Aktuálne Zdravie 

Čo nám vylieči propolis?

Propolis je prírodná živicová látka rastlinno-živočíšneho pôvodu, ktorú zbierajú včely z pukov stromov a iných častí rastlín. V úli včely využívajú propolis ako dezinfekčnú a tmeliacu látku. Posledné desaťročia odborníci na výživu po celom svete venujú pozornosť predtým neznámym faktorom potravín, ktoré vedú k zlepšeniu kvality života, podporujú zdravie a znižujú riziko vzniku mnohých chorôb. Zistilo sa, že bioaktívne zlúčeniny, takzvané bioflavonoidy (lavóny a lavonoly) sú jednou z najdôležitejších zložiek potravy na zachovanie zdravia. Propolis má výraznú antibakteriálnu, antifungicídnu a antivírusovú aktivitu. Je to známe antibiotikum, pôsobí nielen na baktérie, ale aj…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Zdravý človek nepotrebuje jesť päťkrát denne, tvrdí všeobecná lekárka Olga Lepskaia

Ľudia na Slovensku konzumujú množstvo sacharidov, veľa mastného a vyprážaného jedla, pričom s tým začínajú už deti v materskej škole. Na raňajky jedia často chlieb s nátierkou a takmer ku každému jedlu dostávajú sirupovú vodu alebo mliečne nápoje. Výsledkom je populácia s kardiovaskulárnymi a civilizačnými chorobami.  „Podľa najnovších údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je dobré, aby človek vykonával fyzickú aktivitu s primeranou intenzitou po dobu minimálne 150 minút týždenne. Chôdza nestačí, naše telo by sa malo zahriať v správnom tempe. Vhodné športy sú plávanie, bicyklovanie, ale napríklad aj beh. Keby sme toto odporúčanie dodržali, nástup cukrovky 2. typu by…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Duševné násilie nemusí páchať len partner. Môžu to byť aj deti, kolegovia či kamaráti

Často neviditeľný, no o to závažnejší problém. Duševným násilím trpí viac ako 48 % žien a stretol sa s ním takmer každý. Urážky, klamstvá, poučovanie či vyhrážanie. Aj tieto formy patria k prvým prejavom duševného násilia. Ako s ním bojovať? Pomôcť môže stanovenie hraníc i terapia. Aj slová môžu byť násilím Násilie vo všeobecnosti má mnoho podôb. To najznámejšie je bezpochyby fyzické a sexuálne násilie. V mnohých prípadoch sa však zabúda na duševné násilie, ktoré tiež dokáže zanechať podobné, v niektorých prípadoch aj väčšie rany ako to fyzické. Duševné alebo inak nazývané psychické násilie pozostáva z citového a slovného týrania.…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Viete o tom, že káva, čučoriedky, kurkuma a dokonca aj vajcia sú zdravé potraviny pre náš mozog? A ktoré sú škodlivé?

Zdravé potraviny pre mozog sú dôležité pre jeho správne fungovanie a prevenciu rôznych ochorení. Mozog potrebuje dostatok živín, ktoré mu dodávajú energiu, podporujú tvorbu nervových buniek, zlepšujú pamäť, náladu a kognitívne schopnosti. Medzi zdravé potraviny pre mozog patria napríklad:  Ryby, ktoré sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre štruktúru a funkciu mozgových buniek1 2.  Káva, ktorá obsahuje kofeín a antioxidanty, ktoré zvyšujú hladinu energie, zlepšujú náladu a znižujú riziko Alzheimerovej choroby1 2.  Avokádo, ktoré obsahuje vitamín K a folát, ktoré pomáhajú predchádzať tvorbe krvných zrazenín v mozgu…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Primárka srdcovo – cievneho oddelenia: ,,Ľudia vysoký tlak podceňujú, lebo nebolí“

Hypertenzia, vysoký krvný tlak, je najčastejšie kardiovaskulárne ochorenie, ktoré môže v prípade nedostatočnej liečby viesť k mnohým komplikáciám a vo výnimočných prípadoch až k smrti pacienta. Je preto veľmi dôležité ochorenie nepodceňovať, aj keď tisíce ľudí s ním bez problémov fungujú a pretože ho ,,nevidieť“, tak aj zľahčujú. 17. máj je Svetovým dňom hypertenzie, jeho zmyslom je podporiť verejné povedomie a pripomenúť verejnosti potrebu prevencie. Aj v Nemocnici AGEL Handlová liečia toto ochorenie každý deň, snažia sa však svojich pacientov edukovať, dôležité sú aj pravidelné kontroly, dôvera v lekárov a životospráva. Rizikové faktory vzniku hypertenzie každý…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Moja mama mala vždy urobenú nechtíkovú masť…

…lebo vedela, že nechtíková masť je základným liekom na všetky ťažko hojace sa rany, vredy, opuchy, zapareniny, preležaniny, omrzliny a popáleniny. O  nechtíkovej masti sa hovorí ako o všelieku, preto by nemala chýbať v domácej lekárničke. Vynikajúcu prácu odvedie prakticky pri všetkých kožných chorobách. Natierať si ňou môžete ekzémy, akné, ale vďaka nej sa vám uľaví aj pri zápaloch žíl, kŕčových žilách a preležaninách.  Pomáha aj proti plesni na nohách a jej zásluhou rýchlejšie blednú aj modriny. Ako si nechtíkovú masť robila moja mama? Pripravte si rovnaké diely bravčovej masti…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Parkinson? Chorobu starcov som „chytila“ zo stresu a hypotéky vo veku 35! Začalo to „tuhnutím“ v ramene

Všade počujeme, že stres nám spôsobuje veľa vecí. Povie vám to každý slušný lekár.  „Parkinson? Chytila* som ho zo stresu a hypotéky vo veku 35 rokov!“ povedala v rozhovore Ľudmila, ktorá začala tuhnúť v ramene a lekári mladej žene oznámili diagnózu Parkinson… Niekto priberie a nevie sa zbaviť kíl. Ale Parkinson? Ale niekto zo stresu môže chytiť aj ťažkú chorobu. Viete si predstaviť, že máte 35 rokov, veľa pracujete, staviate dom, máte malé dieťa, hypotéku a stres, ako to všetko zvládnete? Aj Ľudka mala. A prišla choroba. Parkinsonova choroba. V rozhovore…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

„Máte krv, akoby ste sa narodili,“ skonštatovala moja lekárka po dvadsiatich dňoch hladovania

Človek a celá spoločnosť je súčasťou prírody a aj preto sa ľudia, ak chceli prežiť, museli zaujímať ako funguje príroda. Často niečo opakovane zistili, že daná vec funguje a aj keď nevedeli ako to funguje, verili, že im to pomôže prežiť. Takýmto spôsobom zistili, že funguje proces, ktorý v Biblii popísal sv. Lukáš nasledovne: „Duch vodil Ježiša štyridsať dní po púšti a diabol ho pokúšal V tých dňoch nič nejedol. A keď sa skončili vyhladol.“ Pre bežného človeka je nepredstaviteľné, že štyridsať dní nič neje. To nelogické v tomto vyjadrení je, že až po štyridsiatich dňoch vyhladol. Ale…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

Ako sa stravovať v zime? Radí nutričná terapeutka zo zvolenskej nemocnice.

Je prirodzené, že ľudské telo si počas rôznych ročných období pýta rozdielne potraviny. Je to tak najmä kvôli tomu, že sa líšia požiadavky organizmu na vitamíny, minerály a výživné látky. V zime má na stravovanie vplyv aj chlad, málo slnečných lúčov či kratšie dni. Ako sa udržať v kondícii aj počas zimného obdobia?  Na rozdiel od letných mesiacov, kedy množstvo prospešných vitamínov prijímame zo sezónneho ovocia a zeleniny bez toho, aby sme sa nad tým zamýšľali, počas zimy musíme byť rozvážnejší. „Do jedálneho lístka by sme mali zaradiť sýtejšie jedlá a jedlá, ktoré…

Zobraziť viac
Aktuálne Zdravie 

A teraz niečo „fajnové“ pre ženy!

Alchemilka je liečivá rastlina, ktorej vejárovitý list pripomína ochranný plášť (pelerínu), aký ženy nosili v stredoveku. Starovekí Nemci ju kedysi nazývali názvom sinau – rastlina, na ktorej je stále rosa. Tento názov dostala pre skutočnosť, že na jej listoch sa neustále nachádzajú drobné guľaté kvapky vody. Hovorí sa, že alchemilka mení chorobu na zdravie a kovy na zlato. Hádam aj preto jej názov alchemilla – malá alchimistka. Pre priaznivý účinok na ženské pohlavné ústrojenstvo sa pokladá za rastlinu určenú pre ženy. Švajčiarsky bylinkár Johan Kűnzle sa o nej vyjadril nasledovne:…

Zobraziť viac