Kuchyňa môže mať aj oblé tvary

Správny výber kuchyne vám ušetrí veľa neskorších starostí. Existujúca kuchyňa dosluhuje a je čas premýšľať o kúpe novej kuchyne. Tá by nám samozrejme mala poskytnúť ešte lepšie pohodlie než pôvodná. Pred konečným výberom si preto ujasnite pár základných vecí:

1. Priestor
Veľkosť kuchyne sa bude odvíjať od dispozičného priestoru. Malý priestor, napríklad v panelákovom byte, pojme základné rovnú linku. Ak máte viac miesta, môžete si zaobstarať rohovú či kuchyňu v tvare písmena ,,U“.

Takto riešená kuchyňa ponúka nielen viac úložného priestoru, ale súčasne aj väčšiu pracovnú plochu, ktoré v kuchyni nikdy nie je dosť …

2. Činnosť

Rozhodne si ujasnite, čo od novej kuchyne očakávate a aké činnosti v nej budete prevádzkovať. Ak sa budete venovať hlavne príprave jedla, zamerajte sa predovšetkým na funkčnosť a praktickosť linky. Schádzate sa pri jedálenskom stole s rodinou a priateľmi? Potom nezabudnite na jedálenský kút. Ak máte malé deti, mali by ste kuchyňu naplánovat tak, aby bola maximálne bezpečná.

Kuchynskú linku si môžete naplánovať s pomocou interaktívneho programu presne na mieru tak, ako bude vyhovovať vašim predstavám.

3. Praktický nádhľad

Dôležitá je tiež správna voľba materiálu, z ktorého je vyrobená. Ak nechcete tráviť v kuchyni veľa času navyše upratovaním, vyberte linku s laminátovými alebo fóliovaným dvierkami. Rovnako si dobre premyslite sklenené dvierka či vitríny. Nielen, že je vidieť všetko za sklom, a teda by obsah mal byť vzorne zrovnaný, ale aj na skle, takže sa nevyhnete neustálemu leštenie.

Jednoduché skrinky a celistvej plochy umožňujú ľahké upratovanie. Vhodne zvolené farby eliminujú nutnosť čistenia každej kvapky,
ktorá na dvierkach priľne počas varenia.

4. Nezabudnite na zóny
Pokiaľ v kuchyni často varíte, nezabudnite na dôležité zóny, a síce: prípravu jedla – varenie / pečenie, umývanie, úložné priestory / zásoby potravín.


Priestor pre prípravu jedla by mal byť v blízkosti chladničky a špajze či iného úložného priestoru so zásobami. Zabudnúť nesmieme ani na zásuvky a skrinky s kuchynskými pomocníkmi. Pracovná plocha by mala byť správne osvetlená. Sústreďte sa na vstavané spotrebiče, ktoré tvoria s linkou jednotný celok, čo vo výsledku pôsobí opticky ďaleko lepšie ako pri klasickom usporiadaní. Varná doska patrí do priestoru pre prípravu jedla a umývaciu zónu. Dôležitou súčasťou je kvalitný digestor.

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články