Živé sa lieči živým, hovorí fytoterapeutka Svetlana Komar
Pochádza z Ruska a na Slovensko prišla kvôli synovi, ktorého prijali na slovenské gymnázium. Žije tu už 9 rokov a hovorí, že sa sama sa lieči bylinami, jogou a zdravou stravou. Požiadali sme ju, aby nám poradila, ako bojovať proti vírusom.
Fytoterapia proti koronavírusu
Pri pokračovaní pandémie koronavírusu je dôležité posilňovať svoju imunitnú sústavu preto, že závisí len od nej, či ochorieme alebo nie, a ak áno, ako rýchlo sa uzdravíme. Môžem povedať, že imunitná sústava je najdôležitejšia vec, ktorú máme od narodenia. Je len na nás, ako sa o ňu budeme starať, posilňovať ju, podporovať a určite si ju neničiť. Čím? Spôsobom života.
Čo najviac pôsobí na imunitnú sústavu?
Je ťažké vybrať si najdôležitejšie z piatich dôležitých veci, ľahšie je ich len pomenovať:
- Spánok – zdravý spánok, vtedy keď zaspávame najneskôr o 22.00 hod. a spíme 7-8 hodín. Vstávať je najlepšie do 7:00 hod., pretože po siedmej ráno spánok nie je hlboký, ani užitočný.
- Pokojné a pozitívne myslenie. Všetko, čoho sa bojíme – naše úzkosti cez myšlienky sa môžu materializovať. Lepšie je nestresovať sa pre maličkosti a ukľudniť rozum – nastaviť ho pozitívne. Pomáha k tomu pokojná hudba, meditovanie každý deň minimálne 3 minúty, spievanie, vtipkovanie, hry. Všetko to zlepši náladu a zvýši produkciu hormónov: serotonín, endorfíny, dopamín, oxytocín, ktoré budú dobre účinkovať pre našu imunitu.
- Správna výživa. Človek sa skladá z toho, čo konzumuje. Každá bunka nášho tela je zložená z nášho jedla. Toto tvrdenie je už dávno vysvetlené a dokázané biochemickou vedou. Rýchle, suché, studené, nie prírodné jedlo oslabuje a znečisťuje tráviacu sústavu a organizmus v celku. Čerstvé, teplé pripravené s láskou, bude oveľa viac užitočné pre organizmus a imunitnú sústavu.
- Fyzická aktivita. Každý deň minimálne 30 minút dobrej rozcvičky! Dobre výsledky nastanú skôr. Zrýchli sa metabolizmus, čo pôsobí k spáleniu tukov, nárastu svalov, aj zlepšeniu prívodu krvi do orgánov a sústav, vrátane imunitnej.
- Prechádzky, čerstvý vzduch, slnko – ráno a večer, plávanie v prírodnej vode – je to obnova, radosť a zdravie.
Nezabúdajme aj na čaje z bylín a korenín, esenciálne oleje. Predstavím niekoľko účinných receptov:
Čaje z bylín, ktoré majú v zložení veľa vitamínov a minerálov – šípky plod, ibištek kvet, myší chvost vňať, púpava list, rakytník list a plod, jarabina vtáčia plod, arónia plod, ríbezle list a plod, ostružina list a plod. Vňať pľúcnika a prvosienky nám nepridajú iba vitamíny, ale očistia aj dýchacie cesty od slizu.
Esenciálne oleje sú efektívne, aj jednoduché v použití. Nakvapkajte si oleje priamo na oblečenie v mieste hrudníka v prípade, keď idete do miest s výskytom veľkého počtu ľudí. Esenciálne oleje majú veľkú prchavosť, budú dezinfikovať vzduch, ktorý ste nadýchali. Je dokázaná ich vysoká efektivita v boji s vírusmi, baktériami a prvkami. Alebo si jednoducho môžete nakvapkať olej na rúško, ale iba v mieste, ktoré sa nedotýka pokožky. Vzduch, ktorý ste nadýchali, bude prakticky sterilným. Kvapkať je potrebné tak často, ako je to len možné, minimálne každé 2 hodiny. Prírodné, kvalitné oleje zanechávajú fľaky na oblečení.
Najúčinnejšie oleje sú z:
- Bazalky
- Eukalyptu
- Rozmarínu
- Čajovníka
- Cédra
V uzavretej miestnosti si môžete nakvapkať oleje do aromalampy, alebo aromatizovať vzduch s takýmito zmesami olejov:
- čajovník, citrón, levanduľa
- eukalyptus, céder, rozmarín
- santal, šalvia, eukalyptus
Alebo si spravte zmes, ktorá podporuje imunitu:
- citrón, eukalyptus, bazalka, slávia muškátová
Niekoľko účinných receptov od Ajurvedy – tieto koreniny sú prakticky v každej kuchyni:
Vývar z čerstvého zázvoru, čierneho korenia, semienok koriandru, škorice, kurkumy, sladkého drievka.
Vývar AYUSH
Zzmiešať bazalku 40g, škoricu 20g, prášok zázvor 20g, čierne korenie 10g. Práškovú zmes si pripravíte ako čaj – 1 čajovú lyžičku zaliať 150-200 ml vriacej vody. Piť 1-2 krát denne. Alebo pridať do čajových vrecúšok a pripravovať tak isto.
V prípade že ste ochoreli, existujú dve naozaj kúzelne rastliny v svojej účinnosti v kombinácii a v efektivite podobné liekom s protivírusovými a protizápalovými účinkami. Sú to: túžobník brestový a nechtík lekársky. Rastliny, ktoré si môžete kúpiť v lekárni, alebo nazbierať.
Príprava:
Po 1 polievkovej lyžici z každej rastliny zalejte 500 ml studenej vody, priveďte do varu. Potom všetko spolu s bylinami prelejte do termosky na 1,5 – 2 hodiny. Prefiltrujte a pite po 50 ml každú hodinu pri prvých príznakoch ochorenia. Medzi tým pijete čistú teplú vodu. Dĺžka užívania 3 -7 dni.
Keď to organizmus nezvládol a nastala komplikácia, je potrebné spojiť užívanie tradičných liekov a fytoterapie. Spolu zrýchlia uzdravenie, zvyšujú účinnosť liekov a znižujú frekvenciu nežiadúcich účinkov.
Text a foto Svetlana Komar
Ilustračná foto Depositphotos.com