Najčítanejšie Predstavujeme vám 

Kto vyrába tieto krásne výrobky s folklórnymi motívmi?

Obdivuhodnú, 54 ročnú Gabrielu Grácovú sme vám už v našom magazíne predstavili ako „ľadového medveďa.“ Celý rok chodí plávať na priehradu. Takto som si ju všimla ako novú priateľku na facebooku. Neskôr ma upútala svojimi šikovnými rukami. Gabriela vyrába krásne kabelky s folklórnymi motívmi, šije ľudové kroje, vankúše a množstvo ďalších výrobkov, ktoré vychádzajú z ľudových tradícií.
„Vyštudovala som odevný priemysel a návrhárstvo. Vždy som sa venovala šitiu odevov, robila som módne prehliadky aj pre agentúru Zoe, Lederer, aj samostatne.  Časom ma to prestalo baviť a začala som robiť svoje veci. Vyrábala som modely do butikov, svadobných salónov, pre mojich priateľov a vyvážala som svoje výrobky do Viedne, Prahy, či Londýna. Situácia sa rokmi zmenila. Vytlačili nás ázijskí výrobcovia, ale mňa v tom čase našťastie pohltila výroba krojov. Vyprofilovala som sa na mužské kroje z celého Slovenska zo súkna, ľanu, konope s ručnou výšivkou.
Chodila som k ženám na dedine, ktoré ma učili úplne iné veci ako v škole. V tom čase sme boli traja výrobcovia krojov na Slovensku. Myslím takí ozajstní! Nie sukne do gumy a tričká z reklamy, ale so srdcom. Obliekli sme veľa súborov na Slovensku,  na Morave, v Ľubľane, v Zakopanom. Mali sme veľké zákazky pre Sľuk,  televízie,  aj na reality show.  Popritom som stále vyrábala ľanové košele, nohavice, rôzne tašky a kabele s mojimi vzormi, s mojimi folklórnymi motívmi.
Začala som chodiť po jarmokoch a folklórnych festivaloch, kde som svoje výrobky predávala a dúfam, že stále aj predávať budem. Napĺňa ma stretávanie sa s ľuďmi, spätná väzba na výrobky, výborná nálada s kolegami na trhu a aj s usporiadateľmi v rôznych mestách a podujatiach.
Text a foto Gabriela Grácová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články