Aktuálne Výchova detí 

Vychovávajú vaše deti vašich vnukov podľa vašich predstáv?

Mám priateľku, ktorá sa mi sťažovala, že sa jej nepáči, ako dcéra, žijúca v Nemecku vychováva svojho syna, jej vnuka. Nielenže chlapec za svoj trojročný život vôbec nevie, čo je to cukor, sladké, ale má aj „studený odchov“, ako sa u nás hovorí. Trpí častými bolesťami uška, ale antibiotiká by mu dcéra nedala za nič na svete. Iná priateľka má celkom opačné skúsenosti a výhrady proti výchove jej vnukov nevestou. Od malička desiatu či olovrant vybavuje sladkými sušienkami a už aj pri nádche dostávajú antibiotiká. Keby nebolo ich – teda starých rodičov, deti by nevedeli čo je to byť v prírode, bicyklovať sa, v lete sa kúpať. Rodičia sú najradšej, keď deti sedia pri počítačoch, či televízii.
Budeme radi, keď sa s nami podelíte aj vy o vaše skúsenosti. A poteší nás, ak  budú pozitívne, o akých nám nám napísala pani Marta Pekáriková z Nitry.
Mne sa práve páči ako naši mladí vychovávajú nášho vnuka. Mám dojem,  že si za vzor výchovy zobrali klasický model. Veľa z toho ako sme ich vychovávali aj my. Najviac sa mi páči, že sa mu maximálne venujú. Od 2,5 roka chodí do MŠ a chodí tam rád. Dcéra s ním od 6 mesiacov chodila plávať, neskôr do materských centier, kde vlastne bol stále v styku s rovesníkmi. Tým sa veľmi rýchlo socializoval. Nerobilo mu problém zostať u nás spať. Dcéra ho od malička naučila, že keď ho položila do postieľky, znamená to spať. Veľa s ním komunikujeme, snažíme sa na každú jeho otázku dať primeranú odpoveď. A čo je dôležité, na výchovu máme rovnaký názor. Keď dcéra niečo zakáže, ja to rešpektujem a nevznikajú medzi nami trecie plochy. Stále mu vymýšľa aktivity. Chodia na farmy, malý má 3 a pol roka a jazdí na koni, chodí na hokej, často sú na letisku, lebo jeho otec je parašutista. Dieťa, ktoré sa nudí, vymýšľa. Pre dcéru nie je dôležité mať tip_top domácnosť, ale spokojné a šťastné dieťa. A takým náš vnuk je. S jedením tiež nerobí „caviky.“ Oni sa stravujú zdravo, veľa zeleniny, ovocia. Keď nechce jesť, odloží, keď je hladný vypýta si sám.  Ja im svoje výchovné rady nepodsúvam, lebo to nie je netreba.
Pripravila LIS
Foto Pixabay

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články