Aktuálne Zdravie 

Všimli ste si pri niektorých pohyboch kopček na bruchu? Možno ide o brušnú diastázu

Možno ste si všimli kopček na bruchu pri niektorých pohyboch, napríklad, keď si sadáte z ľahu, niečo dvíhate alebo pri cvičení, možno vás to vystrašilo, neviete o čo ide. Váhate, čo s tým, či to ignorovať, či zájsť k lekárovi. Máme pre vás odborné rady, ktoré nám poskytla Mgr. Soňa Melichová, vedúca fyzioterapeutka Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Zvolen.

 Môže ísť o tzv. brušnú diastázu.

,,S diastázou sa stretávajú najmä mamičky po pôrode, vo väčšej miere po sekcii, ale vzniknúť môže u každého, aj u mužov. Okrem tehotenstva vzniká aj po brušných operáciách, pri nesprávnom dvíhaní bremien alebo neprimeranej záťaži či nesprávnom cvičení,“ vysvetľuje Mgr. Soňa Melichová.

Diastáza nie je len estetickým problémom, ale často súvisí aj s bolesťou driekovej chrbtice, dysfunkciou panvového dna, tráviacimi ťažkosťami alebo migrénami.

A čo to vlastne diastáza je? ,,Ide o rozostup priameho brušného svalu. V období tehotenstva je tento jav fyziologický, pretože bruško rastie. Po pôrode sa diastáza môže upraviť samostatne, avšak niekedy je nutná aj  fyzioterapia, najmä ak pretrváva viac než 3 mesiace po pôrode,“ hovorí skúsená odborníčka.

Nie je však dôvod na obavy, správnym cvičením je možné diastázu upraviť. ,,Pri prvom stretnutí u lekára ide o bezbolestné vyšetrenie, či vôbec ide o diastázu. Ak sa diagnóza potvrdí, stanoví sa individuálna cvičebná zostava, ktorú pacienta naučia odborníci zo zvolenskej nemocnice a môže potom už cvičiť doma raz za deň. ,,Priebežne sa cvičenie individuálne upravuje, diastáza sa kontroluje, aký je jej vývoj. Pre lepšiu aktiváciu brušných svalov v úvode rehabilitácie aplikujeme aj kinesiotejping, čo je  elastická páska, ktorá v tomto prípade podporuje aktivitu svalov. Nemocnica AGEL Zvolen má voľné kapacity prijať aj ďalších pacientov na liečbu tohto ochorenia, ktorého liečba zvyčajne trvá 6-8 týždňov, v závislosti od rozsahu diastázy. Objednať sa, či získať viac informácií je možné prostredníctvom kontaktov:  045/5201 577,  frovrch@nzv.agel.sk.

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková

Hovorkyňa skupiny AGEL SK

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články