Najčítanejšie Výchova detí 

Ako byť najlepšou babičkou a dedkom?

Babičky a dedkovia sú tu preto, aby deti rozmaznávali. Ich čas prichádza najmä v lete. Ako sa stať najlepšou babičkou, či dedom?

Počúvajte svoje vnúčatá

Pýtajte sa na školu, na kamarátov, krúžky, obľúbené aktivity. Zaujímajte sa, čo vyviedli pani učiteľke, rodičom, aké majú s priateľmi plány. Hlavne rodičom nežalujte, to je vaše tajomstvo.

Nenúťte ich jesť neobľúbené jedlá

Huby, ryby, rajčiny, pečienka, karfiol ako mozoček… Je veľa jedál, ktoré nesadnú dospelým i deti si k ním cestu ešte len hľadajú. Nenúťte ich a pripravte im to, čo im chutí. Samozrejme, že nemôžete dovoliť, aby raňajkovali, obedovali a večerali palacinky, či rožtek s nutellou, rovnováha byť musí. A nebojte sa zapojiť ich do varenia – napríklad obaľovania rezňov, robenia marhuľových guliek, či vykrajovania koláčikov, to deti milujú.

Zoberte deti do dielne

Keď babka varí, dedom môže vziať deti do dielne. Ukážte im ako funguje zverák, požičajte im pilník, učte ich zatĺcť klinec. Alebo hneď môžete vyrobiť domček pre hmyz. Návod nájdete na internete.

Robte s deťmi kraviny

Nechajte sa strhnúť detskou hrou. Ak vám to kondícia dovolí, váľajte sudy, skáčte na trampolíne, choďte s nimi na šmykľavku, spomeňte si, že aj vy ste kedysi vedeli urobiť kotrmelec, alebo poproste, nech vás naučia „floss“ – to je tanec, také smiešne pohyby rukami, čo robia deti na celo svete. Možno vám to nepôjde, ale bude aspoň sranda. Rozprávanie vtipov, šteklenie…deti budú na to ešte dlho spomínať.

Pozerajte sa s nimi do tabletu

Tablety, mobilné telefóny – to je prázdninový „mor“ a treba ho prísne regulovať. Ale aj vy si občas potrebuje sadnúť a oddýchnuť si. Poproste deti, nech vám ukážu, čo sledujú na tabletoch. Zaujímajte sa o to, čo počúvajú, pozrite sa diela ich obľúbeného yotubera, popozerajte si s nimi fotografie ich priateľov, či módnych ikon na instagrame. Bráňte sa proti vulgarite a šikovného youtubera pochváľte. Možno aj vám rozšíri obzory. Pozrite sa s ním na obľúbený seriál, prečítajte si nejakú knihu.

Vymyslite zaujímavé výlety

Ak deti vezmete na laser games ( hra s laserovými zbraňami v špeciálnych priestoroch) budete dedom storočia. Ale nie je to nevyhnutné. Stačí pripraviť v lese za chatou bojovú hru s pokladom, slalomovú trať na záhrade, zakopať si futbal, ak prší, zahrať si inú hru. Klasické prehliadky hradov a zámkov deti nebavia. Ale je veľa historických miest, kde nájdu napínavý program. Ak prší, choďte do kina. Budete prekvapení, aké sú detské filmy vtipné.

Spomínajte a pozerajte si staré fotografie

To majú deti veľmi radi.  Večer pod perinou počúvať staré rodinné príbehy. Rozprávajte im o svojom živote, o živote svojich rodičov, pridajte vtipné príbehy, čo ste ako deti vyvádzali a prezraďte aj niečo na ich rodičov. Povedzte im, čo pre vás znamenalo, keď sa narodili a čo robili oni, keď boli bábätká. Vytiahnite rodinné albumy, ukážte im, kto bol kto. Deti sa budú týchto príbehov dožadovať donekonečna.

Nehovorte: toto by som si nikdy nedovolil

Doba sa mení, rovnako ako sociálne návyky. Rodičom a prarodičom sa už nevyká, hovory o sexe nie sú tabu, deti nepracujú na poli… Doba sa mení a s ňou sa musíte meniť aj vy.

Rozmaznávajte ich

Nie drahými darčekmi, ale tým, že ste tu pre ne a máte na ne čas. Nestojte celý deň pri sporáku, choďte von. Palacinky im urobte aj o ôsmej večer, keď dostanú na ne chuť. Povoľte im „výnimočne“ zmrzlinu navyše, pustite ich spať o niečo neskôr.

Dodržujte želania rodičov

Rozmaznávajte ich ale v medziach, ktoré nastavili rodičia. Nestrpte sprostosti a drzosť, inak by boli zmätené. Podobne aj rodičia, keď by ste ich z prázdnin priviezli domov. Zopakujte si s nimi matematiku, slovenčinu, poproste ich, aby napísali pohľadnice, zahrajte si s nimi na klavír. Ide o to vymyslieť zábavnú formu a rodičia to ocenia. Hlavne na konci prázdnin.

Ilustračná foto Depositphotos.com

Autor Michaela Bučková

<http://www.i60.cz>

 

 

 

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články