Aktuálne Dobré rady 

Prečo je amarant, u nás známy ako láskavec výnimočný?

Príroda je krásna a tajomná. Pozeráte sa na rastlinu a myslíte si, že je to burina. Hovoríme o amarantovom kvete. Práve amarant bol kedysi hlavnou potravinou slovanských národov. Ľudia, ktorí ho konzumovali boli zdraví a dožívali sa vysokého veku.

Prečo je amarant taký zázrak? Všetky jeho časti obsahujú olej, škrob, rôzne vitamíny, stopové prvky, pektín, karotén, lyzín, minerálne soli.  Napríklad v Japonsku je amarant cenený pre jeho superkompozíciu podobne ako kalamáre.

Ako amarant využiť v kuchyni?

Semená rastlín obsahujú hodnotný olej. Môžu sa jesť pražené, pripomínajú píniové oriešky, alebo sa môžu pridávať do rôznych dezertov, či koláčov.

Listy amarantu sú bohaté na vitamín C, karotén, flavonoidy, vápnik, draslík, zinok a mangán. Úspešne sa používa na liečbu pankreatitídy, gastritídy, diabetes, pri nádorových ochoreniach, ochoreniach obličiek i pečene. Listy chutia ako špenát. Môže sa z nich pripraviť polievka, šalát, ale pridáva sa aj do kompótov, sirupov, výborný je amarantový čaj.

Amarantový olej je bohatým zdrojom antioxidantov. Lieči rany, obnovuje pokožku, môže sa použiť aj vnútorne. Pomáha pri liečbe ekzémov, plesňových ochorení, kožných infekcii.

Amarantové infúzie a odvary zastavujú krvácanie, sú účinné pri liečbe inkontinencie.

Amarantová šťava a drvené zelené listy sa používajú aj v kozmetike na výrobu krémov, pleťových masiek, alebo kondicionérov. Biologicky aktívne látky omladzujú pokožku a vlasom dodávajú pružnosť.

Depositphotos.com

Amarantová múka sa vyrába zo semien. Tento produkt neobsahuje lepok. Amarantová múka pomáha znižovať hladinu cukru v krvi, je výborná pri chudnutí, lebo má pozitívny vplyv na zažívací trakt.

Amarant môžete pestovať aj v kvetináči.

Zdroj Takprosto

Ilustračná foto Depositphotos.com

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články