Najčítanejšie Vaše príbehy 

Výlet na „Levanduľový festival“

O voňavej fialovej rastlinke levanduli sa už popísalo mnoho. Zo Slovenska do francúzskeho Provensálska je trochu kus cesty, tak sme v rodine zvolili inú, bližšiu alternatívu.

Výlet s pútavým názvom „Levanduľový festival“ ponúkala cestovná agentúra z nášho mesta. Bolo rozhodnuté. Aj počasie vyšlo nádherné.

Levanduľa sa v Maďarsku pri Balatone v malom mestečku Tihány a jeho okolí pestuje od začiatku 20. storočia. Pôda sopečného pôvodu vytvára ideálne podmienky pre jej pestovanie.

Zážitok nás čakal pri plavbe kompou, ktorá premáva 3-krát za hodinu. Hneď po príchode do Tihány sme sa povozili turistickým vláčikom až do centra, poriadne do kopca. Malebné mestečko bolo plné turistov, obchodíkov, reštaurácií, stánkov. Nezabudnuteľný je pohľad na jazero z vyhliadky Tihánskeho opátstva. Odtiaľ vidieť aj prekrásne levanduľové polia, ktoré sa nám javili celkom blízko. Ale bolo to viac ako 2 km. No čo by sme nespravili kvôli ručne zbieraným voňavým kvietkom levandule. Energia gradovala. Pri zbieraní /strihaní/ z nás opadla únava z tepla a z cesty. Celé radostné sme sa dali fotografovať s vlastnoručne nazbieranými papierovými taškami plnými fialových kvietkov. Ešte sme kúpili suveníry z levandule – vrecúška, med, oleje, kozmetiku, sviečky, čaj, sirupy, dokonca levanduľové vína a ochutnali sme aj levanduľovú zmrzlinu.

Vláčik a kompa nás bezpečne preplavili na druhú stranu Balatonu, odkiaľ sme sa premiestnili na“ Zlatú“ pláž v meste Siofok. Prechádzkou v prístave a po pobreží sme sa cítili ako niekde pri mori.

Výlet sa nám veľmi páčil, plné zážitkov sme sa vrátili domov. Levanduľový festival v Tihány sa koná raz do roka v mesiaci jún a je pozvánkou do iného, voňavého, upokojujúceho sveta. Určite sa do Tihány vyberte. Neobanujete!

Text a foto Iveta Mackovčáková

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články