Aktuálne 

Životný príbeh výnimočnej mexickej maliarky Fridy Kahlo

„Frida, musíte maľovať. Máte veľký talent a máte čo povedať. A vy potrebujete maľovať. Bez toho by vo vašom živote chýbalo niečo veľmi dôležité. Chcete snáď stále len čakať, pokiaľ nebude všetko ostatné hotové, kým si nájdete čas na maľovanie? Ako podľa vás vzniká umenie?“

Frida Kahlo a farby života vás vezme do Mexika, New Yorku i Paríža. Vstúpite do sveta umelcov a budete sledovať životné osudy jednej z najoriginálnejších maliarok všetkých čias. Krásne čítanie, jednoduchý a svieži štýl písania, je to pútavé a okamžite vás to vtiahne do príbehu.

Mexiko 1925: Frida Kahlo má 17 rokov a chce sa stať lekárkou. Príšerná autobusová nehoda však všetky jej plány skazí. Potom sa zamiluje do maliarskeho génia a lámača ženských sŕdc Diega Riveru. S ním sa ponorí do sveta umenia a on ju povzbudzuje v tvorbe.
Keď ju požiada o ruku, okamžite súhlasí…ale Diego nedokáže byť verný a navyše zostane nenaplnená aj túžba Fridy po dieťati. Je hlboko zranená a s vedomím, že šťastie je len požičané, sa vrhá do života.

Napriek prekážkam sa Frida nevzdáva svojho ideálu o nekonečnej láske a o živote podľa jej predstáv. Cestuje do mesta zamilovaných a parížski surrealisti jej ležia pri nohách rovnako ako Picasso a Trockij.
Frida si ide svojou cestou. Objaví maľovanie a svojimi obrazmi rozpráva o svojich snoch…i sebe samej. Je priamočiara, úprimná, miluje pestrofarebné oblečenie a mayské šperky. Vďaka originálnej tvorbe sa stane jednou z najslávnejších maliarok našej doby a slávi úspechy.
Musí však prijať ranu osudu v podobe potratu  a potom ju čaká rozhodnutie, ktoré ju prinúti spochybniť všetko, čomu doteraz verila…

Nespútaná, divoká, svojrázna a zasnená. Ale tiež statočná, nezlomná a odhodlaná. Taká bola Frida Kahlo a tento príbeh ju presne vystihuje. Jeden z najlepších životných príbehov o tejto mexickej maliarke, ktorý vás bude baviť, hoci ste toho o Fride doteraz veľa nevedeli. Autorka má totiž nesmierne prehľad o jej živote, detailoch i situáciách, ktoré zažila, a vie to majstrovsky vpliesť do príbehu.

Frida Kahlo a farby života je kniha, ktorá skutočne hýri farbami,  v podobe pestrej palety zážitkov, životných situácií…je to oslava života vo všetkých jeho formách. Smutných i radostných, plných nádeje, ale aj sklamania. Je to o umení, snoch a túžbach, o láske i sláve. Príbeh o žene, ktorá urobila svet okolo seba krajším, farebnejším, hoci sama zažila mnohé rany osudu.

Znova a znova hľadela na obraz. Bolo na ňom niečo, na čo nechcela zabudnúť, akýsi prísľub. Na tomto obrázku bolo niečo dôležité. Dlho o tom premýšľala, kým na to konečne prišla. Týmto obrazom začala brať svoje maľovanie vážne. Týmto autoportrétom sa jej maľovanie stalo liekom na smútok, spôsobom, ako zahnať bolesť a dať zmysel svojim dňom.

Frida Kahlo a farby života je tretia kniha v sérii Významné ženy, ktoré menia svet. Vlani vyšla prvá Mária Montessori: Učiteľka novej doby. Tento rok v apríli nasledovala Irena Sendler, anjel z Varšavy o žene, ktorá zachránila počas 2.svetovej vojny tisíce židovských detí.

Milan Buno, knižný publicista

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články