Dobré rady Najčítanejšie 

4 spôsoby ako spomaliť zmeny na našom tele, ktoré súvisia s vekom

Nie každý má to šťastie dožiť sa zrelého veku, veď koľkí sa nedožijú ani šesťdesiatky. S vekom sa telo mení a vplýva na to ekológia, zlé návyky, dedičnosť. Z mojich skúseností sú však štyri podstatné veci, ktoré pomáhajú spomaliť zmeny súvisiace s vekom.

Spomaliť úbytok kostnej hmoty

Je všeobecne známe, že po 60-tke kostná hmota rýchlo ubúda. Súvisí to hlavne s hormonálnymi zmenami a nedostatkom pohybu. Preto musíme venovať náležitú pozornosť zloženiu našej stravy. Musí obsahovať vysoký podiel vápnika. Vynikajúce sú kyslomliečne produkty, pretože okrem vápnika obsahujú aj vitamín D, od ktorého vlastne aj závisí množstvo absorbovaného vápnika. Pre silné kosti je veľmi dôležitý aj silový tréning aspoň dva-tri krát týždenne. Áno potrebujeme dvíhať činky, plávanie, bicyklovanie, či chôdza nepomôžu, lebo kosti pri týchto činnostiach dostávajú malú, alebo žiadnu záťaž.

Zlepšiť kardiovaskulárny systém

Naše srdce je sval, ktorí po prekročení šesťdesiatky vykazuje známky opotrebovania. Občas nám stúpne krvný tlak, pulz po námahe klesá len pomaly.  Aby sme čo najviac predĺžili život nášho „motora,“ nesmieme nehybne ležať na gauči. Dôležitá je konzultácia s odborníkom, ktorý vie poradiť optimálny motorický režim. Všeobecne platí, že ľudia po šesťdesiatke by mali absolvovať dva silové tréningy za týždeň s nízkou, až strednou intenzitou a k tomu niektoré kardio aktivity, ako je chôdza a plávanie.

Treba schudnúť

Metabolizmus sa po šesťdesiatke spomaľuje. Spôsobuje to postupný úbytok svalovej hmoty, ktorý sa začína už po štyridsiatke. Prírastok telesnej hmotnosti výrazne rastie.  Ak chcete zhodiť kilá navyše, urobte najskôr revíziu svojej chladničky. Žiadny extrém však nie je dobrý. Treba mať stále na pamäti, že 70% našej stravy pozostáva zo zdravých potravín.

Zlepšiť kvalitu pokožky

Keď starneme, naša pokožka bledne. Spôsobuje to hmatateľná strata proteínu ako je kolagén. Koža navyše začne zle vnímať slnečné žiarenie, preto sa v tele zhoršuje syntéza vitamínu D. Stav našej pokožky nám pomôžu zmeniť niektoré potraviny živočíšneho pôvodu. Môže to byť hovädzie, kuracie a morčacie mäso, ryby. Veľkú pozornosť treba venovať aj potravinám, ktoré obsahujú vitamín C. Ak je ho v tele dostatok, syntéza kolagénu je efektívnejšia.

To sú moje poznatky, ale je veľa na slovo vzatých, ktorí vám radi poradia!

Libuša Sabová

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články