Aktuálne Dobré rady 

4 spôsoby, ako zastaviť tráviace ťažkosti spôsobené prejedaním sa

Prílišné pôžitkárstvo môže mať negatívny dopad na vaše trávenie. Prejedanie nemusí byť úmyselné. Niekedy za to môže sviatočné jedlo, inokedy zase babka, ktorá nad vami stojí s varechou v ruke a možno za to môže neuvážené hltanie všetkého, čo pred vami neušlo. Pocit plnosti a nafúknutia môže byť nepríjemným dopadom na tráviaci systém. Ako sa zbaviť tráviacich ťažkostí ? Máme pre vás pár tipov !  

Prejedanie sa a trávenie

Priemerný žalúdok zvyčajne pojme asi jednu alebo 400-600 ml jedla. Keď sa prejedáte, môžete skonzumovať dvakrát toľko alebo dokonca viac. Aby ste uvoľnili miesto pre toto jedlo navyše, váš žalúdok sa nafúkne ako balón. Ak sa často prejedáte, váš žalúdok sa ľahko roztiahne, čo nepôsobí dobre ako na trávenie tak aj na vašu postavu. V tomto prípade väčšina ľudí pociťuje nepohodlie, pretože ich žalúdok je nafúknutý nad svoju normálnu kapacitu.

V závislosti od toho, čo ste jedli, môže tento pocit pretrvávať. Potraviny s vysokým obsahom tuku a vlákniny sa trávia dlhšie. Ak ste sa teda prejedli vyprážanými jedlami, počítajte s tým, že bolesti žalúdka budú pretrvávať.

Keď vám jedlo zostáva v bruchu, môže sa začať tlačiť na bránicu, čo spôsobí, že budete mať plytké dýchanie. Môže to tiež spôsobiť, že sa tráviace tekutiny vkradnú späť do vášho pažeráka, čím začnete pociťovať pálenie záhy – kyslú chuť v ústach.

Tu sú štyri odporúčania, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa týmto príznakom.

  1. Spomaľte

Keď prijímate potravu a naťahuje sa vám žalúdok, hormóny signalizujú vášmu mozgu, že ste sýti. Ak však konzumujete príliš rýchlo, kým vaše telo dostane signál sýtosti, budete už prejedení. Spomaľte a vychutnávajte si svoje jedlo, či už sú to raňajky, obed alebo večera. Dôležité je sa nikam neponáhľať, to jedlo vám neutečie. V niektorých prípadoch, keď nestíhate na poradu a potrebujete len rýchlo do seba niečo hodiť, si radšej privstaňte alebo si denný plán dopredu lepšie naplánujte. Vyhraďte si aspoň pol hodinu na obed a v pokoji sa najedzte. Počúvajte svoje telo, ono vie kedy už je sýte.

  1. Problém nastal, čo teraz?

Poznáte to – celý deň nič nejete, nestíhate či kvôli práci alebo deťom a večer sa to všetko snažíte dohnať. To vedie k prejedeniu a presýteniu. V tomto prípade sa budete cítiť nafúknuto a celkovo nepohodlne. Ako si s tým poradiť?  Ak ste sa prejedli, choďte na krátku prechádzku, tá pomôže stimulovať tráviaci proces vo vašom tele. Pri chôdzi sa tlačí jedlo do vášho gastrointestinálneho traktu a pomáhate svoje trávenie „rozhýbať“. Nie je dobré behať ani sa preťažovať! Ak budete behať rýchlo alebo si náročnejšie zacvičíte, krv vám bude prúdiť skôr do nôh ako do žalúdka a trávenie sa spomalí. Stačí krátka a príjemná prechádzka.

  1. Žiadne zdriemnutie

Po prejedení vás ako prvá vec napadne, že si chcete oddýchnuť a zdriemnuť. Hoci rýchly spánok po veľkom jedle vyzerá ako dobrý nápad, nie je to tak. Ak si ľahnete s preplneným žalúdkom, jedlo sa môže ľahšie dostať hore tráviacim traktom a nie dole. Ležanie zároveň môže zhoršiť pálenie záhy spôsobené prejedaním. Radšej sa na chvíľu prejdite, aby ste zrýchlili trávenie a ak ste veľmi vyčerpaní, lepšia možnosť je zostať v sede.

  1. Vyhnite sa bublinám

Už vám niekedy ponúkli pohár sódy na upokojenie žalúdka? Povedzte nie. Sýtené nápoje oxidom uhličitým prispievajú k pocitu nafúknutia a pridávajú viac plynov, ktoré vaše telo potrebuje vypudiť. Radšej si zvoľte pohár čistej nesýtenej vody alebo čaj, ten upokojí vaše trávenie lepšie.

Aké sú dlhodobé účinky prejedania sa?

Nadváha a obezita – Keď jete, vaše telo použije časť kalórií, ktoré skonzumujete, na energiu. Zvyšok sa ukladá ako tuk. Konzumácia väčšieho množstva kalórií, ako dokáže telo spálite, môže spôsobiť nadváhu alebo obezitu. To zvyšuje riziko rôznych ochorení alebo ťažkostí.

Spomalené trávenie – Prejedanie sa – najmä nezdravými jedlami – si môže vyžiadať daň na vašom tráviacom systéme. Tráviace enzýmy sú dostupné len v obmedzenom množstve, takže čím väčšie množstvo jedla zjete, tým dlhšie trvá trávenie. Ak sa často prejedáte, tento spomalený tráviaci proces časom znamená, že jedlo, ktoré zjete, zostane v žalúdku dlhší čas a je pravdepodobnejšie, že sa uloží viac tuku.

Zhoršený spánok – Prejedanie sa môže dokonca ovplyvniť váš spánok. Vaše biologické hodiny, ktoré riadia vaše spánkové cykly, spôsobujú, že hladiny hormónov spánku a hladu počas dňa stúpajú a klesajú. Prejedanie sa môže tento rytmus narušiť, a preto je pre vás ťažšie večer zaspať.

Tráviace ťažkosti –  Prejedanie má mnoho negatívnych vplyvov na trávenie. Začnete pociťovať nadúvanie, bolesť v žalúdku a črevách, kŕče, plynatosť alebo pálenie záhy. Tieto problémy vedia skomplikovať bežné fungovanie počas dňa aj noci.

TIP – Spoľahni sa na experta!

Čas od času človek potrebuje pomôcť pri tráviacich problémoch. Či už u spôsobené prejedaním sa, ťažkými a korenistými jedlami alebo priveľa sacharidmi je dôležité mať pri sebe schopnú pomoc. Spoľahnite sa na prírodné  zloženie a overenú nemeckú kvalitu. Iberogast je liek z prírodných zdrojov, ktorý obsahuje výťažky deviatich známych bylín. Výťažky z týchto bylín blahodarne pôsobia na mnohé  tráviace problémy. Medzi najčastejšie patria bolesti žalúdka a brucha, nadúvanie, pocit plnosti, žalúdočno-črevné kŕče a nevoľnosť. Šesť problémov a jedno riešenie sa nachádza v bylinných kvapkách Iberogast. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov lieku a poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom. Iberogast je liek na vnútorné použitie. Liek je zložený  z kvapalných extraktov rôznych častí bylín. Viac informácií na www.iberogast.sk

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články