Najčítanejšie Zdravie 

Vaša tvár vás dokáže upozorniť na zdravotné problémy skôr, ako sa prejavia.

Oči. Biely kruh okolo dúhovky a drobné tukové bodky na kraji viečka

Možno máte: vysoký cholesterol. Tvorí ho vaša pečeň a tiež ho konzumujeme spolu s obľúbeným bôčikom. Vie sa, že „zlý“ cholesterol môže zablokovať cievy a spôsobiť choroby srdca.

Čo robiť?

Navštívte praktického lekára a nechajte si zmerať hladinu cholesterolu v krvi. Ak bude vysoká, okrem zmeny životosprávy vám odporučí aj lieky na jeho zníženie. Jedzte menej červeného mäsa, syrov, masla a polotovarov. To všetko obsahuje veľa nenasýtených tukov.

Rednúce obočie i riasy a zväčšenie ohryzku

Možno máte : zníženú činnosť štítnej žľazy. Medzi príznaky tejto choroby patrí aj priberanie na váhe, únava a pocit hladu.

Čo robiť?

Múdrejší budete až po vyšetrení endokrinológa. Potrebujete pravidelnú dávku jódu. Častejšie jedzte morské ryby a používajte soľ bohatú na jód.

Riasy, ktoré rastú ako chcú

Možno máte  zápal očného viečka.

Čo robiť?

Riasy, ktoré neustále dráždia vaše oči, vytrhajte. Ak sa vám očné viečko zapáli a je horúce, obráťte sa na očného lekára.

Ústa, suché popraskané pery

Možno máte: málo vitamínu B12. Ak vás navyše premáha únava a ste akoby pomätená, je to už takmer isté.  Nedostatkom vitamínu B12 trpia hlavne vegetariáni, novopečené mamičky a malé deti.

Čo robiť?

Vyberajte si jedlo bohaté na vitamín B12. Ten vám dodajú napríklad sardinky, vajíčka, mäso a syry. Ak ste spomínané potraviny z rôznych dôvodov vyradili zo svojho jedálneho lístka, pomôžu vám vitamínové tabletky. Silnú dávku B12 vám môže dať v podobe injekcie aj váš lekár.

Odhalené krčky zubov

Možno máte: parodontózu. Prvým varovným signálom je krvácanie z ďasien. Neskôr ďasná ustúpia, krčky sa odhalia, zväčšia sa medzery medzi zubami a tie sa potom začnú uvoľňovať.

Čo robiť?

Zájdite včas k zubárovi – prevencia je totiž oveľa účinnejšia ako liečba. Zuby si čistite najmenej dvakrát denne. A nevynechajte ani priestor medzi mini. Pomôže aj vhodné jedlo.

Veľmi bledá pleť

Možno máte: nedostatok železa. To je potrebné hlavne  na tvorbu krvného farbiva, ktoré prepožičiava krvi krásnu červenú farbu, ale predovšetkým zabezpečuje pravidelnú dodávku kyslíku pre všetky telové bunky. Ak telo nemá odkiaľ brať železo, buďte si istá, že sa oň prihlási. Svoju žiadosť dá najavo nielen výrazne bledou pleťou, ale aj bolesťou hlavy, únavou a neschopnosťou sústrediť sa.

Čo robiť?

Nechajte si krv vyšetriť u svojho praktického lekára. Do jedálneho lístka zaraďte  dobroty bohaté na železo, ako je napríklad špenát, ružičkový kel, hrášok, borievky, celozrnné výrobky, sójové bôby a vnútornosti (pečienka a ľadvinky), alebo siahnite po tabletkách železa. Ale pozor na predávkovanie!

Suchá šupinatá pokožka

Možno máte: veľkú spotrebu tepelne upravených jedál a malý príjem čerstvej zeleniny a ovocia. Jednoducho – nezdravo sa stravujete. Alebo si na vás zasadol kožný ekzém, ktorý znepríjemňuje život  jednému  z asi  dvanástich dospelých a prejavuje sa práve suchou a svrbiacou pokožkou.

Čo robiť?

Preplachujte svoje telo aspoň 2,5 litrami vody denne. Do svojho jedálnička zaraďte čerstvé ovocie a zeleninu. Nepríjemné  vyrážky mávajú na svedomí aj nevhodné pracie prostriedky, korenené jedlá a šperky z kovu obsahujúce nikel. Ak vyrážky neustúpia, ani keď závadné veci vyradíte, objednajte sa k dermakológovi.

Červené škvrnky na nose, na lícach a brade

Možno máte: zápalové ochorenie kože acne rosacea, ktoré sa prejavuje rozšírenými žilkami a červenými vyrážkami. Ako ich človek dostane, to nie je  vysvetlené. Vinníkmi môžu byť aj niektoré dráždivé potraviny, alkohol, fajčenie a stres.

Čo robiť?

Veľkým oblúkom sa vyhnite štipľavým a zaváraným potravinám, cigaretám, alkoholu, kofeínu a do mrazivého počasia vybavte svoju pleť vrstvou ochranného zimného krému. Napriek tomu ale budete asi musieť navštíviť dermatológa.

Silnejšie chĺpky a vyrážky

Možno máte: syndróm polycystických ovárií – týka sa asi 10 % žien. Okrem iného na seba upozorňuje nadmerným ochlpením, ktoré má na svedomí zvýšená tvorba mužského hormónu testosteronu. Ďalším typickým prejavom je nepravidelná menštruácia a priberanie na váhe, čo súvisí zase s väčšou produkciou ženského hormónu estrogénu.

Čo robiť?

Určite sa obráťte na svojho gynekológa: existuje účinná liečba.

Foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články