Dobré rady Najčítanejšie 

Vyzývam všetky média, aby vyrovnávali informácie ohľadne covidu aj s pozitívnymi správami.

Omieľať hrozivé čísla, prízvukovať strašné prípady (a ochorenia známych osobností), násobiť hrozby a pokuty, pripomínať udávanie s argumentáciou „že týmto napravíme rebelov“ je podľa mňa pri prekročení určitej hranice kontraproduktívne. Tých, ktorí sa rozhodli správať sa nezodpovedne nezmenia, naopak, len sa zvyšuje podvedomé napätie v ľuďoch, strach a nenávisť v spoločnosti.
Privítal by som v TV správach okienka ohľadne zodpovedného sa správania voči vlastnému telu – témy otužovania, športovania (aj keby častého chodenia), správnej stravy, poníženie stresu, pitie čistej vody, dôraz na vitamíny, psychohygienu atď.
Podľa mňa by každého potešili správy o tom, že priebeh covidu nie je vždy katastrofálny. Psychika citlivejších jedincov je už teraz silno naštrbená a pri diagnostikovaní korony sa zosypú, lebo už teraz si nahovorili, že na to určite umrú.
Skutočný prípad: Pani priletela z USA a vyšli jej pozitívne testy. Vnútorne sa podlomila, celý deň mala zrazu 37,5 stupňovú horúčku. Nedalo jej to a dala si na vlastné náklady spraviť nový test a zrazu: „Ste zdravá, covid nemáte.“ Teplota ihneď zmizla, rovnako ako všetky psychosomatické stavy, ktorými sa človek „dorába“.
Veľa ľudí teraz trpí následkom zanedbanej zdravotnej starostlivosti, mimokoronné prípady sú neraz odkladané. Veľa ľudí a rodín prišlo o prácu, o rodinný príjem. Štáb by mal ratovať aj týchto a im podobných, „porazených a zničených v úzadí“, nedávať do vitríny pár desiatok nemocných pripojených na ventiláciu, keď desaťtisíce občanov je obdobne zúfalých, len na inej úrovni tela a psychiky. A ďalší trpia, lebo ich vnútorný strach z covidu nabral hlavne vďaka médiám obrovské otáčky. Čo nastane, keď u nich nemoc skutočne prepukne?
Preto vďaka za každý medializovaný príbeh, kde sa povie, že „priebeh bol mierny, dalo sa to“ atď. Niektorí ľudia sa totiž potrebujú ukotviť v tom, že ich telo to zvládne. Masmediálna lavína ich totiž presvedčila o tom, že ich telo nestojí za nič a covid ich zvalcuje. A to neboli ani starí, ani netrpia ochorením so zníženou imunitou.
Ja správy nepozerám, dušu mám čistú, existenciu kovidu som prijal na celej čiare. Keď ho dostanem, vypotím ho aj na úrovni tela, na úrovni psychiky ho už mám vyriešený. Ale píšem tento status kvôli tým, ktorí sú deň čo deň nalepení na obrazovke, od správy k správe si čiernia vnútro, oslabujú psychiku. Kamarátov svokor plače pri telke spolu s premiérom. Keď sa na to človek pozrie s odstupom, chýba tomu zlatý stred.
Preto redakcie, redaktori, novinári, blogeri, aj všetci my, čo píšeme statusy a vyjadrujeme sa k spoločenskej téme: Menej nenávisti, negativity, viac úsmevu a vecí na podporu vnútornej sily – jednotlivca, aj národa. V nedobrých časoch sa máme spájať, nie rozdeľovať.
Všetko bude dobré, zvládneme to!

Text a foto Pavel „Hirax“ Baričák

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články