Zaujímavosti 

Krása nevídaná! Kto to dokáže?

Volá sa Alena Pelechová, býva v Rakovci nad Ondavou, žije s manželom, má 3 synov a jej pôvodné povolanie je zubná technička.

Kedy ste si povedali, že sa budete venovať už len maľovaniu vajíčok?

Naplno sa krasliciam venujem približne 5 rokov.

Ako sa vaša technika maľovania vajíčok vyvíjala? Začínali ste hneď vybrusovaním?

Keď som bola malá, tak sme doma zdobili kraslice. Asi ako každý…..Boli jednoduché, zafarbené vo vývare z cibuľových šupiek. Potom sme pár kraslíc spravili každý rok pred sviatkami Veľkej noci. Keď sa mi pred asi 20-timi rokmi dostal do ruky obrázok s perforovanými kraslicami, tak ma to veľmi oslovilo a začala som skúšať. Rada na to obdobie spomínam. To som ešte pracovala ako zubná  technička. Kolegovia ma v tom podporovali. V zásuvke som vždy mala pár „výduvkov“ a skúšali sme vrtáky…..

Aké vajíčka používate?

Používam rôzne druhy, od najmenších prepeličích až po pštrosie.

Aký je postup? Najskôr vybrúsite…

Pracovný postup je troška zložitejší. Pri tejto technike je veľmi dôležitý kvalitný výduvok bez prasklín. Nasleduje vybrúsenie, potom namočiť do roztoku vody a Sava. Ak natieram farbou, tak natrieť a potom dozdobiť roztopeným voskom.

Musíte mať veľkú trpezlivosť. Stalo sa vám, že ste aj niečo pokazili, rozbili, alebo to viete nejako napraviť?

Zo začiatku sa mi to samozrejme stávalo, že sa niečo nepodarilo, teraz je to už zriedkavo. Ak sa rozbije, hodím do koša a idem na ďalšie.

Ako vás napadnú stále nové vzory?

Každý rok sa snažím prísť s niečím iným, s novým vzorom, či farebnosťou. Začínala som s bielymi kraslicami. Potom som sa chcela nejako odlíšiť od iných, tak som  začala na časť kraslice pridávať farebné vzory, niekedy ma inšpirovala naša Zemplínska výšivka, inokedy  modrotlač, či výšivka na starožitnom kožuchu……vždy ale iba na časť.

 

Ktoré farby sú najobľúbenejšie?

Ťažko povedať, myslím, že každý si nájde to svoje. Každý rok je najviac záujem o najnovšiu kolekciu.

Vedeli by ste povedať, koľko vajíčok ste namaľovali?

To určite nie, nepočítam to.

Je to aj váš relax, alebo relaxujete inak?

Zdobenie kraslíc je moja práca, ale aj veľký relax. Každý z nás má nejaké starosti, problémy. Pri krasliciach to ide všetko bokom a sústredím sa iba na to, čo robím.

Za rozhovor ďakuje Libuša Sabová

Foto: Alena Pelechová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články