Najčítanejšie Zdravie 

Neskutočný príbeh, ktorý inšpiruje

Karel Zima, český herec so slovenskými koreňmi minulý rok v septembri daroval obličku svojmu známemu, spevákovi skupiny 100 °C Karlovi Vaňkovi.

„Podpora prevencie mi dáva zmysel. Ľudia by sa mali viac zaujímať nielen o svoje zdravie, ale aj o zdravie svojich priateľov a príbuzných. Často krát totiž môžu pomôcť bez toho, aby to čo i len tušili.. A nie je to pomoc hocijaká. Je to niečo, čo sa nedá kúpiť. V porovnaní s tým je aj to najdrahšie Ferrari len kusom plechu,“ vysvetlil dôvod podpory Karel Zima. Herec sa s muzikantom Karlom Vaňkom stretol niekoľkokrát pri nakrúcaní. Minulý rok na jar sa dozvedel, že jeho menovec má polycystické ochorenie obličiek, po kolapse takmer zomrel a každý druhý deň musí dochádzať do Plzne na dialýzu. Myšlienka darovať mu svoju zdravú obličku vznikla v apríli. „Pripadalo mi to nespravodlivé, že ja mám dve zdravé a on obidve choré. Takto sa mi to zdá oveľa spravodlivejšie,“ glosuje s úsmevom nápad na transplantáciu herec. Nasledovalo pol roka zložitých vyšetrení, ktoré nakoniec v auguste potvrdili, že herec je naozaj vhodným darcom.  Transplantácia prebehla 5. septembra a bola úspešná. Darovaná oblička dostala meno Jitka.„O tých dvoch „dievčatách“ schovaných kdesi vzadu som sa počas príprav na transplantáciu dozvedel množstvo úplne netušených informácií. Veda vrátane medicíny urobila za posledných niekoľko desiatok rokov obrovský krok vpred. Lekári dnes dokážu doslova zázraky. Klobúk dolu pred nimi. Dokážu niečo, čo bolo za čias našich babičiek úplne nepredstaviteľné,“ povedal po operácii herec.

Ale klobúk dolu aj pred týmto človekom. Pozrite si video. O tom, ako daroval obličku svojmu známemu rozpráva, ako keby to bola tá  najbežnejšia vec na svete. Možno ste videli aj televíznu reláciu 13.komnata.

(video)

Doba života s transplantovanou obličkou je dvojnásobne dlhšia ako život na dialýze. Z toho vyplýva, že transplantácia by vždy mala byť prvou voľbou náhrady zlyhaných obličiek pre pacientov, ktorí sú schopní transplantáciu podstúpiť. Jedným z najúspešnejších dialyzačných stredísk, čo sa týka počtov zaradených pacientov na čakaciu listinu na transplantácie obličiek, je Dialyzačné stredisko v Bratislave. „Počet pacientov zaradených na čakaciu listinu sa nám darí udržiavať približne na hranici 8 % z celkového počtu dialyzovaných pacientov. Minulý rok sme napríklad v dialyzačnom stredisku v Dolnom Kubíne dosiahli dokonca 25 % zaradených pacientov, čo je trojnásobok celorepublikového priemeru“, hovorí MUDr. Monika Alaxinová, CSc.

Choré obličky nebolia

Ochorenia obličiek sú často bezpríznakové. Obličky totiž nebolia. Chronické ochorenia obličiek postihujú približne 10 % populácie.  Základné príznaky ochorenia sú napríklad krv v moči, opuchy nôh, únava, vyšší krvný tlak alebo aj časté nočné močenie. Vyšetriť sa môže záujemca aj z pohodlia domova na serveri www.oblickovakalkulacka.sk. Po vyplnení jednoduchého dotazníka aplikácia vypočíta, aká vysoká je pravdepodobnosť, že by jeho obličkové funkcie mohli alebo nemuseli byť v poriadku. „Prevencia v boji proti chorým obličkám je pre nás zásadná. Preto som veľmi rád, že sa nám tento rok vôbec prvýkrát podarilo spojiť sily pri mediálnej osvete so Slovenskou nefrologickou spoločnosťou. Tlačovú konferenciu aj ďalšie osvetové kampane preto organizujeme spoločne,“ hovorí riaditeľ siete dialyzačných stredísk B. Braun Avitum, MUDr. Martin Kuncek.

Desiatky dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií po celom Slovensku otvoria svoje dvere verejnosti na preventívne vyšetrenie obličiek vo štvrtok 14. marca. Koná sa totiž už 14. ročník Svetového dňa obličiek. „Približne každý siedmy z tisícov Slovákov, ktorí na prevenciu prichádzajú, musí kvôli podozreniu na chronické ochorenie obličiek podstúpiť ďalšie podrobnejšie vyšetrenie. Obličky sú pre človeka rovnako dôležité ako mozog alebo srdce a venovať im raz za rok 15 minút času sa určite oplatí,“ hovorí k prevencii hlavná nefrologička siete dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií, MUDr. Monika Alaxinová, CSc.

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články