Provensálsky štýl: príjemný a zároveň sofistikovaný priestor nadchne aj vás

Provensálsky štýl patrí medzi vyhľadávané trendy v kuchynskom dizajne už niekoľko rokov. Tento koncept má svoje korene v južnom Francúzsku a dá sa povedať, že od svojho vzniku sa jeho charakteristické črty príliš nezmenili. Čím to ale je, že má neustále množstvo obdivovateľov a patrí k tak obľúbeným interiérovým štýlom?

Hoci mnohí pri plánovaní výletu do Francúzska automaticky zaradia na prvé miesto návštevu Paríža, návštevu južného Francúzska neoľutujete. Navyše, ak patríte k obdivovateľom dizajnu francúzskeho vidieka, môže to byť nezabudnuteľný výlet, kde si prídete na svoje. Táto oblasť láka nielen krásnymi scenériami, ale aj výborným jedlom, vínom a priateľskými ľuďmi.

Vneste do svojej domácnosti kus Provensálska

Štýl francúzskeho vidieka má svoje charakteristické črty a pravidlá, vďaka ktorým aj vy docielite autenticitu vo vašej kuchyni. Či už plánujete renováciu tej starej, alebo rozmýšľate o kompletne novej kuchyni na mieru, tieto prvky by v nej nemali chýbať.

Farebná paleta

Vo väčšine vidieckych domácností nájdete biele kuchyne, prípadne farebná škála môže pokračovať cez béžovú, bledomodrú až po pistáciovo zelenú. Ak chcete docieliť podobnosť so slnkom zaliatymi francúzskymi príbytkami, zvoľte na nábytku jemnú patinu alebo mierne vyblednuté odtiene farby.

Dominujú prírodné materiály

Drevo je základ a masívny nábytok nájdete v každej provensálskej domácnosti. Dnes už vám však v kuchynských štúdiách vedia ponúknuť materiály na nerozoznanie od masívu. Okrem dreva prevažujú prírodné textílie ako ľan a bavlna. Použiť môžete však aj kameň či kov.

 

Zdroj foto: Archi_Viz / Shutterstock.com

Priestor musí dýchať

Pri plánovaní provence kuchýň sa väčšinou volí takzvaný otvorený koncept. Vidiecke domy v južnom Francúzsku sú vzdušné a priestor kuchyne majú prepojený s jedálňou a obývacou miestnosťou.

Nábytok s charizmou

Okrem kuchynskej linky je dominantným prvkom aj jedálenský stôl. Francúzi sú známi svojou pohostinnosťou, obľubujú spoločné stretnutia s rodinou a priateľmi. Ak máte väčšiu kuchyňu, stavte na veľký jedálenský stôl, ku ktorému sa ľahko zmestí viacero hostí. V menšej kuchyni môžete zvážiť kuchynský ostrovček, ktorý bude slúžiť na varenie, ale aj stolovanie.

Dekorácie

Sú to práve malé detaily, ktoré vytvárajú z provence kuchyne tak útulný priestor. Kvety, dekoračné vankúše (najčastejšie s motívom levandule) či mäkké deky. To všetko navodí aj vo vašej kuchyni príjemné teplo a pohodu.

Čo je teda dôvodom, pre ktorý sa zákazníci kuchynských štúdií rozhodujú pre provence štýl tak často? Je to práve kombinácia útulnosti, ale zároveň aj sofistikovanosti zariadenia a doplnkov.

Zdroj foto: Digital Storm / Shutterstock.com

Reklamný článok Seocentrum s.r.o.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články