prírodu, krásu kvitnúcich lekien, budete sa cítiť príjemne a sviežo. Zároveň Bio bazén poskytuje krásne pláže a detský kútik s atrakciami.

Alebo areál Aquarea – Areál športu a relaxu, ktorý sa nachádza neďaleko Čiernej vody v okrese Galanta, 50 minút z Bratislavy (Trnavský samosprávny kraj). Voda z Čiernej Vody je známa takmer na celom Slovensku svojou čistotou a za jasného počasia tyrkysovou farbou. S rozlohou 22ha a hĺbkou až 38m sa voda nikdy neprehreje natoľko, aby sa stihli rozmnožiť sinice, alebo iné riasy. Neustále dochádza k výmene vody zo väčších hĺbok. Napriek tomu sa voda v auguste ohreje na príjemných 26°. Okrem pobytu pri vode ponúka areál aj jedinečnú prehliadku rýb a je vyhľadávaný skúsenými potápačmi a šnorchlistami.

Alebo využite Bratislava CARD a počas letnej sezóny navštívte Aquapark Senec kedy sa areál rozširuje o vonkajší areál s množstvom šmyklaviek a tobogánov. Pri zakúpení 3-hodinového vstupu máte s Bratislava CARD 1 hodinu navyše zadarmo.

 

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články