Čo ma teší Najčítanejšie 

Vypadne vám občas nejaké to slovo? Nebojte sa, nejde o Alzheimera!

Práve manželovi rozprávam obsah jedného videa, ktoré ma dnes ráno zaujalo a on mi hovorí, že veď sme to pozerali spolu, ale už si nevedel spomenúť kedy. Minule som svojej priateľke rozprávala príhodu s našimi spoločnými známymi a obe sme si za živý svet nevedeli spomenúť, ako sa volajú, hoci sme  presne vedeli, o kom hovoríme. Určite sa to stáva aj vám. Je to Alzheimer? Nebojte sa, nie je! Hovorí sa tomu vypadávanie slov. Niečo chceme povedať, vieme presne čo, ale v tej chvíli nie sme schopní nájsť to správne slovo. Obyčajne sa tento jav spája so starnutím, ale nie je to správne.

Keď si niekto vo vyššom veku ťažšie  spomenie na výrazy, ktoré chce použiť, neznamená to, že hlúpne, že sa jeho myslenie spomaľuje, že to signalizuje zdravotné problémy. Profesorka Lorraine Tylerová, ktorá dlhodobo skúma, čo sa deje v mozgu v súvislosti so starnutím tvrdí, že starší ľudia naopak majú bohatší slovník, než mladšie ročníky. „Čím je mozog starší, tým viac sa v ňom nazhromaždí skúseností a informácií. Takže starší ľudia majú oveľa viac možností a schopností, ako sa vyjadrovať. Problém je v tom, že niekedy práve to veľké množstvo  spôsobuje, že  začínajú ťažšie hľadať slová, ktoré im pripadajú najsprávnejšie, najvýstižnejšie. Musia preto dlhšie premýšľať. Ale určite to nesúvisí so zhoršovaním funkcii mozgu,“ tvrdí  profesorka.

Občasné vypadnutie slov nie je nič, čoho by sa ľudia mali báť. Podľa lekárov sa to začína prejavovať už  okolo štyridsiatky. Veľmi často tým, že si nevieme spomenúť na mená. Pritom práve zabúdanie mien určite nesignalizuje blížiace zdravotné problémy, pretože veľa ľudí v tejto súvislosti hovorí: „A je to tu, už si nepamätám mená, pán Alzheimer už klope na dvere.

Občasná neschopnosť presne sa vyjadriť, nemusí byť dôvodom na paniku. Síce zo všetkých strán počúvame o zvyšujúcom sa počte ľudí trpiacich nejakou formou demencie, ale je zbytočné robiť paniku, ak si v šesťdesiatke neviete spomenúť na meno pani, ktorá s vami sedela pred rokom za stolom na dovolenke v Grécku.

Foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články