Vyberajte školskú tašku tak, aby nezaťažovala chrbticu

Školský rok začína za pár dní a tí, ktorí si nechali kúpu školskej tašky na poslednú chvíľu, nech dobre zvážia kritéria svojho výberu.

Útly prváčik Miško sa tešil z novej aktovky. Hrdo si s ňou vykračoval do školy, čoskoro s nákladom niekoľkých kníh, pracovných zošitov, ešte k tomu nápoj a desiata, úbor na telesnú… Netrvalo dlho a začal sa sťažovať, že ho bolí chrbátik. Taška, ktorú nosil dennodenne do školy, mala síce pekný obrázok, ale nestačí, aby sa nám taška len páčila! Starostliví rodičia a starí rodičia zasiahli a onedlho si už niesol na chrbte menšiu tašku.

Ak chcete predísť chybnému rozhodnutiu, prečítajte si rady našej odborníčky – rehabilitačnej lekárky MUDr. Dagmar Lizákovej z Polikliniky Falck Radlinského v Bratislave.

Aj vás už zarazil nepomer hmotnosti školskej tašky a vášho dieťaťa? Ak dieťa či tínedžer nemá správnu školskú tašku, skôr či neskôr sa začne sťažovať na napätie svalstva, bolesti chrbta, pliec či hlavy a to pri nosení alebo po ňom, únavu, ťažkosti pri nasadzovaní a skladaní tašky, mravenčenie či znecitlivenie ramien a bude mať začervenané pruhy na pleciach. „Rodičia si môžu všimnúť, že dieťa sa viac hrbí, plecia drží ochabnuté či v nerovnakej výške, predsúva hlavu alebo postrehnete zakrivenie chrbtice,“ dodáva MUDr. D. Lizáková.

Aké môžu byť následky dlhodobého nesprávneho nosenia tašiek?

Vo veku od 7 do 10 rokov dieťa rastie relatívne stabilne. Po začatí školskej dochádzky trávi dieťa viac času v sede, čo môže vyústiť do poruchy držania tela. Deti v tomto veku sú vystavené množstvu faktorov, ktoré prispievajú k výskytu nesprávneho držania tela. Jedným z nich je nosenie príliš ťažkej školskej tašky. „Štúdie potvrdzujú, že príliš ťažká taška spôsobuje u detí bolesti chrbta či hlavy, deformuje chrbticu a u dieťaťa badáme abnormálne držanie tela. Následkom býva skolióza, ktorú sprevádza svalová nerovnováha. Začne sa prejavovať bolesťou chrbta, ktorá môže neskôr prerásť do  výraznejších ťažkostí,“ zdôrazňuje odborníčka.

Dôležitá je preto prevencia bolestí chrbta a poškodenia pohybového aparátu. Na druhej strane, ani vozenie detí do školy kvôli ťažkým taškám nie je dobrým riešením. Pri súčasnom, prevažne sedavom životnom štýle, sa chôdza do školy a zo školy s batohom na chrbte môže považovať za miernu pohybovú aktivitu.

Ako by mala vyzerať “správna školská taška”? Čo všetko by sme mali zvážiť pri výbere?

Prvoradá je primeraná veľkosť tašky s ohľadom na vek, výšku a hmotnosť dieťaťa.

  • Popruhy by mali byť polstrované a dostatočne široké, preverte si nastaviteľnosť ich dĺžky – spodný okraj batohu by mal končiť tesne nad pásom dieťaťa a nie visieť nízko, nad zadkom.
  • Všímajte si, či má taška tvarovaný rám alebo nastaviteľný bedrový popruh: aby hmotnosť plného batohu spočívala na panve, nie na pleciach a chrbtici.
  • Pre pohodlné nosenie by mala byť zadná časť batohu vystužená, optimálne z priedušného materiálu, a dno pevné a stabilné.
  • Oddelené priehradky pomôžu dieťaťu (a vám) s praktickým balením vecí a orientáciou v batohu.
  • Pre bezpečnú viditeľnosť sú vhodné reflexné prvky – súčasť tašky alebo dokúpené samostatne.

Tašku radšej vyberajte spolu s dieťaťom, aby sa mu páčila. Ak ňou nebude nadšené, je vyššia šanca, že to bude kompenzovať “cool” nosením na jednom pleci. To zahŕňa ďalšie riziká vrátane následnej potreby cvičenia a nechuti k nemu.

 Tašku už máme, ako ju nosiť a ako znížiť záťaž?

Okrem typu batohu záleží aj na spôsobe nosenia.

  • Nasadenie: naloženie tašky na plecia a späť je najlepšie z výšky lavice – vyhneme sa tým rotácii v chrbtici. Pri správnom nasadení by batoh nemal visieť na pleciach, radšej pohodlne kopírovať líniu chrbta.
  • Rozloženie: pre pohodlie je dobré umiestniť najťažšie veci čo najbližšie k chrbtici, symetricky, oddelené priehradky pomôžu minimalizovať pohyb predmetov počas presunu.
  • Nosenie: optimálne na chrbte na oboch pleciach s primerane nastavenými popruhmi – po letných prázdninách je vhodné skontrolovať ich dĺžku.

Niektoré školy majú aj šatne so skrinkami. To, nakoľko dieťa a jeho tašku odľahčia, limitujú domáce úlohy. Celková hmotnosť naplneného batohu by mala byť približne do 10 % hmotnosti dieťaťa a nemala by presiahnuť 15 %. Napríklad dieťa s hmotnosťou 25 kg by malo niesť tašku s hmotnosťou cca 2,5 kg, maximálne 3,75 kg. Pravidelne pripomeňte či pomôžte dieťaťu vypratať školskú tašku a vyradiť aktuálne nepotrebné veci.

Prečo je také dôležité, aby deti aj tínedžeri nosili školské tašky na chrbte, a nie na jednom pleci či v ruke?

Dlhotrvajúca jednostranná záťaž je pre chrbticu priveľké sústo na to, aby si zachovala svoje prirodzené zakrivenie. Pri nerovnomernom preťažovaní sa chrbtica postupne začne kriviť, čo si všimneme pri pohľade zozadu – ide o skoliózu,“ vysvetľuje lekárka. Pri ťažkých bremenách sa dieťa aj viac predkláňa, až si na to zvykne a hrbí sa bežne – vtedy sa zvýrazní hrudná kyfóza. Ak sa takýto stav nerieši, zdravotné ťažkosti sa odstraňujú komplikovanejšie.

 Moderné tašky na kolieskach?

Školské tašky s nastaviteľnou rukoväťou a s kolieskami sú rozhodne lákavá alternatíva. Treba však myslieť na (ne)rovnomernosť terénu, možnú sťaženú manipuláciu pri chôdzi hore schodmi, pri presune uprostred väčšej skupiny ľudí, v autobuse.

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články