Najčítanejšie Rozhovory 

Aká bude Veľká noc u Volkovcov?

Boženku Volkovú, veľmi aktívnu dámu v zrelom veku sme vám už predstavili vo veľkom rozhovore. Má zaujímavý život. Mladé roky lietala po celom svete ako letuška, žila s manželom diplomatom v niekoľkých krajinách sveta, ale najradšej spomína na Indiu. Túto krajinu cítite v každej miestnosti jej bytu. Dnes žije hlavne pre svojho vnuka a s celou rodinou sa chystajú na sviatky jari. A čo vám odkazuje?

 

„Už máte umyté okná, uprataný kredenc (linku) v kuchyni, či vyvetrané skrine? Väčšina z nás sa usmeje, ale ešte pred pár rokmi, napriek tomu, že sme nielen chodili do práce, ale i pracne zháňali tradičné pochúťky na veľkonočný stôl, sme už o takomto čase mali všetko, alebo takmer všetko hotové a čakalo sa iba na bielu sobotu a piatok.

Veľký piatok nebol oficiálnym sviatkom, aby sme začali variť, piecť a chystať pre šibačov. Nuž, tak to bolo, keď sme my, babiny, babičky a starké,  boli ešte sexi 30 – 40-ročné mladé mamičky. Hoci dnes možno radšej odídeme na sviatky niekam na dovolenku, to jarné upratovanie nepustí a počká na nás, keď chceme žiť v zdravom, čistom a kultivovanom prostredí. Takže tradície majú opodstatnenie i dnes, tradície také každodenné a na ich pestovanie a odovzdávanie ďalším generáciám nestačí iba TV show o ľudových pesničkách a tancoch….
V Indii, kde som 5 rokov žila, je stále živou súčasťou života, že pred jarnými i zimnými sviatkami, sa dáva v prvom rade do poriadku domácnosť, byt, dom. Želám vám všetkým veselé Veľkonočné sviatky a ozajstnú slovenskú šibačku i oblievačku! Takú tradičnú…“

Božena Volková

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články