Najčítanejšie Zdravie 

Pre všetkých, ktorí radi športujú: Pozor na úrazy na horách!

Príčiny úrazov bývajú u rekreačných a profesionálnych športovcov rôzne. Tí, ktorí sa k aktívnejšiemu pohybu dostanú len niekoľkokrát do roka, mávajú tendenciu preceňovať svoje sily. Bez predchádzajúceho dostatočného tréningu potom ich telo väčšinou nadmernú záťaž neunesie. Náhly a nadmerný výkon vedie často k svalovým problémom, od drobných až po závažnejšie. Netrénovaný organizmus sa rýchlejšie unaví, stratí potrebnú koncentráciu a rýchlejšie sa tak stane prípadný úraz.

Začínajte pozvoľna

U aktívnych športovcov a profesionálov vznikajú problémy skôr z dlhodobej fyzickej záťaže, ktorá vedie k preťažovaniu šliach a svalov. Ani im sa počas prípravnej a závodnej sezóny nevyhýbajú úrazy, ktoré ich vyradia z tréningu a veľakrát im znemožnia štartovať v pretekoch, na ktoré sa dlho pripravovali. Samozrejme, že najlepšie je snažiť sa úrazom predchádzať. Rekreační športovci by mali v dostatočnom predstihu pred odchodom do hôr začať najskôr s miernym tréningom a záťaž zvyšovať postupne. Po príchode na vysnívanú zimnú dovolenku by potom určite nemali hneď prvý deň dohnať fyzickým výkonom to, čo v predchádzajúcich mesiacoch zanedbávali. Skúsení a trénovaní lyžiari by potom ani na chvíľu nemali prepadnúť pocitu, že sa im nič nemôže stať. Nedostatočná pozornosť je totiž vždy jedným zo základných predpokladov vzniku úrazu.

Prvá pomoc pri úraze

Keď sa úraz predsa len stane, jeho následky mávajú veľa spoločné. Či už ide o ľahšie poranenie, alebo vážnejšie, vždy sa prejaví opuchom, zápalom a bolesťou rôznej intenzity. Pri ľahších úrazoch spravidla stačí ľadový obklad, odľahčenie a polohovanie končatiny, v závažnejších prípadoch je potom nevyhnutné lekárske ošetrenie. Na rýchlejšie hojenie po úrazoch sa osvedčilo podávanie enzýmového lieku Wobenzym. Pôsobí protizápalovo, urýchľuje vstrebávanie opuchov a krvných výronov a znižuje aj bolesť. Najväčší účinok dosiahneme, keď tento liek podávame podľa možnosti čo najskôr po vzniku úrazu. Preto je dobré mať Wobenym pre istotu pribalený so sebou. V lekárňach je dostať balenie lieku Wobenzym 300 tabliet, ktoré je malé, skladné, a preto sa dá bez problémov pribaliť do akejkoľvek batožiny.

To všetko je len niekoľko dobre mienených rád pre prípad, že sa niečo stane. My vám samozrejme želáme, aby ste nič z toho nepotrebovali a užili si tohoročnú zimu v spokojnosti podľa svojich predstáv.

Wobenzym je tradičný liek z prírodných zdrojov na vnútorné využitie. Starostlivo si prečítajte pribalovú informáciu.

Ilustračná foto Depositphotos.com

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články