Najčítanejšie Rozhovory 

Anna Hogenová: Život sa musí poctivo prežiť. Človek nemôže žiť len na základe povelov.

Česká filozofka a fenomenologička Anna Hogenová prichádza s teóriu tzv. banalizovania a krutosti dnešnej doby. Ide o spôsob zosmiešňovania a nálepkovania ľudí. Z toho potom vychádza aj množstvo psychických chorôb, ktoré sa prejavujú viac, ako kedykoľvek predtým.

V rozhovore pre podcast ODznova povedala Anna Hogenová aj:

„Prichádza doba, v ktorej sa objavuje fenomén tzv. banalizovania. Keď chcem niekomu ublížiť tak ho zosmiešnim – zbanalizujem, dehonestujem. Presne toto sa dnes deje veľmi intenzívne. Na tento fenomén upozornila už Hanah Arendtová v minulosti. Sem patrí nálepkovanie a veľa ďalších zjednodušení, ktoré v skutočnosti chcú človeka odrovnať a aj ho odrovnávajú. Hovoríme tomu, že sa jedna o fenomén modernej krutosti. Tá krutosť nevyzerá ako skutočná krutosť. Nikto tu neprichádza o hlavu, aj keď ľudia z napätia dostávajú rôzne nemoci. Táto krutosť sa rozlieha po tzv.  západnom svete, ako niečo, čo je normálne. Deje sa to marketingovým spôsobom. Pripravujú sa na to postupy a psychológie, napr. behaviorálna psychológia, ktorá skúma len povahu človeka. Tieto postupy sa praktizujú v západnom svete cez médiá a politikov, ktorí väčšinou nemajú vhľady a nadhľady, ale vždy chránia záujmy ľudí za sebou. Svet začína nesmierne hlúpnuť. A je to preto, že to technologické vnímanie, hodnotenie a myslenie sa stalo tým, čo je akoby najdôležitejším, lebo sa dá vyhodnocovať a kontrolovať. Preto sa dnes ľudia nálepkujú a tým sa vlastne odrovnávajú. Sú predmetom manipulácie, aby si to vôbec uvedomovali…“

Človek nie je stroj…

Človek nemôže byť len tzv. neciteľná anestetická bytosť, ako to dnes často je. Nedá sa všetko iba vypočítavať a robiť veci len podľa povelov a toho, ako sa „robiť veci majú“.  Človek nie je stroj. Aj tieto  myšlienky Anny Hogenovej padli v rozhovore.

Celý rozhovor si môžete pozrieť tu:

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články