Čo o vašom zdraví prezrádza nie vždy príjemná farba nechtov na nohách?

Obdobie, kedy budeme svoje nohy a chodidlá na dovolenke vystavovať na obdiv sa blíži. Spolu s nástupom leta sa však týmto spôsobom vystavujeme aj určitému riziku. Presnejšie prsty a nechty na nohách, ktoré môžu byť vplyvom okolitého prostredia ohrozené rôznymi infekčnými ochoreniami a plesňami. Farba  a kvalita nechtov je prvý viditeľný príznak toho, že sa niečo s vaším telom môže diať.

Dávajte si preto dobrý pozor. Existuje niekoľko špecifických a zároveň typických sfarbení, ktoré  môžu naznačovať blížiace sa ochorenie. Občas sa teda na svoje nechty dobre pozrite, pretože ich zafarbenie, v odbornom žargóne známe ako chromonychia, vám môže o vašom aktuálnom zdraví veľa napovedať.

Bielo-žltkasté sfarbenie nechtov

Ak sa vaše nechty postupne zo zdravej bledo ružovej farby začínajú meniť na žlto biele, niekde môže byť problém. Podľa odborníkov takéto sfarbenie nechtového lôžka na nohách signalizuje prítomnosť plesne.

Nejde o bolestivé prejavy, a pretože si bielo-žltkasté sfarbenie často všimneme až neskôr, pleseň nechtov sa rozšíri aj na kožu vedľa nej. Ak sa nechtová huba dostala medzi prsty na nohách, začne časom svrbieť.

Pomerne často ide o nepríjemnú mykózu nechtov, ktorej sa našťastie môžete zbaviť niekoľkými spôsobmi. Prvým je prevencia, ktorá znamená, že si začnete na verejných priestranstvách dávať na svoje nohy, ich ochranu a hygienu väčší pozor.

Protiplesňové prípravky dostanete buď v lekárni, alebo zájdite rovno do dermatologickej ambulancie. Určite situáciu nepodceňujte, pretože mykóza má veľmi vysoké riziko infekcie a len čo  infikované nohy prejdú po podlahe, môžete infikovať všetkých spolubývajúcich.

Toto sfarbenie môže signalizovať aj psoriázu či plochý lišaj v nechtovom lôžku, čo asi laik od plesne nechtov nerozozná. Preto, ak si nie ste istý, najskôr sa poraďte s odborníkom, ideálne s dermatológom, aby ste si potom mohli svoj plánovaný kúpeľný pobyt alebo iný druh letnej dovolenky užiť bez akýchkoľvek obmedzení a svoje nohy nemuseli ukrývať v uzavretých topánkach.

Fialové nechty

Najbežnejšia zmena farby nechtového lôžka u nás nastáva vplyvom poranenia. Necht sa v tomto prípade sfarbí do fialova. Nemusí to byť ale vždy iba kladivo, ktoré vám spadlo na nohu. Často vedia spôsobiť poranenie chodidiel aj nesprávne veľkosti a tvar nových topánok. V podstate ide o krvácanie nechtového lôžka, ktoré časom zmizne, keď necht odrastie.

Ak má ale farba nechtu dlhodobo sklon k čierno-hnedej, môže to znamenať rakovinu kože. Nerobte však hneď paniku a necht minimálne 2 týždne pozorujte, či sfarbenie vyrastie. Ak máte podozrenie, navštívte odborného lekára, dermatológa. Dlhodobé sfarbenie nechtového lôžka v neprirodzených odtieňoch môže signalizovať ochorenie.

Žltohnedé nechty na nohách môžu signalizovať nedostatočné prekrvenie

Ak sú všetky nechty na nohách a prstoch žltohnedé, môže to znamenať ochorenie dýchacieho systému alebo iné vnútorné problémy. Podľa odborníkov to často znamená, že do týchto častí tela sa dostáva menej kyslíka a tkanivo už nie je dostatočne zásobované krvou. Aj tu je najlepšou radou návšteva kožného lekára.

Biele škvrny

Pomerne častým problémom, ktorý si na nechtoch všimneme, sú aj biele škvrny. Malé biele bodky sú však údajne neškodné, pretože väčšinou ide o vzduchové vrecká počas vývoja nechtov, ktoré časom vyrastú.

Zmena farby nechtov na nohe nemá vždy neškodné pozadie. Vždy preto starostlivo sledujte akékoľvek zmeny a neváhajte navštíviť dermatologickú ambulanciu, ak zafarbenie neprejde po určitom čase samo.

Zdroj obrázka:Yuriy Maksymiv/Shutterstock.com

Reklamný článok Seocentrum s.r.o.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články